Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-27| Geodezja, GIS, Edukacja

KGHM i Politechnika Wrocławska z dofinansowaniem na badanie deformacji

W ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 17 dofinansowanie otrzyma projekt „Geneza i przebieg antropogenicznych i naturalnych deformacji terenu w obszarach pogórniczych dawnej kopalni węgla brunatnego Babina” opracowany przez konsorcjum Politechniki Wrocławskiej (Lider) oraz KGHM CUPRUM. Wartość przedsięwzięcia wynosi 1,3 mln zł.


KGHM i Politechnika Wrocławska z dofinansowaniem na badanie deformacji

Celem projektu jest zbadanie, analiza, mapowanie i modelowanie deformacji powierzchni w obszarze historycznego wydobycia węgla brunatnego na obszarze polskiej części struktury glacitektonicznej Łuku Mużakowa, w rejonie Łęknicy. Geomorfologia tego obszaru charakteryzuje się licznymi i zróżnicowanymi formami pochodzenia antropogenicznego związanymi z podziemnym i odkrywkowym wydobyciem węgla brunatnego i iłów ceramicznych w kopalni „Babina”, które zakończyło się w latach 70. XX w.

Złożona i skomplikowana geometria tych złóż jest wynikiem procesów glacitektonicznych związanych z kolejnymi etapami akumulacji i wietrzenia. Cały obszar poddawany jest procesom geodynamicznym związanym z wietrzeniem obszarów poeksploatacyjnych, degradacją płytkich wyrobisk podziemnych i zmieniającymi się warunkami hydrogeologicznymi górotworu. Proces wtórnych deformacji i jego wpływ na powierzchnię terenu są obecnie nieznane.

– Działalność górnicza zwykle przyczynia się do powstawania deformacji powierzchni, a kolejnym poważnym problemem jest występowanie deformacji wtórnych, które pojawiają się wiele lat po zamknięciu kopalni – mówi dr hab. Jan Blachowski, kierownik projektu z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. – Mogą one mieć negatywny wpływ na stan środowiska, uszkodzenia infrastruktury i zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi. W ramach projektu sprawdzone zostanie m.in. to, jakie warunki są istotne dla występowania i rozwoju deformacji oraz czy można je dokładnie modelować i prognozować z zastosowaniem podejścia deterministycznego i modelowania przestrzennego w systemie informacji geograficznej (GIS). Opracowaną metodykę będzie można zastosować do innych obszarów dawnej działalności górniczej.

Ze strony KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe projekt realizowany będzie w Zakładzie Geodezji oraz Zakładzie Geologii, a jego kierownikiem z ramienia tej spółki została dr inż. Ewa Warchala.

– Chciałam podziękować całemu zespołowi, który przygotował wniosek na konkurs OPUS, zarówno osobom z Politechniki Wrocławskiej, PIG-PIB, jak i koleżankom i kolegom z KGHM CUPRUM, za ich zaangażowanie i wykonaną pracę. Jest to projekt naukowy obejmujący badania podstawowe. Nasz wniosek uwzględnia nowatorski charakter postawionego przez nas problemu naukowego i będzie mieć wpływ na rozwój dyscypliny naukowej, w jakiej startowaliśmy, tj. nauk o Ziemi. Mamy nadzieję, że zdobędziemy nową wiedzę o tym rejonie, o podstawach zjawisk tam zachodzących i obserwowanych formach krajobrazu – mówi Ewa Warchala.

Źródło: KGHM Cuprum, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS