Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-10-24| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Jesienne spotkanie CLGE w Luksemburgu


W dniach 19-20 października 2007 r. w Luksemburgu odbyło się jesienne spotkanie organizacji geodetów europejskich CLGE (Comite de Liaison des Geometres Europeens). Nowymi członkami CLGE zostały organizacje zrzeszające geodetów z Litwy i Estonii.

W czasie spotkania omawiano m.in. wpływ dyrektywy UE o swobodzie świadczenia usług na prawo geodezyjne i wykonywanie usług geodezyjnych w poszczególnych krajach. W dyskusji dominował pogląd, że dyrektywa ta dotyczy wykonywania usług technicznych, natomiast w zakresie opracowań geodezyjno-prawnych geodeci są zawodem „regulowanym”, w związku z czym jej nie podlegają. Przedstawiciel Komisji Europejskiej wyraził żal, że geodeci nie brali udziału w pracach na etapie jej tworzenia, dlatego teraz pojawiają się problemy interpretacyjne. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasze prawo geodezyjne jest sprzeczne z duchem i literą tej dyrektywy.
Informacje o uchwaleniu nowych ustaw geodezyjnych przekazali koledzy ze Szwajcarii i Litwy. Z kolei Luksemburg przedstawił projekt e-Katastru, realizowany przez tamtejszy Urząd Geodezji i Katastru na podstawie nowego prawa geodezyjnego z lutego 2002 roku. Kraj ten ma powierzchnię naszego powiatu i podzielony jest na ok. 750 tys. działek, czyli znacznie gęściej niż Polska. Pomiary geodezyjno-prawne wykonuje tam 40 geodetów licencjonowanych.



Polskę reprezentowali na posiedzeniu Andrzej Dyja (Polska Geodezja Komercyjna) i Marek Ziemak (Geodezyjna Izba Gospodarcza). Następne spotkanie CLGE odbędzie się wiosną przyszłego roku w Pradze. Wiadomo już na pewno, że Polska będzie organizatorem posiedzenia tej organizacji w dniach 27-28 marca 2009 r.

Marek Ziemak, GIG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS