wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-27| Geodezja, GIS, Edukacja

KGHM i Politechnika Wrocławska z dofinansowaniem na badanie deformacji

W ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 17 dofinansowanie otrzyma projekt „Geneza i przebieg antropogenicznych i naturalnych deformacji terenu w obszarach pogórniczych dawnej kopalni węgla brunatnego Babina” opracowany przez konsorcjum Politechniki Wrocławskiej (Lider) oraz KGHM CUPRUM. Wartość przedsięwzięcia wynosi 1,3 mln zł.


KGHM i Politechnika Wrocławska z dofinansowaniem na badanie deformacji

Celem projektu jest zbadanie, analiza, mapowanie i modelowanie deformacji powierzchni w obszarze historycznego wydobycia węgla brunatnego na obszarze polskiej części struktury glacitektonicznej Łuku Mużakowa, w rejonie Łęknicy. Geomorfologia tego obszaru charakteryzuje się licznymi i zróżnicowanymi formami pochodzenia antropogenicznego związanymi z podziemnym i odkrywkowym wydobyciem węgla brunatnego i iłów ceramicznych w kopalni „Babina”, które zakończyło się w latach 70. XX w.

Złożona i skomplikowana geometria tych złóż jest wynikiem procesów glacitektonicznych związanych z kolejnymi etapami akumulacji i wietrzenia. Cały obszar poddawany jest procesom geodynamicznym związanym z wietrzeniem obszarów poeksploatacyjnych, degradacją płytkich wyrobisk podziemnych i zmieniającymi się warunkami hydrogeologicznymi górotworu. Proces wtórnych deformacji i jego wpływ na powierzchnię terenu są obecnie nieznane.

– Działalność górnicza zwykle przyczynia się do powstawania deformacji powierzchni, a kolejnym poważnym problemem jest występowanie deformacji wtórnych, które pojawiają się wiele lat po zamknięciu kopalni – mówi dr hab. Jan Blachowski, kierownik projektu z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. – Mogą one mieć negatywny wpływ na stan środowiska, uszkodzenia infrastruktury i zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi. W ramach projektu sprawdzone zostanie m.in. to, jakie warunki są istotne dla występowania i rozwoju deformacji oraz czy można je dokładnie modelować i prognozować z zastosowaniem podejścia deterministycznego i modelowania przestrzennego w systemie informacji geograficznej (GIS). Opracowaną metodykę będzie można zastosować do innych obszarów dawnej działalności górniczej.

Ze strony KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe projekt realizowany będzie w Zakładzie Geodezji oraz Zakładzie Geologii, a jego kierownikiem z ramienia tej spółki została dr inż. Ewa Warchala.

– Chciałam podziękować całemu zespołowi, który przygotował wniosek na konkurs OPUS, zarówno osobom z Politechniki Wrocławskiej, PIG-PIB, jak i koleżankom i kolegom z KGHM CUPRUM, za ich zaangażowanie i wykonaną pracę. Jest to projekt naukowy obejmujący badania podstawowe. Nasz wniosek uwzględnia nowatorski charakter postawionego przez nas problemu naukowego i będzie mieć wpływ na rozwój dyscypliny naukowej, w jakiej startowaliśmy, tj. nauk o Ziemi. Mamy nadzieję, że zdobędziemy nową wiedzę o tym rejonie, o podstawach zjawisk tam zachodzących i obserwowanych formach krajobrazu – mówi Ewa Warchala.

Źródło: KGHM Cuprum, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo To dzisiaj rzadkość projekt z NCN dla geodezji. Jednak można w geodezji w Polsce robić coś u podstaw.



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS