wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-15| Geodezja, Sprzęt

Pomiar geometrii szybu windowego

W styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujmy nowy dział „Poradnik wykonawcy”, w którym krok po kroku prezentujemy pomiar geometrii szybu windowego. Równocześnie zapraszamy wszystkich Czytelników do przedstawiania w tym dziale sposobów realizacji różnych prac geodezyjnych.


Pomiar geometrii szybu windowego
Jeżeli w wyniku pomiaru zostanie stwierdzone, że winda nie wejdzie w szyb z powodu zbyt dużych odchyleń ścian od pionu, to operat geodezyjny musi wskazywać miejsca, w których szyb ten należy poprawić. Całą procedurę można podzielić na trzy główne etapy:
• prace przygotowawcze,
• prace pomiarowe,
• prace kameralne – opracowanie wyników pomiarów.

• Prace przygotowawcze

1. Przygotowanie sprzętu przed pomiarem. Do realizacji zadania niezbędne są:
• 4 piony sznurkowe – 40-metrowe linki obciążone ciężarkami (rurkami PCW wypełnionymi piaskiem) o wadze 15 kg,
• rama pomiarowa zbudowana z 4 metrowych rur aluminiowych o kwadratowym przekroju i 4 dużych budowlanych kątowników stalowych,
• obrotowy niwelator laserowy ze statywem (można wykorzystać dowolny niwelator, jednak najlepszy jest laserowy; autor tego artykułu wybrał instrument firmy CTS Berger),
• łata niwelacyjna,
• miarka,
• ruletka,
• latarki, w tym czołowe,
• szkicownik ze specjalnym dziennikiem pomiarowym.

2. Powieszenie ramy pomiarowej w nadszybiu. Jest to zadanie realizowane przez pracowników budowy. Do każdego rogu ramy przyczepiany jest ponadto pion sznurkowy. W ten sposób powstaje stała baza pomiarowa...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Moja autorska metoda jest o wiele lepsza. Przede wszystkim potrzebne są wiadra ale nie z piachem....wiadra w ilości 4 sztuki zalewamy betonem typu b20 pozozostałem czyności jak wyżej. Przewaga mojej metoty tkiw w tym, że piasek może nam się wsypać do samdałów i skarpet. Natomiast beton w wiadrach wnoszony do szybu windowego przynosi prestiż na placu budowy.

a na końcu w "krzywy szyb".... należy strzelić komisyjnie z armaty.... Się autor wykosztował i nadźwigał tych wiader z piachem.... Pytanie gdzie go takich technik "innowacyjnych" nauczyli? Nauczyciele też musieli być "praktycy". Pozdrawiam tych którym udało się rozwiązać to inżynierskie zadanie tachimetrem albo jeszcze prościej.

@ Widać że artykuł pisany przez amatora.

oo masz.... a ja chciałem to zrobić skanerem laserowym i wykazać odchyłki... i cały misterny plan...

do wow.. Teraz wystrczy klikacz z dalmierzem bezlustrowym ;)

W naiwne bajki, w których dopiero po wybudowaniu budynku może "zostać stwierdzone", że winda "nie wejdzie w szyb", uwierzy być może ostatni sparciały gumiak, ale to z pewnością nie na trzeźwo! A już nawet on nie da sobie wmówić, że zaradzić wtedy może jakiś "operat"... To, że w "naszej" geo-nędzy się bez sensu wykopuje i zakopuje po pięć razy wszystkie kamienie w okolicy i "prowadzi pomiary" w nieskończoność bez wyraźnego skutku i celu, wcale nie uprawnia do przekonania, że reszta świata uprawia podobne bęcwalstwa. A już ostatnią naiwnością - i to graniczącą z upośledzeniem - jest sądzić, że gość, który potrafi zbudować windę, nie ogarnie sznurka i calówki...

Otóż, pewnego razu kierownik budowy zagaił, że dobrze byłoby mu "zinwentaryzować" szyby windowe. Ale kiedy w umówionym terminie przyjechaliśmy na miejsce, trzy windy już sobie gładko jeździły, a czwartą szpece właśnie uruchamiali. Powstała trochę niezręczna sytuacja, kierownik wyinterpretował ze specyfikacji zlecenie na "operacik", ale kiedy go dostarczyliśmy, już było po odbiorach technicznych. Drugi raz więc tematu nawet nie poruszył. Można się obruszać na ton wypowiedzi, ale taka jest - smutna po naszej stronie - rzeczywistość, mili Państwo.

Bardzo fajny dział, który już mi się spodobał w geodecie. Czekam na więcej w lutym :) tylko proszę o jakieś podobnie ambitne tematy.

Wow.. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Taki powrót do przeszłości. Klikacz GPS'a po wyższej szkole robienia geodezji na pewno miałby problem. :D Mam nadzieję, że praca warta swojej ceny. W końcu to spokojnie wygląda na poświęcenie całego dnia roboczego :)

9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS