wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geoida od GOCE
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-23| Geodezja, Imprezy

Ze środka stolicy do środka województwa

Już w najbliższą sobotę (27 lipca) geodezyjna akcja „Honorowy Południk Krakowski” wraz z Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”, przy wsparciu lokalnych miłośników geograficznych ciekawostek, organizują wyprawę z geodezyjnego środka Warszawy do geodezyjnego środka województwa mazowieckiego w Markach.


Ze środka stolicy do środka województwa
Ze środka stolicy do środka województwa
Ze środka stolicy do środka województwa

Jest to kolejne wydarzenie realizowane przez akcję HPK w ramach projektu „Mały pępek świata”, czyli oznaczania geodezyjnych środków ważnych obszarów w Polsce: miast, gmin, powiatów i województw. Tym razem za jednym zamachem oznaczone zostaną dwa punkty: środek miasta stołecznego Warszawy oraz środek województwa mazowieckiego.

Środek Warszawy znajduje się na brzegu Wisły, od strony Saskiej Kępy, przy plaży Saskiej. Jego współrzędne to: 52°13'45,43"N oraz 21°02'52,14"E. Zwykle punkt ten leży na płyciźnie zamykającej małą zatoczkę w brzegu Wisły, ale obecnie, dzięki bardzo niskiemu poziomowi wody, jest zupełnie odsłonięty i w pełni dostępny. Dokładnie 13 km na północ od środka Warszawy znajduje się geodezyjny środek województwa mazowieckiego. Punkt ten ma współrzędne 52° 20' 28,58"N oraz 21° 05' 59,39"E i znajduje się na szczycie sztucznego 30-metrowego wzgórza Zwałka (zwanego też Safają), rekultywowanego wysypiska śmieci w Markach pod Warszawą. To urokliwy punkt widokowy, z którego świetnie widać całą Warszawę.

Wyprawa rozpocznie się od zbiórki o 9.30 na plaży Saskiej. Po krótkim wprowadzeniu, dzięki wsparciu firmy geodezyjnej Czerski Trade Polska, wytyczony zostanie środek Warszawy i umieszczona symboliczna tabliczka. Następnie, w towarzystwie mediów, wyruszy piesza wycieczka do Marek. Wytyczenie środka województwa mazowieckiego na wzgórzu Zwałka i oznaczenie go tabliczką informacyjną odbędzie się około godziny 14.00. Finałem będzie podpisanie wspólnego wniosku do władz miasta Warszawy, powiatu wołomińskiego, gminy Marki i marszałka województwa mazowieckiego o podjęcie działań na rzecz upamiętnienia tych wyjątkowych obiektów.

Źródło: HPK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A kiedy wyznaczymy środek Łodzi?

Do ~Varsavia Gazety powtazają tylko że georeci wyliczyli... Co i jak, niewiadomo. Nigdzie żadnych szczegółów. Sprawdzilem QGISem z danych GUGiK i się zgadza. Centroid wypada tam gdzie podają obecnie, przy plaży Saskiej.

Środek Warszawy? ,,W 2004 r. warszawscy geodeci przeprowadzili nowe wyliczenia i ustalili, że aktualnie miejscem najbliższym rzeczywistego środka stolicy jest budynek numer 35 przy ulicy Paryskiej, znajdujący się po prawej stronie Wisły. Wynika to w dużej mierze w przyłączenia do Warszawy Wesołej." Jakie granice Warszawy zmieniono od 2004, że geodeci obecnie wskazują inną lokalizację środka Warszawy?

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt