wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-22| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Słońce napędza fotogrametrię

Niemiecka firma Elektra Solar GmbH udowodniła, że zdjęcia lotnicze mogą być skutecznie pozyskiwane również przez samolot napędzany energią słoneczną.


Słońce napędza fotogrametrię

Nalot przeprowadzono za pomocą samolotu Elektra One Solar. Maszyna ta jest rozwijana przez Elektra Solar GmbH od 2011 roku, a w 2015 roku jako pierwszy płatowiec napędzany energią słoneczną przeleciał on nad Alpami.

Producent zachwala Elektra One Solar jako sprzęt cichy i tani w eksploatacji, ale także mogący przewozić cięższe ładunki. Dlatego w ocenie firmy świetnie powinien sprawdzać się m.in. w nalotach fotogrametrycznych miast.

Pierwsze testy, które miały udowodnić przydatność maszyny w tego typu misjach, przeprowadzono na początku czerwca nad niemieckim zabytkowym miastem Landshut. Nalot wykonano z pułapu 300 metrów, a na podstawie pozyskanych zdjęć w rozdzielczości 2 cm opracowano szczegółowy trójwymiarowy model tej miejscowości. Firma Elektra Solar GmbH podkreśla, że użycie maszyny o napędzie elektrycznym pozwoliło pozyskać zdjęcia bez hałasowania nad głowami mieszkańców.

Ciekawostką w eksperymencie jest to, że maszynę wyposażono w łącze ViaLight, które pozwala na bieżąco transmitować na ziemię pozyskiwane dane. Dzięki temu, że zdjęcia nie są zapisywane na dyskach instalowanych na pokładzie samolotu, można było zredukować nie tylko wagę platformy, ale także jej zużycie energii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Waga Proszę o wyjaśnienie kwestii wagi bo nie jest do końca zrozumiałe. Maszynę wyposażono w łącze ViaLight... "Dzięki temu, że zdjęcia nie są zapisywane na dyskach instalowanych na pokładzie samolotu, można było zredukować nie tylko wagę platformy, ale także jej zużycie energii." Na stronie producenta jest podana waga takich terminali 5-12 kg, czyli o wiele więcej niż zapis na ogólnodostępnych lekkich dyskach ssd. Dodatkowo pobierają one od 50-80W, więc nie chodzi tu też o oszczędność energii. Czy redaktor może wyjaśnić, co miał na myśli lub podać źródło informacji? Czy można dotrzeć do specyfikacji takich łączy?
 1 
 4 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS