|2018-12-07|
GIS, Mapy
Ruda Śląska z mapą potencjału solarnego
Na dachach których budynków w Rudzie Śląskiej warto zainstalować panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na miejskiej mapie potencjału solarnego.
W podstawowym widoku mapy – dostępnym zaraz po jej otwarciu – można zobaczyć budynki w mieście w technologii 3D. Do każdego budynku przypisano informacje o wielkości powierzchni dachu (w m2) oraz o powierzchni zajmowanej przez trzy zakresy potencjału solarnego (w m2); wyświetlają się po kliknięciu w dany obiekt.
Ponadto, wykorzystując podręczny panel (prawy dolny róg), można sprawdzić na powierzchni dachu dokładne miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego, których wartości opisane są w legendzie mapy. Te informacje pozwalają na wstępną ocenę potencjału solarnego występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną.
Mapa potencjału solarnego powstała jako praca dyplomowa mieszkańca Rudy Śląskiej Mateusza Poprawy. – Wykorzystując nowoczesne rozwiązania GIS podczas procesu analizy solarnej uwzględniłem między innymi takie czynniki, jak: wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa) – wylicza autor mapy.
Ze względu na naturę badanego zjawiska, a więc bezpośredni związek wielkości potencjału solarnego z zachmurzeniem, dane wynikowe zostały skalibrowane z wykorzystaniem danych klimatycznych odnoszących się do lat 2008-2017. Mateusz Poprawa wyjaśnia, że dzięki uprzejmości firmy smart geomatic mapa solarna została umieszczona w internecie. W tym celu wykorzystano platformę NMaps Engine, będącą jedną z najnowocześniejszych aplikacji służących do tworzenia i publikowania map w siec.
Źródło: UM Ruda Śląska, AW
|