Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-10| GNSS, Geodezja

Rozwiązania IGS Final: już nie tylko GPS i GLONASS

W wyniku współpracy Międzynarodowej Służby GNSS (IGS) reprezentowanej przez Geoscience Australia (Centrum Kombinacji IGS) oraz Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr powstały oraz zostały przetestowane pierwsze eksperymentalne orbity typu „Final” dla systemów: GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou-2, BeiDou-3 oraz QZSS.


Rozwiązania IGS Final: już nie tylko GPS i GLONASS

Są to pierwsze tego typu orbity zapewniające użytkownikom nowych systemów GNSS najwyższą jakość wyznaczonej pozycji, w której błędy wynikające z wyznaczenia pozycji satelitów są zminimalizowane.

IGS zajmuje się tworzeniem precyzyjnych orbit i zegarów satelitów GPS i GLONASS celem zapewnienia wysokiej dokładności w pozycjonowaniu satelitarnym i nawigacji. Najdokładniejsze orbity typy „Final” dostępne są po około dwóch tygodniach od wykonanych pomiarów, gdyż bazują na kombinowanych orbitach pochodzących z wielu centrów analiz, m.in. JPL, MIT, ESA oraz CODE. Pomimo istnienia nowych systemów nawigacyjnych, takich jak europejski Galileo oraz chiński BeiDou, dotychczas użytkownicy nie mieli dostępu do precyzyjnych orbit „Final” ze względu na brak tego typu produktów w IGS.

W przyszłej realizacji Międzynarodowego Ziemskiego Układu Odniesienia (International Terrestrial Reference Frame) ITRF2020 po raz pierwszy system Galileo będzie uwzględniony jako trzeci system GNSS (obok GPS i GLONASS). Stąd zaistniała potrzeba opracowania metodologii tworzenia orbit kombinowanych uwzględniających również system Galileo. Orbity nowych systemów GNSS nie są włączone w tradycyjny schemat tworzenia produktów IGS. Stąd też do rozwiązań kombinowanych wykorzystano główne produkty eksperymentalne MGEX (the Multi-GNSS Experiment and Pilot Project) wraz z produktami dostarczonymi przez IGS. Na razie produkty kombinowane multi-GNSS mają status eksperymentalnych, jednakże w przyszłości mają zastąpić oficjalne produkty IGS.

Tworzenie produktów typu „Final” już nie tylko dla GPS i GLONASS, ale także dla Galileo, BeiDou i QZSS stanowi bardzo ważny krok w wykorzystaniu nowych systemów GNSS do celów geodezyjnych, w zakładaniu osnów podstawowych i szczegółowych technikami GNSS, w realizacji ziemskich układów odniesień przestrzennych, do precyzyjnego pozycjonowania punktów (PPP) w badaniu trzęsień ziemi i zjawisk sejsmicznych, w badaniu atmosfery ziemskiej (jonosfery i troposfery) oraz do wszystkich innych zastosowań, w których dane są przetwarzanie w post-processingu i wymagają najwyższej dokładności.

Kombinowane orbity IGS dostępne są pod adresem: http://acc.igs.org/mgex_experimental.html

Natomiast metodologia powstania orbit IGS multi-GNSS Final oraz ocena dokładności zostały opisane w artykule powstałym w wyniku współpracy polsko-australijskiej:
• Sośnica, K., Zajdel, R., Bury, G., Bosy, J., Moore, M., Masoumi, S. (2020) Quality assessment of experimental IGS multi-GNSS combined orbits. GPS Solutions 24, 54 (2020). https://doi.org/10.1007/s10291-020-0965-5.

Źródło: IGiG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS