wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-18| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

GUGiK nie będzie już udostępniać działek z LPIS

Od niedawna ze strony Geoportalu nie da się już pobierać danych LPIS, czyli tzw. czerwonych działek ewidencyjnych, czym część użytkowników tego serwisu jest zawiedziona. Czy jest szansa, że możliwość ta zostanie przywrócona?


GUGiK nie będzie już udostępniać działek z LPIS <br />
Przykład rozbieżności między "czerwonymi działkami" a danymi EGiB (Gmina Kałuszyn, obręb Olszewice)
Przykład rozbieżności między "czerwonymi działkami" a danymi EGiB (Gmina Kałuszyn, obręb Olszewice)

Przypomnijmy, że dane LPIS można było pobierać z Geoportalu przy użyciu usługi ATOM od kwietnia 2016 roku. Dziś „czerwonych działek” nie uświadczymy już ani w jako predefiniowanej warstwy w Geoportalu, ani w usłudze ATOM. Gdzieniegdzie uzupełniają one jeszcze dane Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów. Można je też jeszcze przeglądać w postaci usługi WMS.

„Przedmiotowe dane nie będą już udostępniane w postaci usługi ATOM, ponieważ były niekatulane (nie był prowadzony proces ich aktualizacji) i dodatkowo zawierały liczne błędy” – rozwiewa wątpliwości Waldemar Izdebski, wskazując przykład na fot. powyżej.

„Od samego początku ich publikacji był wyraźny komunikat, że »udostępniana warstwa zawiera przybliżone informacje dotyczące granic działek ewidencyjnych i mogą być one wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni«. Niestety, nie wszyscy użytkownicy tak to widzieli i upublicznione dane powodowały liczne szkody oraz nieporozumienia. Z tego względu zostały wyłączone” – tłumaczy GGK.

„Organem właściwym do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz udostępniania wiarygodnej informacji są starostwa powiatowe. Aktualne dane ewidencji gruntów i budynków (pochodzące bezpośrednio z powiatów) są możliwe do przeglądania z wykorzystaniem usługi WMS, z której można bez ograniczeń korzystać” – podsumowuje Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Widok.gov.pl Statystyki nie kłamią nawet za czasów pani Kierznowskiej było więcej odwiedzin na Geoportalu. A Pan Prezes obiecywał na konferencji 1 mln odwiedzin do końca roku.
odpowiedz zgłoś
wyje lud o zwrot lpisu Panie nasz geodeto oddaj ludowi lpis tak go nam potrzeba
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
No tak On wie lepiej czego ludowi potrzeba. Toż to anioł taki jak nie przymierzając z alternatywy 4. Nad wszystkim czuwa gospodarz domu nie da on lpisu ściągnąć nikomu wszystkim pomoże o każdej porze o mój Boże.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
czas Był czas żeby to ściągnąć raz i po sprawie, przecież te pliki *.shp nie były aktualizowane
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
doskonała zagrywka panie ggk wystarczy coś ująć, żeby chór wujów się odezwał, żeby im lpis oddać. Po lpis należy się zgłosić do ARiMR, bo tam jest rejestr źródłowy. jaką Gugik miał podstawę prawną dla przechowywania takiego tatałajstwa?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
ha ha ha jaki raban, nagle się okazuje, że tu połowa wykonawców hałturki na lpsiach robiła i aj waj.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
SAMOWOLKA Popieram poniższe wypowiedzi. To tylko kwestia czasu aż inne warstwy wyłączą i dadzą linka z przekierowaniem na stronę geosystemu z podpisem "na tej stronie znajdą Państwo aktualniejsze dane... "
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Nie pobieram tych danych ale chciałbym widzieć coś więcej niż 4 działki w obrębie. Przez jakiś czas LPIS zniknął całkiem z geoportalu, obecnie jest jako tło (linie szare). Znam obręby gdzie LPIS jest o rangę wyżej niż numeryczna ewidencja, bo LPIS miał przynajmniej zaczepienie na terenie (ortofoto), a numeryka trzyma się sama siebie przykład - została podzielona wąska działka pod drogę i de facto cały podział objął nieruchomość sąsiada...
 3 
odpowiedz zgłoś
Biznes ..misiu, biznes. Nowa warstwa to się facto epodgik, czyli inwestycja na przyszłość;)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
dzyń dzyń dzyń słyszę sanie GUGiKu rozmywające problem i wskazujące na powiaty. Dzyń dzyń dzyń. To powiaty przestały udostępniać dane. Jasne.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
święta wzorowa ewidencja A skąd się wzięły "czerwone działki" jak nie z ewidencji gruntów i budynków!!! Nikt w Agencji nie siedzi i nie maluje "przybliżonego położenia działek katastralnych". Wektoryzacja map ewidencyjnych też odbywała się zgodnie z geodezyjną sztuką. To co jest pokazane to rzeczywiści skandal. Tylko kto do niego doprowadził jak nie geodeta powiatowy, który do dopłat wydał jakiś "SZIT" i jeszcze nie zgłosił, że ten "SZIT" poprawił.
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
Z twittera GGK "Ułatwienie dostępu do danych to jedna sprawa. Druga to taka, że wystawienie danych na widok publiczny jest najlepszą weryfikacji ich jakości. " 18 lipca 2018.
 11 
odpowiedz zgłoś
shp-y Skoro warstwy SHP powodowały tak liczne szkody i nieporozumienia, to znaczy że istniało na nie spore zapotrzebowanie. Szkoda, że je usunięto, nie dając żadnej alternatywy. Kilka lat temu zablokowano ewidencyjnego WFS-a, teraz warstwy shp. Serce rośnie...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
GGK nie skomentuję tego.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
W Atomie były GML-e. Tak więc po zapowiedziach udostępnienia nieodpłatnego danych GGK zamienił wektor na obrazki. Dla mnie licznik udostepnianych przez GGK danych wskoczył własnie na pole minus jeden. Czekam na zaprzestanie udostępniania BDOO, PRG,PRNG i NMT. Tam też jest dużo błędów. Jak dostaniemy obrazki w WMS może ich nie zauważymy. Przypudruje się i już.
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
"dobra" zmiana? 1. niezorientowani pewnie w ogóle nie mieli pojęcia o możliwości pobrania tych shape'ów z ATOMa, jak już to prędzej trafili na WMS, więc dziwne że akurat pierwsze usunięto, a drugie jeszcze funkcjonuje... 2. za to tracą ci, którzy mieli pojęcie - nie przeprowadzę analizy na obrazku z WMSa, a do rzeczy statystycznych itp. naprawdę nie potrzebuję, by współrzędne były co do mm albo że akurat jedna działka się w międzyczasie podzieliła, więc w takich przypadkach to zmiana na gorsze i szkoda, że nie patrzy się na potrzeby wszystkich użytkowników
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS