Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-17| GNSS, Geodezja, Ludzie

Prof. Paweł Wielgosz w komitecie doradczym ds. GNSS

Dziekan Wydziału Geoinżynierii UWM prof. Paweł Wielgosz został członkiem Komitetu Doradczego ds. Naukowych Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (GSAC). Jest drugim Polakiem powołanym w skład tego prestiżowego gremium.


Prof. Paweł Wielgosz w komitecie doradczym ds. GNSS

Na to stanowisko powołał go Johann-Dietrich Wörner, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kadencja potrwa 3 lata. Prof. Paweł Wielgosz zasiada w GSAC od 1 stycznia.

– GSAC liczy 12 członków i działa w imieniu dyrektora generalnego ESA, przede wszystkim jako organ doradczy w sprawach naukowego wykorzystania programów nawigacyjnych przy dyrektorze ESA ds. nawigacji. Stanowi również główne ciało doradcze dla środowiska naukowego oraz użytkowników w programach naukowych GNSS w zakresie badań naukowych – wyjaśnia prof. Paweł Wielgosz.

Głównymi zadaniami komitetu jest opracowywanie i przedstawianie rekomendacji dotyczących: potrzeb środowiska naukowego w dostępie do technologii kosmicznych, definiowania, implementacji i wykorzystania projektów naukowych realizowanych dzięki europejskiemu programowi rozwoju GNSS, formułowania i aktualizacji średnio- i długookresowej polityki ESA dotyczącej GNSS, określania priorytetów przyszłych misji satelitarnych związanych z GNSS, finansowania badań naukowych będących podstawą do określenia priorytetów w przyszłych misjach satelitarnych, finansowania przez ESA projektów naukowych dotyczących rozwoju i wykorzystania GNSS. Funkcję przewodniczącego komitetu pełni prof. Marcus Rothacher z Politechniki Federalnej w Zurychu.

– W komitecie będę zajmował się przede wszystkim opracowaniem koncepcji i opiniowaniem projektu drugiej generacji europejskiego systemu Galileo. Będę także opiniował nowe programy naukowe, w których ESA ogłosi konkursy grantowe dotyczące systemów GNSS, w szczególności związane z nawigacją w telefonach komórkowych oraz z badaniami nad ograniczeniem wpływu pogody kosmicznej na nawigacje satelitarną. Będę również zaangażowany w organizację cyklicznej konferencji ESA na temat naukowych zastosowań systemów GNSS – dodaje prof. Wielgosz.

Prof. Paweł Wielgosz jest drugim Polakiem powołanym w skład GSAC. – We wcześniejszych kadencjach w pracach komitetu uczestniczył prof. Stanisław Oszczak, również reprezentujący nasz Uniwersytet. Jest to dla mnie pewne wyróżnienie, tym bardziej że GSAC jest dość wąskim gronem ekspertów, a ESA liczy obecnie 22 państw członkowskich. Moje powołanie wynika z dobrych wyników uzyskanych podczas realizacji kilku projektów finansowanych przez ESA. Jest to dodatkowa praca, ale też korzyści są bardzo duże. Udział w GSAC daje wgląd w plany ESA, nie tylko te naukowe, ale również związane z finansowaniem grantów – podsumowuje prof. Wielgosz.

Wywiad z prof. Pawłem Wielgoszem można przeczytać w marcowym wydaniu GEODETY

Źródło: UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS