Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-22| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Słońce napędza fotogrametrię

Niemiecka firma Elektra Solar GmbH udowodniła, że zdjęcia lotnicze mogą być skutecznie pozyskiwane również przez samolot napędzany energią słoneczną.


Słońce napędza fotogrametrię

Nalot przeprowadzono za pomocą samolotu Elektra One Solar. Maszyna ta jest rozwijana przez Elektra Solar GmbH od 2011 roku, a w 2015 roku jako pierwszy płatowiec napędzany energią słoneczną przeleciał on nad Alpami.

Producent zachwala Elektra One Solar jako sprzęt cichy i tani w eksploatacji, ale także mogący przewozić cięższe ładunki. Dlatego w ocenie firmy świetnie powinien sprawdzać się m.in. w nalotach fotogrametrycznych miast.

Pierwsze testy, które miały udowodnić przydatność maszyny w tego typu misjach, przeprowadzono na początku czerwca nad niemieckim zabytkowym miastem Landshut. Nalot wykonano z pułapu 300 metrów, a na podstawie pozyskanych zdjęć w rozdzielczości 2 cm opracowano szczegółowy trójwymiarowy model tej miejscowości. Firma Elektra Solar GmbH podkreśla, że użycie maszyny o napędzie elektrycznym pozwoliło pozyskać zdjęcia bez hałasowania nad głowami mieszkańców.

Ciekawostką w eksperymencie jest to, że maszynę wyposażono w łącze ViaLight, które pozwala na bieżąco transmitować na ziemię pozyskiwane dane. Dzięki temu, że zdjęcia nie są zapisywane na dyskach instalowanych na pokładzie samolotu, można było zredukować nie tylko wagę platformy, ale także jej zużycie energii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS