Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-18| Geodezja, GIS, Ludzie, Instytucje

Czy Linked Open Data odmieni IIP?

Oprócz bieżącego „gaszenia pożarów” należy również zająć się strategicznymi wyzwaniami stojącymi przed krajową infrastrukturą informacji przestrzennej (IIP) – powiedział podczas ostatniego posiedzenia Rady IIP (17 kwietnia) jej wiceprzewodniczący dr hab. Dariusz Gotlib. Jednym z takich wyzwań są rozwiązania Linked Open Data (LOD).


Czy Linked Open Data odmieni IIP? <br />
Wizualizacja światowych rejestrów LOD i ich wzajemnych powiązań (źródło: lod-cloud.net)
Wizualizacja światowych rejestrów LOD i ich wzajemnych powiązań (źródło: lod-cloud.net)

LOD a sprawa polska

W tematykę LOD członków Rady wprowadził dr Adam Iwaniak, który zajmuje się tym zagadnieniem już od blisko dekady – zarówno zawodowo (w firmie WIZIPiSI), jak i naukowo (na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu). Zwrócił uwagę, że podstawy technologiczne polskiej IIP bazują na dość starych ideach, które nie wykorzystują ogromnego potencjału, jaki oferuje dziś internet i najnowsze rozwiązania informatyczne. Szansą, by IIP wykonała skok w nową erę, jest właśnie LOD. Jak przekonywał, wdrożenie tych rozwiązań pozwoli z łatwością wykonywać nawet skomplikowane analizy przestrzenne, które mogą bazować nie tylko na danych PZGiK, ale także na wielu innych rozproszonych rejestrach. Przykładem geodezyjnym niech będzie wskazanie wszystkich działek należących do rodziny Jana Kowalskiego (więcej o LOD w geodezji można przeczytać w GEODECIE 9/2017).

Wdrażanie LOD w krajowej IIP należałoby zacząć od określenia dla wszystkich obiektów zapisanych w urzędowych bazach danych przestrzennych unikatowych i uniwersalnych identyfikatorów, tzw. URI. Choć w ocenie dr. Adama Iwaniaka pozornie wydaje się to proste, w praktyce, by zrobić to raz a dobrze, należy ten krok bardzo dobrze przemyśleć.

Wyzwaniem na inną skalę będzie popularyzacja tych rozwiązań. Choć standardy LOD udało się już wypracować, to wciąż nie są one powszechnie stosowane, co mocno ogranicza zalety płynące z użytkowania tej technologii. Można już jednak dostrzec pierwsze jaskółki zwiastujące wiosnę, także w naszym kraju. Standardy LOD wdrożono w pewnym zakresie chociażby dla danych przestrzennych województw mazowieckiego i podlaskiego, a także GUGiK-u, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Państwowego Instytutu Geologicznego.

W dyskusji dr hab. Dariusz Gotlib zwrócił uwagę, że zanim rozpoczniemy wdrażanie LOD, należy najpierw uporządkować stosowanie obecnie obowiązujących identyfikatorów IIP, z czym jest spory problem. Nie zmienia to jednak tego, że możliwości rozwiązań LOD wyglądają bardzo obiecująco, dlatego warto, by Rada oprócz zajmowania się bieżącymi problemami spojrzała również na długoterminowy, strategiczny rozwój IIP. Wtórował mu główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, który zaproponował, by w ramach Rady powołać zespół, który zajmie się tym zadaniem. Zwrócił również uwagę, że GUGiK wdraża pewne elementy LOD, z których już teraz może korzystać przeciętny obywatel – przykładem są adresy URL linkujące do danej działki w Geoportalu, co jest pewną namiastką wspomnianego identyfikatora URI.

Posiedzenie Rady IIP

SIPAM, czyli morski GIS

Drugim tematem posiedzenia Rady IIP był System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM) – rozwiązanie, które ma integrować zasoby danych przestrzennych Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz wszystkich trzech urzędów morskich. Jak wyjaśniał Kamil Rybka z MGMiŻŚ, choć pozornie może się wydawać, że taki system będzie ubogi w dane, w praktyce ma zawierać aż 34 różne warstwy – od wejść na plażę, przez granice obszarów morskich, po dane batymetryczne. Dzięki SIPAM będą one w wygodny sposób dostępne dla pracowników urzędów, usprawniając załatwianie różnych urzędowych spraw. Ale z systemu będą mogli korzystać także zwykli obywatele – zarówno poprzez geoportal, API ora dane w standardzie LOD (tj. pliki RDF), jak i usługi sieciowe WMS czy WFS. Koszt SIPAM wynosi niecałe 6 mln zł. Za budowę systemu odpowiada krakowska firma SmallGIS (umowę z nią podpisano w marcu br.). Projekt wspiera również OPEGIEKA Elbląg.

Nowości w Geoportalu i nie tylko

Podczas posiedzenia GGK tradycyjnie przedstawił również nowości w Geoportalu, w tym obiecane podczas poprzedniego spotkania modele 3D w szczegółowości LoD 1. Zaprezentował również możliwości komunikacji między rejestrami EGiB i EKW bazujące na szynie usług ZSIN, a także udostępnioną na początku tego roku Usługę Lokalizacji Działek Katastralnych (ULDK). W drodze głosowania przyjęto również uchwałę w sprawie Planu Pracy Rady IIP na rok 2019. Ponadto zaprezentowano wstępne uwagi zespołu opiniującego wnioski zawarte w stanowisku nr 6 Konwentu Marszałków Województw ws. interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych.

Następne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 22 maja.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS