Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-27| GIS

Rada IIP o Geoportalu, wskaźnikach INSPIRE i identyfikatorach

Jak sprawić, by Geoportal był bardziej przyjazny dla użytkowników? Co zrobić, by szybko poprawić kiepskie wskaźniki INSPIRE? Od czego zacząć wdrażanie identyfikatorów IIP? To główne tematy posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, które odbyło się 26 czerwca.


Rada IIP o Geoportalu, wskaźnikach INSPIRE i identyfikatorach

Spotkanie tradycyjnie zaczęło się od zaprezentowania przez głównego geodetę kraju nowości w Geoportalu. Waldemar Izdebski mówił m.in. o: rozbudowie usług krajowej integracji, modelach 3D, ortofotomapach województw czy drogach z projektu OpenStreetMap.

W nawiązaniu do tego tematu dr hab. Joanna Bac-Bronowicz (prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich) zauważyła, że choć szybka rozbudowa tego serwisu cieszy, to w praktyce dla przeciętego Kowalskiego korzystanie z niego staje się coraz trudniejsze. Dobrym przykładem jest chociażby prezentacja dróg z bazy OSM. Użytkownik nieobeznany z tajnikami IIP może uznać, że są to dane urzędowe, skoro są wyświetlane w rządowym serwisie, a przecież pochodzą z otwartego projektu kartograficznego. Dlatego zdaniem części członków Rady dobrym rozwiązaniem byłoby w przyjazny sposób informować użytkownika nie tylko, jaki podmiot odpowiada za daną bazę prezentowaną w Geoportalu, ale np. również, jaka jest jej aktualność. Oczywiście informacje te znajdziemy w metadanych, sęk w tym, że przeciętny użytkownik tego serwisu może nie widzieć, co to jest, a już tym bardziej nie będzie potrafił ich odnaleźć.

Coroczną tradycją posiedzeń Rady jest prezentacja wskaźników pokazujących postępy we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, dane za rok 2018 prezentują się równie kiepsko jak w latach poprzednich, choć w praktyce z realizacją tych unijnych przepisów radzimy sobie całkiem nieźle. Głównym powodem tego stanu jest zgłaszanie ogromnej liczby zbiorów danych do tematu "zagospodarowanie przestrzenne" – w praktyce są to niekiedy nawet pojedyncze plany zagospodarowania.

Problem ma rozwiązać szykowana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przewodniczący Rady IIP Waldemar Izdebski stwierdził jednak, że nawet, gdy wejdzie w życie, to uchwalane na bieżąco przez gminy kolejne dokumenty planistyczne i tak wciąż będą zaniżać wskaźniki INSPIRE. Warto zatem podjąć odgórne działania, które znacząco zmniejszą liczbę zbiorów raportowanych do Komisji Europejskiej. Plan minimum to po 2 zbiory z każdej gminy – jeden z MPZP, a drugi ze studium zagospodarowania. Praktycznym rozwiązaniem tego problemu mają zająć się Kacper Kamiński z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Zbigniew Malinowski – prezes firmy Geo-System.

W nawiązaniu do wcześniejszego posiedzenia Rady powrócono do dyskusji nad wprowadzeniem identyfikatorów URI (będących realizacją idei Linked Open Data) dla danych krajowej IIP. Dr Adam Iwaniak reprezentujący w Radzie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zasugerował, że warto zająć się tym jeszcze przed uwolnieniem danych przewidzianym w nowelizacji Pgik. Waldemar Izdebski zadeklarował, że próba nadania tych identyfikatorów w pierwszej kolejności obejmie działki z EGiB, gdyż będzie to najmniej skomplikowane. W ocenie członków Rady w dalszej kolejności warto to wykonać dla innych kluczowych zbiorów, takich jak: sieć drogowa i hydrograficzna czy budynki.

Następne posiedzenie Rady IIP zaplanowano na 18 września.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS