wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-19| GNSS

Coraz bliżej kalibracji anten GNSS w Polsce

Środowisko do kalibracji anten GNSS opracowywane przez firmę Astri Polska i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie otrzymało od Europejskiej Agencji Kosmicznej zielone światło do rozpoczęcia fazy integracji.


Coraz bliżej kalibracji anten GNSS w Polsce

Na początku października w obecności oficera technicznego ESA zaprezentowano poprawne funkcjonowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych. Projekt umożliwi Polsce pozyskanie ważnych kompetencji w dziedzinie będącej obecnie niszą na rynku.

GRAVEr (GNSS Receiver Antenna calibration serVice for new E-GNSS signals) to projekt realizowany przez Astri Polska i UWM Olsztyn na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie środowiska do kalibracji anten GNSS umożliwiających odbiór sygnałów na różnych częstotliwościach oraz z różnych systemów, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego Galileo. Październikowe testy systemu dla ESA odbyły się na terenie UWM i miały na celu sprawdzenie, czy założenia techniczne przyjęte podczas projektowania są poprawne. W tym celu przeprowadzono jeden scenariusz testowy w warunkach rzeczywistych z wykorzystaniem wszystkich elementów, które będą składały się na system, m.in.: robota kalibracyjnego wraz z urządzeniami i oprogramowaniem do sterowania nim, oprogramowania do pomiarów oraz anten i odbiorników GNSS. Pod koniec października ESA potwierdziła zakończenie fazy projektowej poprzez akceptację dokumentacji technicznej, w tym wyników testów przeprowadzonych Olsztynie. Rozwiązania opracowane w ramach projektu pozwolą na uruchomienie usługi indywidualnej kalibracji anten GNSS w Polsce.

– Bazując na technologii stworzonej w ramach projektu GRAVEr, chcemy w przyszłości oferować dedykowaną usługę precyzyjnej kalibracji anten GNSS. Coraz częściej wymagane jest, by wspomniana kalibracja przeprowadzona została indywidualnie i niezależnie dla każdego egzemplarza, a nie tylko przyjęła wartości uśrednione dla danego modelu. Dzięki projektowi GRAVEr te unikatowe kompetencje są budowane w Polsce – powiedział Tomasz Grzegory, kierownik projektu GRAVEr w Astri Polska.

Obecnie prace nad systemem GRAVEr realizowane są na terenie UWM w Olsztynie. Od drugiego kwartału 2020 roku rozwój systemu będzie kontynuowany na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Projekt GRAVEr jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Astri Polska jest liderem przedsięwzięcia, które realizuje wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS