Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-20| Kataster

FIG o dobrych praktykach w katastrze 3D

Dynamiczny rozwój miast rodzi konieczność rejestrowania prawa własności nieruchomości w trzech wymiarach. O tym, gdzie wprowadzono już takie rozwiązanie i na jakich zasadach oraz jaki jest stan badań naukowych w tym zakresie, przeczytamy w najnowszej publikacji Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG).


FIG o dobrych praktykach w katastrze 3D

Eksperci FIG-u zajmują się tym zagadnieniem od 2001 roku, gdy zorganizowano pierwsze międzynarodowe warsztaty poświęcone trójwymiarowemu katastrowi. W zeszłym roku odbyła się już 6. edycja tych spotkań. Tematyka ta od lat jest także w obszarze zainteresowania grup roboczych FIG nr 3 i 7, tj. Spatial Information Management oraz Cadastre and Land Management.

Organizacja postanowiła w odrębnej publikacji podsumować swoje prace w zakresie katastru 3D, a także zebrać tzw. najlepsze praktyki. Do jej napisania zaproszono najbardziej uznanych specjalistów, którym powierzono nadzór nad poszczególnymi rozdziałami:

  • Rozdział 1 – Podstawy prawne (Dimitrios Kitsakis);
  • Rozdział 2 – Sporządzenie inicjalnego rejestru działek 3D (Efi Dimopoulou);
  • Rozdział 3 – Modelowanie informacji katastralnej w 3D (Peter van Oosterom);
  • Rozdział 4 – Bazy danych dla katastru 3D (Karel Janečka);
  • Rozdział 5 – Wizualizacja i nowe możliwości (Jacynthe Pouliot).

Efektem pracy zespołu jest licząca 258 stron publikacja, którą można pobrać bezpłatnie w formacie PDF. Oprócz tego opracowano jej skróconą wersję, liczącą blisko 80 stron – jej cyfrową wersję również można pobrać ze strony FIG-u.

Dodajmy, że w prace nad tą książką zaangażowali się również polscy naukowcy – dr hab. Jarosław Bydłosz (AGH) oraz dr hab. Marcin Karabin (PW).

„Niniejsza publikacja stanowi dalszy wkład FIG-u we wciąż toczący się proces ulepszania systemów zarządzania nieruchomościami. Jest odpowiedzią na potrzebę międzynarodowych badań w zakresie budowy efektywnych i nowoczesnych infrastruktur administracji gruntami, które będą wspierać globalne cele polityki zrównoważonego rozwoju do roku 2030. Niniejsze badanie uwzględnia najnowsze osiągnięcia w tym zakresie i mam nadzieję, że doprowadzi do lepszego zrozumienia koncepcji katastru 3D” – pisze we wstępie przewodnicząca FIG w latach 2015-2018 Chryssy Potsiou.

Pełna wersja publikacji

Wersja skrócona

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS