Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-21| GNSS, Geodezja, GIS

VI Raport GNSS: rynek precyzyjnej nawigacji nie będzie rósł wiecznie

W najbliższych latach rynek nawigacji satelitarnej wciąż będzie się dynamicznie rozwijał, choć w przypadku rozwiązań dla geodezji i geomatyki ten wzrost będzie powoli hamować – czytamy w najnowszej edycji publikacji „GNSS Market Report” wydanej przez Europejską Agencję ds. GNSS (GSA).


VI Raport GNSS: rynek precyzyjnej nawigacji nie będzie rósł wiecznie

Autorzy raportu prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat wartość światowego rynku GNSS wzrośnie ze 150 mld do 325 mld euro. W tym samym czasie liczba użytkowanych odbiorników skoczy z 6,4 mld do 9,6 mld sztuk. Ponad 90% tego rynku stanowić będą rozwiązania samochodowe i konsumenckie, reszta to głównie produkty dla geomatyki i rolnictwa, choć w najbliższych latach wyraźnie rosnąć będzie udział produktów dla dronów.

Za ten dynamiczny rozwój odpowiadać będą takie makroekonomiczne trendy jak popularyzacja big data, ekonomii współdzielenia czy sztucznej inteligencji. Co ciekawe, wpływ na branżę GNSS będzie mieć również walka z globalnym ociepleniem. Technologie nawigacyjne mają być bowiem niezbędne w rozwijaniu przyjaznych środowisku rozwiązań dla transportu czy rolnictwa.

Podobnie jak w poprzednich edycjach oddzielny rozdział raportu poświęcono rozwiązaniom GNSS dla geomatyki, w tym dla geodezji. Autorzy raportu prognozują, że w najbliższych kilku latach rynek ten wciąż będzie dynamicznie rósł, choć już w połowie lat 20. zacznie się stabilizować. O ile liczba zainstalowanych odbiorników będzie wciąż rosnąć (choć już znacznie wolniej), o tyle wartość sprzedaży produktów i usług zacznie maleć.

Nie oznacza to jednak wolniejszego postępu technologicznego. W najbliższych latach na popularności ma zyskiwać m.in. wykorzystanie satelitarnych korekt PPP czasu rzeczywistego. Przyczyni się do tego w szczególności uruchomienie usługi komercyjnej Galileo. Rozwój pojazdów autonomicznych sprawi ponadto, że coraz powszechniejsze stawać się będą różnego rodzaju mobilne systemy kartowania. Dzięki nim zbieranie danych przestrzennych ma stać się szybsze, bardziej automatyczne i tańsze. Zmieniać będzie się także model korzystania z precyzyjnych rozwiązań GNSS. Zamiast kupować kompletną platformę użytkownicy będą coraz częściej sięgać po produkty typu X-as-a-Service, a więc np. bazujące na subskrypcjach.

112-stronicowy „GNSS Market Report” można bezpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony GSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS