Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-04-07 | Geodezja

Geodezja w czasach zarazy

Od momentu pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa nie odezwał się żaden nowy klient – skarży się geodeta z woj. podkarpackiego. Sytuacja w branży geodezyjnej spowodowana epidemią już jest trudna i chyba nikt nie spodziewa się szybkich zmian na lepsze. W kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA piszemy o tym, jak w tych nowych trudnych realiach odnajdują się firmy geodezyjne i ODGiK-i. Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach i zalecanych środkach ostrożności.


Ilustracja: Geodezja w czasach zarazy
Pierwszego pacjenta z koronawirusem zdiagnozowano w Polsce 4 marca, 10 dni później mieliśmy w kraju ponad 100 potwierdzonych zakażeń, a po trzech tygodniach – już ponad 1000. W tej sytuacji rząd ogłosił najpierw stan zagrożenia epidemicznego, później stan epidemii. Zamknięto szkoły, uczelnie, lokale gastronomiczne, liczne punkty usługowe i sklepy, wprowadzono ograniczenia dotyczące zgromadzeń i przemieszczania się. Władze zaapelowały o pozostanie w domach i – w miarę możliwości – pracę zdalną. Wszystko to w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obostrzenia, z dnia na dzień coraz dotkliwsze, nie mog­ły pozostać bez wpływu także na branżę geodezyjną.

• GGK rekomenduje

Główny geodeta kraju Waldemar Izdeb­ski w związku z pandemią przygotował w uzgodnieniu z głównym inspektorem sanitarnym zalecenia dla wykonawców prac geodezyjnych oraz pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej (patrz ramka na stronie obok). Ponadto zarekomendował orga­nom SGiK podejmowanie takich działań techniczno-organizacyjnych, aby nie powodować administracyjnych barier w procesie inwestycyjnym, obrocie nieruchomościami lub działalności gospodarczej. GGK zaleca w szczególności:
1. Uruchomienie wszystkich możliwych sposobów przyjmowania wnios­ków oraz udostępniania informacji za pomocą e-usług.
2. Zapewnienie maksymalnego dostępu do informacji zawartych w PZGiK za pomocą e-usług.
3. W odniesieniu do rozpoczętych modernizacji ewidencji gruntów i budynków do czynności proceduralnych (powiadomienia, składanie uwag, składanie zastrzeżeń) wykorzystywanie wspomagająco e-usług, a także stron internetowych starostwa oraz umożliwienie przedłużenia terminów realizacji tych prac.
4. Podejmowanie innych działań techniczno-organizacyjnych służących powstrzymaniu rozpowszechniania się COVID-19 przy współdziałaniu z wykonawcami prac geodezyjnych. Jeśli zajdzie potrzeba, należy w porozumieniu z wykonawcami prac geodezyjnych wprowadzić aneksy do umów zawartych na wykonanie zamówień publicznych.
Rekomendacje dotyczące rozpatrywania spraw z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego wystosował z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Zwrócił się do wojewodów oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego o umożliwienie składania podań w formie elektronicznej. Tak złożone podania będą podlegały wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych, na co obywatel będzie miał 14 dni po zakończeniu stanu epidemii. W tym czasie organy powinny dokonać analizy złożonej elektronicznie dokumentacji, tak by móc załatwić sprawę możliwie szybko po dostarczeniu wymaganych oryginałów.

• Zinformatyzowani mają lepiej

Jak do zaleceń GGK ustosunkowały się ośrodki? Praktycznie wszystkie starostwa w mniejszym lub większym stopniu ograniczyły przyjmowanie interesantów. Jednocześnie zachęcają do załatwiania spraw w sposób niewymagający bezpośredniego kontaktu, czyli drogą elektroniczną, telefonicznie lub poprzez platformę ePUAP. Niektóre ODGiK-i poszyły o krok dalej, np. całkowicie rezyg­nując z obsługi petentów w urzędzie czy też wprowadzając obowiązek...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową
• Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1960 r. należało do: PZPR 1,1 mln osób, związków zawodowych - 6,1 mln, PCK - 2,9 mln, a do Towarzystwa Kultury Moralnej - 230 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Georg Bauer (Georgius Agricola) (1494-1555)

Georg  Bauer (Georgius Agricola)  (1494-1555)
Niemiecki górnik, mineralog, lekarz, humanista, zwany ojcem mineralogii. Urodził się 24 marca 1494 roku w Glauchau nad Muldą (Saksonia) w rodzinie sukiennika. Uczęszczał do szkółki wiejskiej, a następnie szkoły łacińskiej. Studia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1962
Amerykański Satelita Telstar-1 przeprowadza pierwszą transmisję sygnału telewizyjnego przez Atlantyk. Miliony ludzi oglądały pokazywaną na żywo w telewizji rozmowę telefoniczną .
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2