|2019-07-08|
Teledetekcja, Prawo
Nowelizacja ustawy o PAK w Dzienniku Ustaw
W miniony piątek (5 lipca) opublikowano ustawę z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej (DzU poz. 1248) Głównym celem noweli jest uporządkowanie i doprecyzowanie zadań tej instytucji.
Doprecyzowanie zadań Agencji polega m.in. na wyraźnym wskazaniu, że ma ona wspierać przemysł kosmiczny, badania, użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych, w tym inżynierii satelitarnej, a także wykorzystywać wyniki badań dla celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. Według zapisów nowelizacji PAK ma być eksperckim zapleczem dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Ma pełnić funkcję organu doradczego. Z jej pomocy będą mogły też korzystać podmioty prywatne, w tym firmy z branży kosmicznej.
Celem ustawy jest również dostosowanie nadzoru nad nią do rozwiązań obowiązujących w innych państwach europejskich, zwłaszcza należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a także wprowadzenie usprawnień w organizacji Agencji. Nad Agencją, która dotychczas podlegała premierowi, nadzór będzie sprawował minister właściwy do spraw gospodarki.
Istotną zmianą jest poszerzenie możliwości udzielania wsparcia przez Agencję z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe, innowacyjność, szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych i innych wydarzeniach. Szczegółowe przeznaczenie oraz szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia przez Agencję określi – w drodze rozporządzenia – minister właściwy do spraw gospodarki.
Ustawa doprecyzowuje ponadto terminy dotyczące ogłaszania i przeprowadzania naboru na stanowisko prezesa Agencji, w tym uzyskania wymaganych opinii Rady Agencji, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra obrony narodowej.
Agencja będzie wspierała promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną oraz projekty edukacyjne. Ustawa rozszerza zadania Agencji w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa o technologie rakietowe i analizę zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.
Ustawa wejdzie w życie 20 lipca.
Przypomnijmy też, że po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę, który piastował to stanowisko od 14 marca 2018 r. premier Mateusz Morawiecki 29 marca powierzył Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Przy czym ponownie 28 czerwca premier powierzył mu pełnienie tych obowiązków na kolejne 3 miesiące od 1 lipca 2019 r. do czasu powołania prezesa agencji.
AW
|