Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-21| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Startuje budowa SIPAM, czyli morskiego SIP-u

Na początku drugiej połowy 2020 roku powinien ruszyć Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM). Umowę na jego budowę i wdrożenie podpisało właśnie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Startuje budowa SIPAM, czyli morskiego SIP-u <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

System ma umożliwić gromadzenie szeroko rozumianych danych przestrzennych oraz opisowych, ich wyszukiwanie, przetwarzanie, przeglądanie, pobieranie, analizowanie, a także uruchomienie usług danych przestrzennych świadczonych drogą elektroniczną. SIPAM ma objąć swym zasięgiem obszar wód morskich oraz pasa nadbrzeżnego. Projekt realizowany jest przez MGMiŻŚ wraz z urzędami morskimi w Gdyni, Słupsku i Szczecinie.

W systemie udostępnienie zostaną m.in. następujące zbiory danych administracji morskiej:
• strefy zamkniÄ™te dla żeglugi i rybołówstwa,
• strefy niebezpieczne dla żeglugi i rybołówstwa (wraz z okreÅ›leniem terminów uznania strefy za niebezpiecznÄ…),
• system rozgraniczenia ruchu statków,
• ustanowione trasy przepÅ‚ywu i drogi morskie,
• granice morskich wód wewnÄ™trznych,
• granica morza terytorialnego RP,
• granica WyÅ‚Ä…cznej Strefy Ekonomicznej RP,
• granica morskiej strefy przylegÅ‚ej RP,
• strefy bezpieczeÅ„stwa wokół sztucznych wysp, konstrukcji i urzÄ…dzeÅ„ ustanowione przez urzÄ…d morski,
• lokalizacja pozwoleÅ„ na inwestycje w polskich obszarach morskich.

W przetargu na budowÄ™ systemu wpÅ‚ynęły 3 oferty. Za najkorzystniejszÄ… zamawiajÄ…cy uznaÅ‚ propozycjÄ™ najtaÅ„szÄ… – tÄ™ zÅ‚ożyÅ‚a krakowska firma SmallGIS. Wartość podpisanego z niÄ… kontraktu opiewa na 1,91 mln zÅ‚ – to raptem 10 tys. zÅ‚ mniej od budżetu zamówienia.

Poza tym w przetargu wystartowało również konsorcjum firm Intergraph Polska oraz Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (wartość oferty: 2,3 mln zł) oraz firma S&T Services Polska (4,7 mln zł).

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS