Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-08| Teledetekcja, Prawo

Nowelizacja ustawy o PAK w Dzienniku Ustaw

W miniony piątek (5 lipca) opublikowano ustawę z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej (DzU poz. 1248) Głównym celem noweli jest uporządkowanie i doprecyzowanie zadań tej instytucji.


Nowelizacja ustawy o PAK w Dzienniku Ustaw

Doprecyzowanie zadań Agencji polega m.in. na wyraźnym wskazaniu, że ma ona wspierać przemysł kosmiczny, badania, użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych, w tym inżynierii satelitarnej, a także wykorzystywać wyniki badań dla celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. Według zapisów nowelizacji PAK ma być eksperckim zapleczem dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Ma pełnić funkcję organu doradczego. Z jej pomocy będą mogły też korzystać podmioty prywatne, w tym firmy z branży kosmicznej.

Celem ustawy jest również dostosowanie nadzoru nad nią do rozwiązań obowiązujących w innych państwach europejskich, zwłaszcza należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a także wprowadzenie usprawnień w organizacji Agencji. Nad Agencją, która dotychczas podlegała premierowi, nadzór będzie sprawował minister właściwy do spraw gospodarki.

Istotną zmianą jest poszerzenie możliwości udzielania wsparcia przez Agencję z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe, innowacyjność, szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych i innych wydarzeniach. Szczegółowe przeznaczenie oraz szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia przez Agencję określi – w drodze rozporządzenia – minister właściwy do spraw gospodarki.

Ustawa doprecyzowuje ponadto terminy dotyczące ogłaszania i przeprowadzania naboru na stanowisko prezesa Agencji, w tym uzyskania wymaganych opinii Rady Agencji, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra obrony narodowej.

Agencja będzie wspierała promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną oraz projekty edukacyjne. Ustawa rozszerza zadania Agencji w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa o technologie rakietowe i analizę zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.

Ustawa wejdzie w życie 20 lipca.

Przypomnijmy też, że po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę, który piastował to stanowisko od 14 marca 2018 r. premier Mateusz Morawiecki 29 marca powierzył Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Przy czym ponownie 28 czerwca premier powierzył mu pełnienie tych obowiązków na kolejne 3 miesiące od 1 lipca 2019 r. do czasu powołania prezesa agencji.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama