Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-16| GNSS, Edukacja

Polscy naukowcy opracowali modele, które usprawnią pomiary satelitarne

Badacze z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowali nowatorski model opóźnienia wiązki lasera w atmosferze, który ma wspomóc pomiary do sztucznych satelitów.


Polscy naukowcy opracowali modele, które usprawnią pomiary satelitarne <br />
fot. NASA/Wikipedia
fot. NASA/Wikipedia
Polscy naukowcy opracowali modele, które usprawnią pomiary satelitarne <br />
Źródło: IGIG UPWr
Źródło: IGIG UPWr

Jak wyjaśniają wrocławscy naukowcy, wykonując laserowe pomiary odległości do sztucznych satelitów Ziemi z wykorzystaniem naziemnych dalmierzy laserowych (Satellite Laser Ranging – SLR), wiązka lasera przechodzi dwukrotnie przez atmosferę: od stacji do satelity oraz po odbiciu od retroreflektora od satelity do stacji naziemnej. Każdorazowo ulega przy tym opóźnieniu od kilku do kilkudziesięciu metrów. Opóźnienie zachodzi przede wszystkim w najniższej warstwie atmosfery – troposferze i zależy w największym stopniu od ciśnienia atmosferycznego, a w mniejszym zakresie od zawartości pary wodnej, temperatury i koncentracji dwutlenku węgla.

Dotychczasowe modele opóźnienia troposferycznego brały pod uwagę jedynie pomiary meteorologiczne wykonywane na stacjach laserowych wraz z pomiarami odległości do satelitów. Obecnie stosowane modele zakładają pełną symetryczność atmosfery nad stacjami, co prowadzi do błędów systematycznych oraz degradacji wyznaczonych odległości we wszystkich pomiarach laserowych wykonywanych do satelitów.

Zespół naukowców z IGiG UPWr. oraz GFZ Potsdam wspólnie opracował nowy model opisujący, w jaki sposób wiązka laserowa ulega opóźnieniu w atmosferze z uwzględnieniem pełniej asymetryczności atmosfery. Jest to pierwszy tego typu model, który jest oparty zarówno na wykorzystaniu pomiarów meteorologicznych na stacjach celem wyliczenia opóźnienia w kierunku zenitu, jak i na numerycznych modelach pogody celem wyznaczenia opóźnienia skośnego w kierunku do satelity, gdyż wówczas wiązka laserowa przechodzi przez różne warstwy atmosfery. Przykładowo, warstwa troposfery nad równikiem jest o wiele grubsza niż nad biegunami, tym samym dominującym parametr opisujący asymetryczność stanowi gradient północny opóźnienia troposferycznego. Opracowany model uwzględnia również lokalne warunki wokół stacji laserowych, np. ukształtowanie terenu (w terenie górzystym) czy też sąsiedztwo zbiorników wodnych.

Wiązka laserowa zachowuje się inaczej w atmosferze niż fala elektromagnetyczna z zakresu mikrofalowego wykorzystywana w technice GNSS lub w interferometrii wielkobazowej VLBI. W przypadku obserwacji mikrofalowych modele asymetryczności atmosfery wykorzystywane są od kilku lat. Jednakże obserwacje laserowe są około 70 razy mniej podatne na opóźnienie wynikającej z zawartości pary wodnej w atmosferze niż obserwacje mikrofalowe, podczas gdy opóźnienie hydrostatyczne jest większe w obserwacjach laserowych niż mikrofalowych. Z drugiej strony obserwacje laserowe mogą być wykonywane tylko pod bezchmurnym niebem, gdyż laser nie przechodzi przez chmury, podczas gdy sygnały mikrofalowe z satelitów GNSS czy też pozaziemskich kwazarów w VLBI przechodzą przez każdy rodzaj chmur. Stąd też zrodziła się potrzeba opracowania modelu opóźnienia wiązki laserowej w troposferze przez polsko-niemiecki zespół naukowców z IGiG oraz GFZ. Model opóźnienia sprawdza się w przypadku różnych typów laserów wykorzystywanych w obserwacjach satelitarnych: zielonego (532 nm), niebieskiego (423 nm), w bliskiej podczerwieni (846 oraz 1064 nm), ponadto znacząco zmniejsza błędy systematyczne w rozwiązaniach SLR.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opublikowanym w Journal of Geodesy: Mateusz Drożdżewski, Krzysztof Sośnica, Florian Zus, Kyriakos Balidakis (2019), „Troposphere delay modeling with horizontal gradients for satellite laser ranging”.

Źródło: IGIG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS