wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-27| GIS

Rada IIP o Geoportalu, wskaźnikach INSPIRE i identyfikatorach

Jak sprawić, by Geoportal był bardziej przyjazny dla użytkowników? Co zrobić, by szybko poprawić kiepskie wskaźniki INSPIRE? Od czego zacząć wdrażanie identyfikatorów IIP? To główne tematy posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, które odbyło się 26 czerwca.


Rada IIP o Geoportalu, wskaźnikach INSPIRE i identyfikatorach

Spotkanie tradycyjnie zaczęło się od zaprezentowania przez głównego geodetę kraju nowości w Geoportalu. Waldemar Izdebski mówił m.in. o: rozbudowie usług krajowej integracji, modelach 3D, ortofotomapach województw czy drogach z projektu OpenStreetMap.

W nawiązaniu do tego tematu dr hab. Joanna Bac-Bronowicz (prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich) zauważyła, że choć szybka rozbudowa tego serwisu cieszy, to w praktyce dla przeciętego Kowalskiego korzystanie z niego staje się coraz trudniejsze. Dobrym przykładem jest chociażby prezentacja dróg z bazy OSM. Użytkownik nieobeznany z tajnikami IIP może uznać, że są to dane urzędowe, skoro są wyświetlane w rządowym serwisie, a przecież pochodzą z otwartego projektu kartograficznego. Dlatego zdaniem części członków Rady dobrym rozwiązaniem byłoby w przyjazny sposób informować użytkownika nie tylko, jaki podmiot odpowiada za daną bazę prezentowaną w Geoportalu, ale np. również, jaka jest jej aktualność. Oczywiście informacje te znajdziemy w metadanych, sęk w tym, że przeciętny użytkownik tego serwisu może nie widzieć, co to jest, a już tym bardziej nie będzie potrafił ich odnaleźć.

Coroczną tradycją posiedzeń Rady jest prezentacja wskaźników pokazujących postępy we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, dane za rok 2018 prezentują się równie kiepsko jak w latach poprzednich, choć w praktyce z realizacją tych unijnych przepisów radzimy sobie całkiem nieźle. Głównym powodem tego stanu jest zgłaszanie ogromnej liczby zbiorów danych do tematu "zagospodarowanie przestrzenne" – w praktyce są to niekiedy nawet pojedyncze plany zagospodarowania.

Problem ma rozwiązać szykowana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przewodniczący Rady IIP Waldemar Izdebski stwierdził jednak, że nawet, gdy wejdzie w życie, to uchwalane na bieżąco przez gminy kolejne dokumenty planistyczne i tak wciąż będą zaniżać wskaźniki INSPIRE. Warto zatem podjąć odgórne działania, które znacząco zmniejszą liczbę zbiorów raportowanych do Komisji Europejskiej. Plan minimum to po 2 zbiory z każdej gminy – jeden z MPZP, a drugi ze studium zagospodarowania. Praktycznym rozwiązaniem tego problemu mają zająć się Kacper Kamiński z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Zbigniew Malinowski – prezes firmy Geo-System.

W nawiązaniu do wcześniejszego posiedzenia Rady powrócono do dyskusji nad wprowadzeniem identyfikatorów URI (będących realizacją idei Linked Open Data) dla danych krajowej IIP. Dr Adam Iwaniak reprezentujący w Radzie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zasugerował, że warto zająć się tym jeszcze przed uwolnieniem danych przewidzianym w nowelizacji Pgik. Waldemar Izdebski zadeklarował, że próba nadania tych identyfikatorów w pierwszej kolejności obejmie działki z EGiB, gdyż będzie to najmniej skomplikowane. W ocenie członków Rady w dalszej kolejności warto to wykonać dla innych kluczowych zbiorów, takich jak: sieć drogowa i hydrograficzna czy budynki.

Następne posiedzenie Rady IIP zaplanowano na 18 września.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Okp prawie. Cala odpowiedz brzmi jest prezesem firmy zatrudniającej rodzinę pana GGK. Prezesów w tym kraju jest na pęczki.
 1 
odpowiedz zgłoś
Okp prawie. Cala odpowiedz brzmi jest prezesem firmy zatrudniającej rodzinę pana GGK.
 1 
odpowiedz zgłoś
@Czytelnik Jest prezesem.
 2 
odpowiedz zgłoś
Z ciekawosci Przypomnijcie mi Szanowni Czytelnicy z jakiej to parafii w Radzie jest pan Malinowski -Przedstawiciel instytucji naukowych lub organizacji pozarządowych ?
 2 
odpowiedz zgłoś
Ehhhh Polityka Państwa w zakresie geodezji i kartografii to dzisiaj kolejnemniej lub bardziej udane gadżety w Geoportalu.
 4 
odpowiedz zgłoś
A przy okazji czy ktoś może wskazać jakieś źródło RDF w Polsce, które jest stale aktualizowane ? Metadane się zmieniają, dane się zmieniają, łączenia się zmieniają tylko RDF zostają archiwalne. Nie znalazłem żadnego źródła RDF aktualizowanego na bieżąco, a tylko wtedy spełnia to zamierzenia tej technologii. Może mi ktoś podać takie źródło ?
odpowiedz zgłoś
Uprzejmie informuję rade ze zgodnie z ustawą o iip identyfikatory obiektów sa niezmienne od chwili ich powstania. Każde przenumerowanie identyfikatorów w zbiorach dotyczyc będzie nie tylko rejestru ale i rejestrów zależnych które maja juz identyfikatory zapisane w referencjach. Oznacza to ze rejestry korzystajace z pzgik straca wiazania. Oznacza to potężny bałagan dla systemów korzystajacych z danych iip oraz dalsze zmniejszanie zaufania do państwa jakodostawcy danych.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS