wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-18| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

GUGiK nie będzie już udostępniać działek z LPIS

Od niedawna ze strony Geoportalu nie da się już pobierać danych LPIS, czyli tzw. czerwonych działek ewidencyjnych, czym część użytkowników tego serwisu jest zawiedziona. Czy jest szansa, że możliwość ta zostanie przywrócona?


GUGiK nie będzie już udostępniać działek z LPIS <br />
Przykład rozbieżności między "czerwonymi działkami" a danymi EGiB (Gmina Kałuszyn, obręb Olszewice)
Przykład rozbieżności między "czerwonymi działkami" a danymi EGiB (Gmina Kałuszyn, obręb Olszewice)

Przypomnijmy, że dane LPIS można było pobierać z Geoportalu przy użyciu usługi ATOM od kwietnia 2016 roku. Dziś „czerwonych działek” nie uświadczymy już ani w jako predefiniowanej warstwy w Geoportalu, ani w usłudze ATOM. Gdzieniegdzie uzupełniają one jeszcze dane Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów. Można je też jeszcze przeglądać w postaci usługi WMS.

„Przedmiotowe dane nie będą już udostępniane w postaci usługi ATOM, ponieważ były niekatulane (nie był prowadzony proces ich aktualizacji) i dodatkowo zawierały liczne błędy” – rozwiewa wątpliwości Waldemar Izdebski, wskazując przykład na fot. powyżej.

„Od samego początku ich publikacji był wyraźny komunikat, że »udostępniana warstwa zawiera przybliżone informacje dotyczące granic działek ewidencyjnych i mogą być one wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni«. Niestety, nie wszyscy użytkownicy tak to widzieli i upublicznione dane powodowały liczne szkody oraz nieporozumienia. Z tego względu zostały wyłączone” – tłumaczy GGK.

„Organem właściwym do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz udostępniania wiarygodnej informacji są starostwa powiatowe. Aktualne dane ewidencji gruntów i budynków (pochodzące bezpośrednio z powiatów) są możliwe do przeglądania z wykorzystaniem usługi WMS, z której można bez ograniczeń korzystać” – podsumowuje Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS