wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-23| Geodezja, Imprezy

Ze środka stolicy do środka województwa

Już w najbliższą sobotę (27 lipca) geodezyjna akcja „Honorowy Południk Krakowski” wraz z Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”, przy wsparciu lokalnych miłośników geograficznych ciekawostek, organizują wyprawę z geodezyjnego środka Warszawy do geodezyjnego środka województwa mazowieckiego w Markach.


Ze środka stolicy do środka województwa
Ze środka stolicy do środka województwa
Ze środka stolicy do środka województwa

Jest to kolejne wydarzenie realizowane przez akcję HPK w ramach projektu „Mały pępek świata”, czyli oznaczania geodezyjnych środków ważnych obszarów w Polsce: miast, gmin, powiatów i województw. Tym razem za jednym zamachem oznaczone zostaną dwa punkty: środek miasta stołecznego Warszawy oraz środek województwa mazowieckiego.

Środek Warszawy znajduje się na brzegu Wisły, od strony Saskiej Kępy, przy plaży Saskiej. Jego współrzędne to: 52°13'45,43"N oraz 21°02'52,14"E. Zwykle punkt ten leży na płyciźnie zamykającej małą zatoczkę w brzegu Wisły, ale obecnie, dzięki bardzo niskiemu poziomowi wody, jest zupełnie odsłonięty i w pełni dostępny. Dokładnie 13 km na północ od środka Warszawy znajduje się geodezyjny środek województwa mazowieckiego. Punkt ten ma współrzędne 52° 20' 28,58"N oraz 21° 05' 59,39"E i znajduje się na szczycie sztucznego 30-metrowego wzgórza Zwałka (zwanego też Safają), rekultywowanego wysypiska śmieci w Markach pod Warszawą. To urokliwy punkt widokowy, z którego świetnie widać całą Warszawę.

Wyprawa rozpocznie się od zbiórki o 9.30 na plaży Saskiej. Po krótkim wprowadzeniu, dzięki wsparciu firmy geodezyjnej Czerski Trade Polska, wytyczony zostanie środek Warszawy i umieszczona symboliczna tabliczka. Następnie, w towarzystwie mediów, wyruszy piesza wycieczka do Marek. Wytyczenie środka województwa mazowieckiego na wzgórzu Zwałka i oznaczenie go tabliczką informacyjną odbędzie się około godziny 14.00. Finałem będzie podpisanie wspólnego wniosku do władz miasta Warszawy, powiatu wołomińskiego, gminy Marki i marszałka województwa mazowieckiego o podjęcie działań na rzecz upamiętnienia tych wyjątkowych obiektów.

Źródło: HPK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS