Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-07| GIS, Mapy

Ruda Śląska z mapą potencjału solarnego

Na dachach których budynków w Rudzie Śląskiej warto zainstalować panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na miejskiej mapie potencjału solarnego.


Ruda Śląska z mapą potencjału solarnego

W podstawowym widoku mapy – dostępnym zaraz po jej otwarciu – można zobaczyć budynki w mieście w technologii 3D. Do każdego budynku przypisano informacje o wielkości powierzchni dachu (w m2) oraz o powierzchni zajmowanej przez trzy zakresy potencjału solarnego (w m2); wyświetlają się po kliknięciu w dany obiekt.

Ponadto, wykorzystując podręczny panel (prawy dolny róg), można sprawdzić na powierzchni dachu dokładne miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego, których wartości opisane są w legendzie mapy. Te informacje pozwalają na wstępną ocenę potencjału solarnego występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną.

Mapa potencjału solarnego powstała jako praca dyplomowa mieszkańca Rudy Śląskiej Mateusza Poprawy. – Wykorzystując nowoczesne rozwiązania GIS podczas procesu analizy solarnej uwzględniłem między innymi takie czynniki, jak: wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa) – wylicza autor mapy.

Ze względu na naturę badanego zjawiska, a więc bezpośredni związek wielkości potencjału solarnego z zachmurzeniem, dane wynikowe zostały skalibrowane z wykorzystaniem danych klimatycznych odnoszących się do lat 2008-2017. Mateusz Poprawa wyjaśnia, że dzięki uprzejmości firmy smart geomatic mapa solarna została umieszczona w internecie. W tym celu wykorzystano platformę NMaps Engine, będącą jedną z najnowocześniejszych aplikacji służących do tworzenia i publikowania map w siec.

Źródło: UM Ruda Śląska, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS