Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-18| Teledetekcja

Kolejna unikatowa mapa dzięki misji Sentinel-5P

Dzięki danym pozyskiwanym od wielu miesięcy przez satelitę Seintinel-5P udało się wygenerować mapę zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu o niespotykanej dotąd szczegółowości.


Kolejna unikatowa mapa dzięki misji Sentinel-5P <br />
contains modified Copernicus data (2018), processed by KNMI
contains modified Copernicus data (2018), processed by KNMI

Przypomnijmy, że satelita został wystrzelony w październiku 2017 roku. Mapa opublikowana właśnie przez Europejską Agencję Kosmiczną powstała dzięki uśrednieniu pomiarów z okresu kwiecień – wrzesień 2018. Dane o stężeniu dwutlenku azotu są gromadzone przez innowacyjny sensor Tropomi w rozdzielczości 3,5 x 7 km. Dla porównania pomiary wykonywane dotychczas w ramach amerykańskiej misji Aura miały rozdzielczość raptem 24 x 13 km. Jak podkreśla ESA, tak duża poprawa rozdzielczości pozwala znacznie skuteczniej monitorować źródła emisji tego gazu, który w zbyt wysokim stężeniu może podrażniać płuca i prowadzić do chorób układu oddechowego.

– Na tej mapie wyróżniają się nie tylko duże miasta, ale również niektóre średniej wielkości miejscowości. Dzięki Sentinelowi-5P możemy także dostrzec emisję związaną z pojedynczymi fabrykami czy innymi zakładami przemysłowymi, a nawet autostradami czy trasami statków – komentuje Henk Eskes z Holenderskiego Królewskiego Instytutu Meteorologicznego.

Dane z tego satelity służą jednak nie tylko do pomiaru aktualnego poziomu zanieczyszczenia atmosfery, ale pozwalają także generować lepsze prognozy jakości powietrza. Są one tworzone w ramach europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus, a konkretnie w ramach usługi Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). – Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że uwzględnienie danych z Sentinela-5P pozytywnie wpłynie na dokładność naszych prognoz jakości powietrza. Ich operacyjne wykorzystanie chcemy rozpocząć w najbliższych miesiącach – mówi Vincent–Henri Peuch z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych.

Stężenie dwutlenku azotu na podstawie danych z misji Sentinel-5P

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS