Pierwszego pacjenta z koronawirusem zdiagnozowano w Polsce 4 marca, 10 dni później mieliśmy w kraju ponad 100 potwierdzonych zakażeń, a po trzech tygodniach – już ponad 1000. W tej sytuacji rząd ogłosił najpierw stan zagrożenia epidemicznego, później stan epidemii. Zamknięto szkoły, uczelnie, lokale gastronomiczne, liczne punkty usługowe i sklepy, wprowadzono ograniczenia dotyczące zgromadzeń i przemieszczania się. Władze zaapelowały o pozostanie w domach i – w miarę możliwości – pracę zdalną. Wszystko to w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obostrzenia, z dnia na dzień coraz dotkliwsze, nie mogły pozostać bez wpływu także na branżę geodezyjną.
• GGK rekomendujeGłówny geodeta kraju Waldemar Izdebski w związku z pandemią przygotował w uzgodnieniu z głównym inspektorem sanitarnym zalecenia dla wykonawców prac geodezyjnych oraz pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej (patrz ramka na stronie obok). Ponadto zarekomendował organom SGiK podejmowanie takich działań techniczno-organizacyjnych, aby nie powodować administracyjnych barier w procesie inwestycyjnym, obrocie nieruchomościami lub działalności gospodarczej. GGK zaleca w szczególności:
1. Uruchomienie wszystkich możliwych sposobów przyjmowania wniosków oraz udostępniania informacji za pomocą e-usług.
2. Zapewnienie maksymalnego dostępu do informacji zawartych w PZGiK za pomocą e-usług.
3. W odniesieniu do rozpoczętych modernizacji ewidencji gruntów i budynków do czynności proceduralnych (powiadomienia, składanie uwag, składanie zastrzeżeń) wykorzystywanie wspomagająco e-usług, a także stron internetowych starostwa oraz umożliwienie przedłużenia terminów realizacji tych prac.
4. Podejmowanie innych działań techniczno-organizacyjnych służących powstrzymaniu rozpowszechniania się COVID-19 przy współdziałaniu z wykonawcami prac geodezyjnych. Jeśli zajdzie potrzeba, należy w porozumieniu z wykonawcami prac geodezyjnych wprowadzić aneksy do umów zawartych na wykonanie zamówień publicznych.
Rekomendacje dotyczące rozpatrywania spraw z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego wystosował z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Zwrócił się do wojewodów oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego o umożliwienie składania podań w formie elektronicznej. Tak złożone podania będą podlegały wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych, na co obywatel będzie miał 14 dni po zakończeniu stanu epidemii. W tym czasie organy powinny dokonać analizy złożonej elektronicznie dokumentacji, tak by móc załatwić sprawę możliwie szybko po dostarczeniu wymaganych oryginałów.
• Zinformatyzowani mają lepiejJak do zaleceń GGK ustosunkowały się ośrodki? Praktycznie wszystkie starostwa w mniejszym lub większym stopniu ograniczyły przyjmowanie interesantów. Jednocześnie zachęcają do załatwiania spraw w sposób niewymagający bezpośredniego kontaktu, czyli drogą elektroniczną, telefonicznie lub poprzez platformę ePUAP. Niektóre ODGiK-i poszyły o krok dalej, np. całkowicie rezygnując z obsługi petentów w urzędzie czy też wprowadzając obowiązek...
Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA