Podstawą nadania stopnia był cykl 7 powiązanych tematycznie publikacji pod tytułem „Analiza modelu funkcjonalnego geodezyjnych szeregów czasowych z uwzględnieniem procesów stochastycznych”.
Dr hab. inż. Anna Kłos jest specjalistką z zakresu analiz geodezyjnych szeregów czasowych. Jej prace publikowane są w wiodących w dyscyplinie naukowej „geodezja i kartografia” pismach, takich jak Journal of Geodesy czy GPS Solutions. Jest laureatką prestiżowego stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za 2018 rok oraz kierowniczką projektu Narodowego Centrum Nauki SONATA-12. Jest autorką lub współautorką ponad 40 publikacji naukowych z zakresu geodezji podstawowej, fizycznej i układów odniesienia. Uczestniczyła w 6 stażach międzynarodowych, praktykując w wiodących ośrodkach zagranicznych (Uniwersytet w Bonn, Uniwersytet w Luksemburgu czy Królewskie Obserwatorium Belgii).
Otrzymała 15 nagród za działalność naukową, w tym 6 stypendiów międzynarodowych przyznanych przez Europejską Unię Geofizyki czy Międzynarodową Asocjację Geodezji. Była wykonawcą w 18 projektach badawczych, w tym w projekcie finansowanym przez Unię Europejską i realizowanym przez konsorcjum European Cooperation in Science and Technology (COST). Jest członkinią 7 organizacji międzynarodowych, w styczniu tego roku uzyskała prestiżową pozycję Visiting Professorships w ramach Mercator Fellows misji GRACE Follow-On. Do osiągnięć naukowych Anny Kłos zaliczyć należy również przedstawienie ponad 100 prezentacji na konferencjach naukowych, głównie w języku angielskim.
Z tematyką pracy badawczej związana jest również jej działalność dydaktyczna na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie prowadzi zajęcia w ramach geodezji podstawowej oraz układów odniesienia w geodezji.