wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-26| GIS

Nowe funkcje w serwisach Geo-Systemu

W portalach mapowych działających w technologii e-mapa.net firmy Geo-System wdrożono nowe funkcje bazujące na usługach sieciowych GUGiK-u.


Nowe funkcje w serwisach Geo-Systemu

Pierwszą nowością jest funkcja ułatwiająca tworzenie nowych obiektów, tj. snapowanie do działek ewidencyjnych. Bazuje ona na usłudze ULDK udostępnianej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Pozwala tworzyć obiekty (markery), które swoją geometrią będą analogiczne do geometrii działek – jeśli funkcja jest aktywna, to kursor jest przyciągany do miejsca załamania granicy działki.

Jak wyjaśnia firma Geo-System, taka funkcjonalność była oczekiwana przez użytkowników pracujących na obiektach tożsamych z działką ewidencyjną lub jej fragmentem, m.in. wydanych decyzjach o warunkach zabudowy, przystąpieniach do planów miejscowych, obwodach szkolnych czy obwodach wyborczych.

Drugą nowością jest możliwość odczytania wysokości n.p.m. dowolnego punktu na mapie. Pomiar ten jest możliwy dzięki udostępnieniu w tym tygodniu przez GUGiK usługi WMS „Numeryczny model terenu”. Zwraca ona wartość wysokości w układzie PL-KRON86-NH wyznaczaną na podstawie algorytmów interpolacyjnych wykorzystujących NMT z siatką 1 m x 1 m.

W portalach mapowych e-mapa.net można skorzystać z tego narzędzia, wybierając funkcję pomiarów (ikonę linijki na szarym pasku nad mapą). W okienku pomiarowym należy zaznaczyć opcję „uwzględnij wysokość terenu”. Po kliknięciu dowolnego punktu na mapie wyświetlą się odpowiednie współrzędne oraz wartość wysokości na końcu wiersza.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GGK zwolniony Szczepanik już się szykuje do przejęcia departamentu ds. zwalczania urzedników. Weryfikatorzy masowo zaczęli porzucać kontrolowane operaty i postanowili przeczekać pierwszą furię na urlopach.
odpowiedz zgłoś
dzięki ula na ciebie zawsze można liczyć
odpowiedz zgłoś
Juz szykuję chusteczkę. I będę machać na pożegnanie.
odpowiedz zgłoś
Hela ale to byłoby super, co chwilę inny GGK, co 2 godz. zmiana warty:-)
odpowiedz zgłoś
Jedna wielka granda, Nawet nie chce się tego komentować.
odpowiedz zgłoś
8580 Tak podobno dzisiaj. Na miejsce GGK mają wprowadzić zarząd kolegialny złożony z Komitetu Wykonawczego Apelu 45. Każdy z członków dostanie swój departament, a funkcję GGK będzie pełniona rotacyjnie co 2 godziny.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy to prawda ze GGK odwołują ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Z wysokościami też dobrze. Nie trzeba geodecie płacić za pomiar tylko z NMT poklikać
 2 
odpowiedz zgłoś
Gdzie ty jesteś że o 15.30 słońce zelżało. W Norwegii ?
 1 
odpowiedz zgłoś
ja tam idę na plażę już słońce zelżało, więc czas opalić (Y). Mahoniowo pozdrawiam z wybrzeża moje drogie zapocone białe rękawki
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@panwaldek Jest 15:30 możesz jeszcze dużo dziś zrobić.
 2 
odpowiedz zgłoś
To nie jest zły pomysł snapowanie do graniczników działek bez ich posiadania w bazie czy SHP to naprawdę przydatna rzecz. Zwłaszcza, że podziały idą codziennie, więc nie trzeba importować. Bardzo fajne zastosowanie w GISie, muszę to też u siebie zrobić.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
polecam c-geo. bez problemy czyta pliki MAP. W przeciwieństwie do kcd.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
. Z pzgik dostałem plik .map? Co z tym zrobić? Nie chce kupować programu prezesa. Muszę też oddać zmodyfikowany plik .map innych nie uznają? W jakim programie mogę go zmodyfikować?
 3 
odpowiedz zgłoś
panwaldek nie odkładaj do jutra, tego co możesz zrobić dziś.
 3 
odpowiedz zgłoś
Y zajmę się tym jutro
 3 
odpowiedz zgłoś
. Jeszcze tylko zostało dopasowanie prawa do programu pana Waldka i będzie to najlepszy program w świecie.
 5 
odpowiedz zgłoś
cudowna symbioza i jakie oszczędności.
 3 
odpowiedz zgłoś
To kiedy konkurs GGK na zastosowanie usługi?
 3 
odpowiedz zgłoś
Nareszcie jakiś news bo ciągle tylko ten GUGiK i GUGiK:).
 5 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS