Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-05-29| Geodezja, GIS, Mapy

Polskie wskaźniki INSPIRE wciąż na niskim poziomie

Mimo upływu lat kluczowe wskaźniki dotyczące zgodności polskich danych przestrzennych oraz związanych z nimi usług sieciowych z unijną dyrektywą INSPIRE wciąż pozostają na niskim poziomie.


Polskie wskaźniki INSPIRE wciąż na niskim poziomie <br />
Zgodność zbiorów danych w poszczególnych krajach w 2018 r.
Zgodność zbiorów danych w poszczególnych krajach w 2018 r.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii właśnie opublikował wyniki monitoringu INSPIRE wg stanu na koniec 2018 roku. Jak widać w poniższej tabeli, najważniejsze wskaźniki praktycznie nie uległy poprawie, a niektóre z nich nawet nieznacznie się pogorszyły.

Przyczyna tej sytuacji jest taka sama jak w latach poprzednich. Za tak niskie wartości odpowiada w zasadzie tylko 1 z 34 tematów danych: „zagospodarowanie przestrzenne”, a mówiąc precyzyjniej, zgłoszenie bardzo dużej liczby zbiorów dla tego zakresu (tj. danych planistycznych z poszczególnych gmin). W rezultacie tylko niecały procent wszystkich krajowych zbiorów danych jest zgodny z wymogami INSPIRE. Jeśli jednak przyjrzeć się wskaźnikom dla tematów z I oraz II załącznika (zobacz: podział danych INSPIRE na tematy), sytuacja wygląda już znacznie lepiej – wartości te wynoszą bowiem odpowiednio 94% i 17% (rok wcześnie było to odpowiednio 90% i 17%).

Kiepsko prezentują się również wskaźniki dla usług sieciowych. Serwisy przeglądania i pobierania dostępne są tylko dla 1,5% zgłoszonych zbiorów. Co jednak ciekawe, jeśli wziąć pod uwagę tylko usługę przeglądania, w ciągu roku wskaźnik wzrósł z 3% do aż 71%.

Zgodność polskiej IIP z wymogami INSPIRE [dane w %]

metadane zbiory danych usługi sieciowe
istnienie zgodność pokrycie kraju zgodność dostępność metadanych dostępność zbiorów danych przez US zgodność usług
2018 100 100 99,7 0,9 100 1,7 97
2017 100 100 99,7 1,0 100 2,0 97
2016 100 100 99,7 1,2 100 3,1 98
2015 100 100 99,6 1,1 100 4,4 96
2014 100 99 99,0 25,9 99 27,1 81

Czy jest szansa, że dane planistyczne wreszcie przestaną zaniżać te wskaźniki? Taki jest cel procedowanej właśnie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zakłada ona zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym polegającą na nałożeniu na organy wydające akty planowania przestrzennego obowiązku utworzenia i aktualizowania zbiorów danych przestrzennych dotyczących zasięgu tych aktów, a także ich rysunków w postaci rastra z georeferencją. Zgodnie z rządowymi planami nowelizacja powinna zostać uchwalona jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Wartości wskaźników dla Polski oraz dla innych krajów dostępne są na stronie inspire-dashboard.eea.europa.eu

O INSPIRE w krajowym sprawozdaniu

Szczegółowe informacje o sukcesach i problemach związanych z wdrażaniem INSPIRE w Polsce znajdziemy w sprawozdaniu za lata 2016-2018 opublikowanym właśnie na stronie GUGiK.

Wśród wyzwań wymieniono nie tylko przygotowanie zbiorów danych dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne”, ale także złożone i trudne do zrozumienia przepisy wykonawcze i specyfikacje techniczne. Ponadto, problemem jest ocena prawidłowości wdrożenia i zgodności z wytycznymi INSPIRE, w szczególności w zakresie harmonizacji danych, w tym prawidłowe wykonanie tych działań przez firmy zewnętrzne. „Należy jednak zauważyć, że pomimo tych trudności w ostatnich latach Polska poczyniła znaczne postępy w przygotowywaniu zgodnych z INSPIRE zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych” – czytamy w raporcie.

W sprawozdaniu chwalimy się także rosnącą popularnością Krajowego Geoportalu, wdrożeniem Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej czy udostępnieniem usług Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów czy Krajowa Integracja MPZP. Opisano ponadto działania podejmowane przez inne organy, takie jak: Państwowy Instytut Geologiczny, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wody Polskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa czy Główny Urząd Statystyczny.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama