Głównym celem GATHERS jest podniesienie doskonałości naukowej w zakresie wybranych obszarów dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport na UPWr (reprezentowanym przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki). W ramach przedsięwzięcia UPWr będzie dążył do wspierania rozwoju Wiodących Zespołów Badawczych w zakresie sejsmologii GNSS, InSAR oraz LiDAR. Projekt ma na celu utworzenie sieci powiązań z najlepszymi uniwersytetami w Europie. Głównymi partnerami projektu są Uniwersytet Techniczny w Delft (Holandia), Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (Austria) i Sapienza – Uniwersytet Rzymski (Włochy).
Program Unii Europejskiej H2020 WIDESPREAD TWINNING ma wzmocnić określony obszar badań w danej instytucji i jej doskonałość naukową poprzez współpracę z wiodącymi jednostkami badawczymi z zagranicy. Współpraca ma bazować na wspólnych szkoleniach, wymianie pracowników, wspólnym rozwiązywaniem problemów naukowych oraz publikacjach.
Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez intensywną wymianę naukową studentów na poziomie studiów magisterskich i Szkół Doktorskich oraz pracowników naukowych. Naukowcy i studenci z UPWr będą pracować z czołowymi ekspertami w Europie w dziedzinie InSAR (Delft), LiDAR (Wiedeń) i sejsmologii GNSS (Rzym). W ramach projektu będą finansowane miesięczne i 3-miesięczne wizyty naukowe u partnerów zagranicznych. Ponadto projekt GATHERS zakłada organizacje: trzech szkół letnich, dwóch hakatonów, trzech warsztatów i czterech spotkań z przedsiębiorcami.
Ambicją UPWr IGiG jest stać się w najbliższych latach jednym z wiodących centrów doskonałości w obszarze przetwarzania danych GNSS, InSAR i LiDAR w Europie Środkowej i Wschodniej.
Relacja ze spotkania inauguracyjnego