wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-13| Geodezja, Prawo, Kataster

Grunt leśny czy zabudowany?

Większość spraw, jakie wywołują kłopot przy aktualizacji danych ewidencyjnych, nie dotyczy EGiB samej w sobie, lecz sprowadza się w istocie do próby obejścia innych przepisów. Taki przypadek opisuje sędzia Magdalena Durzyńska w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Grunt leśny czy zabudowany?
Działka nr 21 o pow. 1,0018 ha według danych z EGiB stanowiła w całości grunt leśny. Była to działka od lat 60. ubiegłego wieku zabudowana kilkoma budynkami gospodarczymi i jednym budynkiem mieszkalnym o pow. ok. 80 m kw. Jak wynikało z dokumentacji, budynki te powstały na podstawie pozwolenia na budowę wydanego dla kompleksu leśnego w związku z prowadzeniem gospodarki leśnej. Dlatego też zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z 28 wrześ­nia 1991 r. o lasach [tekst jednolity: DzU z 2018 r. poz. 2129] grunt ten stanowił grunt leśny Ls. Na terenie ww. nieruchomości od lat nikt nie zamieszkuje, budynki są opuszczone i w zasadzie nie nadają się do użytkowania.

• Przeklasyfikowanie z Ls na B

Jak ustalono, w 2010 r. działka ta została częściowo pozbawiona roślinności leśnej i w związku z toczącym się w tej sprawie postępowaniem administracyjnym jej użytkownik wieczysty X został poinformowany o wynikającym z ustawy o lasach obowiązku ponownego zadrzewienia, z terminem określonym na czerwiec 2015 r. Po upływie tego terminu pracownicy Lasów Miejskich kilkakrotnie ustalali z X daty oględzin tej nieruchomości w celu weryfikacji spełnienia ww. obowiązku. Ostatecznie podczas jednego z takich spot­kań użytkownik wieczysty przedstawił wyciąg z EGiB informujący, że obszar, który miał podlegać ponownemu wprowadzeniu roślinności leśnej, został przeklasyfikowany z użytku leś­nego Ls (lasy) na użytek zabudowany B (tereny mieszkaniowe). Zmianę do EGiB wprowadzono na wniosek X na podstawie opracowania geodezyjnego przyjętego do PZGiK z końcem września 2015 r. Zmiana ta skutkowała pomniejszeniem użytku leśnego z 1,0018 ha do 0,3074 ha, tj. o 0,6944 ha.

Ze sprawozdania technicznego załączonego do operatu wynika, że „zmianę użytków wykonano na podstawie rzeczywistego stanu na gruncie oraz biorąc pod uwagę »Inwentaryzację stanu lasu (...)«”. Geodeta dołączył też do opracowania poświadczoną kopię „Inwentaryzacji stanu lasu na okres 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2023 r. (...)”, w której w części graficznej wskazano zasięg i powierzchnię lasu występującego na działce nr 21. W szczegółowym wykazie rozbieżności między ewidencją a stanem na gruncie wpisano...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS