Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-02-14| GIS, Mapy, Firma

Gdzie nad rzeką opłaca się postawić panele słoneczne?

Przeprowadzając analizy potencjału słonecznego, należy wziąć pod uwagę szerokie spektrum kryteriów, w tym nawet dane o zagrożeniu powodziowym – udowadnia projekt zrealizowany niedawno przez firmę Sweco Consulting. Poniższe analizy spółka wykonała na przełomie tego i ubiegłego roku. Są one jednym z wielu elementów optymalizacji systemu zarządzania energią w dużym przedsiębiorstwie.


Gdzie nad rzeką opłaca się postawić panele słoneczne?

Odnawialne źródła energii, w szczególnie energia słoneczna, są coraz powszechniejszym sposobem zasilania w Polsce i na świecie. Niestety, ze względu na uwarunkowania astronomiczne nasłonecznie w Polsce jest stosunkowo niewielkie i charakteryzuje się dużą zmiennością sezonową w cyklu rocznym z wyraźnym wzrostem w miesiącach letnich. Dlatego kluczowym etapem prac projektowych jest wykorzystanie analiz przestrzennych określających potencjał solarny obszaru z uwzględnieniem czynników energetycznych i ekonomicznych realizacji inwestycji.

Analiza potencjału solarnego została przeprowadzona na podstawie danych astronomicznych pozycji Słońca (jego wysokości, azymutu i deklinacji), a także kąta padania promieni słonecznych na terenie inwestycji. W pracy precyzyjnie (co do 1 m kw.) określono nasłonecznienie obszaru (w godzinach), a na jego podstawie promieniowanie bezpośrednie, rozproszone i odbite wraz z możliwą do uzyskania z niego energią w watogodzinach (Wh).

Promieniowanie słoneczne w cyklu rocznym

Promieniowanie słoneczne w cyklu rocznym

W proponowanej koncepcji wybrano obszary, które są rekomendowane do montażu paneli słonecznych. W tym celu wykonano wielokryterialną analizę przestrzenną uwzględniającą lokalne warunki solarne i topograficzne. Jej celem było wskazanie obszaru optymalnego pod kątem energetycznym, uwzględniającym również zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Kluczowe z punktu widzenia ekonomicznego było wyznaczenie terenu dostępnego przestrzennie i połączonego w jedną spójną całość.

Dobór optymalnej lokalizacji pod budowę farmy słonecznej

Dobór optymalnej lokalizacji pod budowę farmy słonecznej

W ramach opracowania przeanalizowano także wariant uwzględniający przeciwdziałanie skutkom wezbrania powodziowego o prawdopodobieństwie 1%, czyli odpowiadający wodzie 100-letniej. Wariant ten przewidywał montaż paneli na specjalnie przygotowanym podwyższeniu w formie platformy, której zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed zalaniem i swobodne funkcjonowanie systemu, także podczas powodzi. W tym celu przeanalizowano mapy zagrożenia powodziowego wraz z głębokością zalania oraz kierunkami i prędkościami płynięcia wody.

Proponowany wariant oprócz zabezpieczenia powodziowego ma także istotne znaczenie środowiskowe, ponieważ nie zaburza funkcjonowania ekosystemu. Rozwiązanie to umożliwia także wielokrotne swobodne wykorzystywanie tej samej przestrzeni pod platformą, np. pod pasiekę, co jest dodatkowym atutem tego rozwiązania.

Źródło: Sweco Consulting


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama