Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-09| Geodezja, GIS

Głód geodanych, czyli szukamy wartościowych map koronawirusa

Chyba nie ma takiej osoby, która w ostatnich tygodniach nie sprawdzałaby nerwowo danych dotyczących aktualnej liczby zachorowań na COVID-19. Dla wielu z nas suche dane to jednak za mało. Chcemy wiedzieć, ile takich przypadków stwierdzono w naszej okolicy, a nic nie pokaże tego lepiej niż mapa. Przegląd dostępnych rozwiązań omawiamy w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Głód geodanych, czyli szukamy wartościowych map koronawirusa <br />
Rozwiązanie firmy Esri Polska
Rozwiązanie firmy Esri Polska
Głód geodanych, czyli szukamy wartościowych map koronawirusa <br />
Rozwiązanie firmy GIS-Expert
Rozwiązanie firmy GIS-Expert
• Radom, czyli Płock

Początkowo do dyspozycji mieliśmy jedynie opracowanie wykonane przez Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland (JHU), które szerzej opisaliśmy w GEODECIE 3/2020. Z polskiego punktu widzenia jego zasadniczą wadą była jednak prezentacja wyłącznie sumy infekcji dla całego kraju. Krótko po stwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce sytuacja się zmieniła i firma GIS-Expert z Lublina uruchomiła własną internetową mapę bazującą na rozwiązaniach Esri. Jak podkreśla jej prezes Łukasz Prażmo, opracowanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i początkowo notowało nawet 100 tys. odwiedzin dziennie, później liczby te spadły do 6-7 tys. Tę popularność odnotowaliśmy zresztą w statystykach Geoforum.pl, gdyż wiadomość o uruchomieniu mapy uzyskała aż 25 tys. kliknięć! – Z telefonów, jakie dostajemy, wiemy, że mapa jest wykorzystywana także przez służby, np. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – podkreśla Łukasz Prażmo.

Krótko później własne opracowanie uruchomiła również firma Esri Polska – jest ono krajową adaptacją mapy JHU. Prezentuje te same kategorie danych, choć dla naszego kraju są one bardziej szczegółowe. W sieci pojawiło się ponadto kilka innych prywatnych inicjatyw kartograficznych, takich jak blog GIS Power czy strona „Pokaż Wirusa”. Stosowna warstwa znalazła się również na Geoportalu. Uwzględniono w niej nie tylko statystyki zakażeń, ale również lokalizację oddziałów zakaźnych i stacji sanepidu.

Początkowo niektóre z wymienionych stron samodzielnie gromadziły dane o kolejnych zachorowaniach, korzystając z doniesień medialnych czy komunikatów resortu zdrowia bądź urzędów wojewódzkich – zdecydowała się na to chociażby firma GIS-Expert. Gdy liczba zakażeń zaczęła szybko rosnąć, stało się to jednak...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową
• Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS