Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-11-19| GNSS

Coraz bliżej kalibracji anten GNSS w Polsce

Środowisko do kalibracji anten GNSS opracowywane przez firmę Astri Polska i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie otrzymało od Europejskiej Agencji Kosmicznej zielone światło do rozpoczęcia fazy integracji.


Coraz bliżej kalibracji anten GNSS w Polsce

Na początku października w obecności oficera technicznego ESA zaprezentowano poprawne funkcjonowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych. Projekt umożliwi Polsce pozyskanie ważnych kompetencji w dziedzinie będącej obecnie niszą na rynku.

GRAVEr (GNSS Receiver Antenna calibration serVice for new E-GNSS signals) to projekt realizowany przez Astri Polska i UWM Olsztyn na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie środowiska do kalibracji anten GNSS umożliwiających odbiór sygnałów na różnych częstotliwościach oraz z różnych systemów, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego Galileo. Październikowe testy systemu dla ESA odbyły się na terenie UWM i miały na celu sprawdzenie, czy założenia techniczne przyjęte podczas projektowania są poprawne. W tym celu przeprowadzono jeden scenariusz testowy w warunkach rzeczywistych z wykorzystaniem wszystkich elementów, które będą składały się na system, m.in.: robota kalibracyjnego wraz z urządzeniami i oprogramowaniem do sterowania nim, oprogramowania do pomiarów oraz anten i odbiorników GNSS. Pod koniec października ESA potwierdziła zakończenie fazy projektowej poprzez akceptację dokumentacji technicznej, w tym wyników testów przeprowadzonych Olsztynie. Rozwiązania opracowane w ramach projektu pozwolą na uruchomienie usługi indywidualnej kalibracji anten GNSS w Polsce.

– Bazując na technologii stworzonej w ramach projektu GRAVEr, chcemy w przyszłości oferować dedykowaną usługę precyzyjnej kalibracji anten GNSS. Coraz częściej wymagane jest, by wspomniana kalibracja przeprowadzona została indywidualnie i niezależnie dla każdego egzemplarza, a nie tylko przyjęła wartości uśrednione dla danego modelu. Dzięki projektowi GRAVEr te unikatowe kompetencje są budowane w Polsce – powiedział Tomasz Grzegory, kierownik projektu GRAVEr w Astri Polska.

Obecnie prace nad systemem GRAVEr realizowane są na terenie UWM w Olsztynie. Od drugiego kwartału 2020 roku rozwój systemu będzie kontynuowany na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Projekt GRAVEr jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Astri Polska jest liderem przedsięwzięcia, które realizuje wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama