wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-10| Geodezja, Instytucje, Kataster

Uczmy się od innych: formy udostępniania danych katastralnych

Funkcjonowanie katastru z samej jego definicji koncentruje się na zarejestrowaniu i udostępnianiu informacji o właścicielach nieruchomości i zasięgu ich stanu własności. O tym, jakie rozwiązania zastosowano u naszych sąsiadów i co z tego wynika dla udostępniania danych katastralnych w Polsce, w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Uczmy się od innych: formy udostępniania danych katastralnych <br />
Czechy. Szczegółowe informacje o działce
Czechy. Szczegółowe informacje o działce
Oczywiście ze względu na historię, tradycję, kulturę czy uwarunkowania geograficzne w poszczególnych krajach kataster przyjmuje rozmaite formy organizacyjne. Zasadniczą różnicą, którą warto podkreślić w tym opracowaniu, jest rozdzielenie systemu katastralnego na wiele instytucji lub prowadzenie go spójnie tylko w jednej instytucji. W opisywanych krajach mamy do czynienia z różnymi rozwiązaniami, co przekłada się na odmienne podejś­cie do sposobów udostępniania danych z systemów katastralnych.

• Kataster w Czechach

Czeski rejestr nieruchomości w postaci elektronicznej funkcjonuje od 2001 r. i zawiera połączone informacje na temat stanu faktycznego oraz prawnego nieruchomości. W rejestrze dostępne są mapy katastralne i informacje o właścicielach nieruchomości. Rejestr utrzymuje i prowadzi czeski Urząd ds. Geodezji, Kartografii i Katastru (Český úřad zeměměřický a katastrální) będący niezależną instytucją państwową. Liczba działek w Czechach wynosi ok. 22 milionów.

1. Dostęp do danych katastralnych. W Czechach dostęp do podstawowych danych katastralnych jest powszechny i bezpłatny. Istnieje też możliwość bezpłatnego przeglądania i przeszukiwania danych katastralnych za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem podstawowych informacji dotyczących nieruchomości. Wypisy – na papierze lub w postaci elektronicznej – zawierające wszystkie informacje na temat stosunków prawnych dotyczących nieruchomości podlegają natomiast opłatom.
Informacje o właścicielu są dostępne dla każdego użytkownika pod adresem: http://sginahlizenidokn.cuzk.cz/marushka/default.aspx?themeid=3, gdzie znajdziemy interaktywny portal mapowy umożliwiający przeglądanie i oznaczanie działek katastralnych. Po kliknięciu na wybranej działce zostaje ona oznaczona i uruchamia się strona internetowa z podstawowymi informacjami o działce (rys.)...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ośrodki Austriacy też mają ośrodki :)
odpowiedz zgłoś
Cytat z "Operacji Dunaj" (swietna komedia) - w kontekście różnic mentalnych Polaków i Czechów: " Czechy ... Tu nikt nie trzyma wiadra z g... pod łóżkiem na wypadek, gdyby sąsiad akurat przechodził pod oknem..." No coś w tym jest ;-)))
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Prezes a może coś Prezesie o przymusie oddawania szkiców polowych (a mamy już XXI i chyba nikt już nie smaruje ołówkiem w terenie) do skladnicy? Czyli najpierw o zbieraniu danych a potem o udostępnianiu.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czesi akurat mają ośrodki dokumentacji.
odpowiedz zgłoś
@ Czechm marzy się mapa zasadnicza, uprawnienia grodezyjne oraz ośrodki dokumentacji geodezyjnej. Miną dekady zanim nas dogodną.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
- Ten artykuł dla kogo jest. Bo najwyraźniej pod prąd naszym miłościwie nam panującym.Jeden organ, bezpłatne dane, nie boją się RODO.I pewnie nie mają rozporządzenia o standardach, nadgorliwych Wingików i bezmyślnych "sędziów kapturowych". Ot pepiki, ale spokojnie My też na wiosnę to osiągniemy, tzn przyśpieszymy.. tylko w czym
 4 
odpowiedz zgłoś
x brawo, rzeczowo, na temat i z przykładami. Dopiekliście im Wąski
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Super nawet pisma z tak waznych instytucji już widać w Gugiku zgubiliście. Brawo i gratulacje.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
x to daj te pisma na warsztat pośmiejemy się razem
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
O tym traktują pisma i informacje organów się tym zajmujących w Polsce czyli UODO i Ministerstwa Sprawiedliwości mam nadzieję że pan Prezes potrafi czytać ze zrozumieniem mając tytuł doktora habilitowanego.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
a który z komentarzy poniżej traktuje o meritum czyli jawności danych w księgach wieczystych? Hę?
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Panie Prezesie, żeby uczyć się od innych trzeba im nie przerywać jak próbują coś powiedzieć. Nie widzę na czeskim geoportalu takiego chaosu informacyjnego jak w polskim geoportalu. Proszę też spojrzeć na koszty utrzymania cuzk i gugik i się pouczyć jak można robić to taniej.
 9 
odpowiedz zgłoś
Ale to już bylo Ale news na weekend !!!! Pan Minister pisze artykuł dla uczniów 2 kl. technikum. Kogoobchodzi co się "podswietli" jak nacisne "guzik" w czeskim geoportalu !!!. W ramach dobrej wspolpracy i utrzymania stosunków międzynarodowych oczekujemy jako naród podobnego tekstu czeskiego ggk o polskim geoportalu. Smutek i żal :( :( :(
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
najlepszy dla naszego polskiego katastru będzie wzorzec z San Escobar
 7 
odpowiedz zgłoś
r Czy w Czechach mają inny format wymiany danych w każdym starostwie? czy geodeci płacą za to że tworzą te dane? chory kraj, skorumpowani ludzie
 9 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS