wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-01-30| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Rada IIP o edukacji i cyfryzacji

Jak skuteczniej propagować w kraju wiedzę o danych przestrzennych? – to jeden z wielu tematów pierwszego tegorocznego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (28 stycznia).


Rada IIP o edukacji i cyfryzacji

Zmiany w składzie

Zgodnie z ustawą o IIP w Radzie zasiada trzech przedstawicieli samorządów. Jednym z nich był dotychczas geodeta m.st. Warszawy Tomasz Myśliński. W związku tym, że formalnie piastuje on to stanowisko tylko do marca, a w praktyce jest już pracownikiem Orlenu, w Radzie IIP zastąpił go Jan Schnerch – dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji oraz geodeta miasta Łodzi.

Ewidencja danych i usług po nowemu

Główny geodeta kraju i przewodniczący Rady Waldemar Izdebski omówił niedawną nowelizację rozporządzenia ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ten akt, jest rozbudowanie tej ewidencji o adresy poszczególnych usług sieciowych, co ma zostać zakończone do 8 marca br. Jak zauważył GGK, dotychczasowe prace nad uzupełnianiem tego rejestru pokazały, że wiele zgłoszonych wcześniej serwisów w praktyce nie istniało. Ponadto okazało się, że niektóre podmioty wciąż nie rozumieją, czym są usługi sieciowe, bo do ewidencji zgłaszają np. adresy geoportali.

Nowe tematy w Geoportalu

GGK Waldemar Izdebski przedstawił nowe warstwy tematyczne, jakie w ostatnich tygodniach wzbogaciły rządowy serwis Geoportal.gov.pl. Zostały one udostępnione we współpracy z: Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urzędem Transportu Kolejowego, Polskimi Liniami Kolejowymi oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Waldemar Izdebski zachęcał do podobnej współpracy inne podmioty, nawet jeśli udostępnione przez nich dane byłyby niszowe.

Cyfrowa administracja docelowo pod jednym adresem

Karol Okoński oraz Tomasz Napiórkowski z Ministerstwa Cyfryzacji zaprezentowali założenia budowanej właśnie platformy Gov.pl. Docelowo ma ona nie tylko integrować strony internetowe poszczególnych resortów czy urzędów, ale także stanowić centralny punkt dostępu do danych i usług oferowanych przez administrację publiczną.

Podczas posiedzenia wiceminister Karol Okoński zadeklarował chęć współpracy z Radą IIP w celu wprowadzenia rozwiązań informatycznych skrojonych pod potrzeby infrastruktury informacji przestrzennej. Jako przykład podał możliwość wdrożenia w serwisie Widok.gov.pl narzędzi prezentujących statystyki wykorzystania danych przestrzennych i związanych z nimi usług.

Prostszy monitoring INSPIRE

Ewa Surma z GUGiK zaprezentowała zmiany, jakie zaszły w zasadach monitorowania postępu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Od tego roku proces ten będzie realizowany w dużej mierze automatycznie (tj. na podstawie katalogu metadanych INSPIRE), mocno ograniczona zostanie ponadto liczba wyznaczanych wskaźników (z 48 do 20).

Jak upowszechnić wiedzę o danych przestrzennych

Podczas posiedzenia debatowano również o tym, jak skutecznie upowszechniać w kraju wiedzę o danych przestrzennych. W ocenie Waldemara Izdebskiego dotychczasowe podejście w tym zakresie nie zdało egzaminu, bo koncentrowało się na „wiedzy z wyższej półki”. Tymczasem w ocenie GGK trzeba używać znacznie prostszego języka. Postulat ten ma realizować m.in. podręcznik użytkownika Geoportalu przygotowywany obecnie przez GUGiK.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zasugerował, by Rada podjęła starania, aby podstawy wykorzystania danych przestrzennych wpisać do szkolnych programów nauczania – są to bowiem fundamentalne umiejętności z punktu widzenia obywatela. Z postulatem tym zgodził się Waldemar Izdebski, który zaproponował zaproszenie do Rady przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dr hab. Joanna Bac-Bronowicz (przewodnicząca Stowarzyszenia Kartografów Polskich) zasugerowała natomiast przygotowanie stosownych szkoleń dla nauczycieli. Jak przekonywała, poprzednie tego typu kursy (zorganizowane we współpracy z GUGiK) cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Dr Adam Iwaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zachęcał zaś do pokazywania zalet płynących z uwalniania danych przestrzennych. W tym celu można np. organizować hackatony. – Choć to wydarzenia niszowe, mają spory zasięg oddziaływania – przekonywał. Wtórował mu dr hab. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej, która to uczelnia już wkrótce będzie gospodarzem tego typu imprezy – hackatonu Geo Smart City. Naukowiec zwrócił jednak uwagę, że przy organizacji takich wydarzeń należy kłaść nacisk na ich interdyscyplinarność, tak aby grono ich uczestników nie ograniczało się jedynie do branży geodezyjnej.

W kierunku interoperacyjności IIP

Rada IIP otrzymała do zaopiniowania stanowisko Konwentu Marszałków Województw RP z 21 listopada ubiegłego roku ws. interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych. Wśród 18 wniosków samorządowcy postulują m.in. budowę centralnej platformy pozwalającej na stosowanie wielostronnych ram interoperacyjności, zapewnienie większej swobody w zakresie implementacji oprogramowania do prowadzenia rejestrów publicznych czy zobligowanie dostawców danych oraz właścicieli rejestrów do referowania na już istniejące rejestry i dane.

Podczas posiedzenia członkowie Rady generalnie z uznaniem wyrażali się o propozycjach Konwentu. Uzgodniono, że szczegółowym odniesieniem się do poszczególnych postulatów zajmie się specjalny podzespół.

Kolejne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 25 lutego.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
geodezja jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest interdyscyplinarność. :-)) a zasobem zajmą się geodeci i go za własne pieniądze poprawią. :-)) wszystko będzie smart poza ZGiK. :-))

nudy.. ciągle to samo...i nic z tego nie wynika

Rada IIP też nieźle odpłynęła Cytat: "Podczas posiedzenia członkowie Rady generalnie z uznaniem wyrażali się o propozycjach Konwentu. Uzgodniono, że szczegółowym odniesieniem się do poszczególnych postulatów zajmie się specjalny podzespół". Chyba nie ma potrzeby komentowania.

Nie wiem co palili, ale nieźle daje Ten Konwent nie wie, że syndrom INSPIRE się już w geodezji dawno wypalił. Nikt nie chce o tym słyszeć i nie przyjeżdża na konferencje na temat INSPIRE. Co do Konwentu, to chyba jakieś "leśne dziatki", którzy dali się ograć jak małe dzieci (przepraszam dzieci). Wystarczy że ktoś użyje niezrozumiałego języka (np. PRINCE, GML, UML), a wszystko podpiszą. To zasada znana od lat. Woda czyta wydaje się płytka, a mętna - głęboka. W tej mętnej wodzie nieciekawi ludzie ciągną wielką kasę, naszą polską kasę.

do GG Konwent Marszałków - i wszystko jasne. Zapytaj np. Pana Mazowieckiego, kto to pisał, może udzieli odpowiedzi. Coś czuję, że pewnie on po części też. nr 8 to geniusz:"zastosowanie podejścia procesowego do budowania modelu przepływu danych, gdyż m.in. zabezpiecza ono potrzeby informacyjne interesariuszy, zrównuje sferę realną i prawną, pozwala na identyfikowanie mechanizmów stabilizacyjnych i wzmacnia transparentność decyzji" GENIUSZ!! Co oni tam palili?

Fragment ze stanowsika Konwentu z 21.11.2018 r. Cytat: "dążenie do stosowania modelu wielostronnych ram interoperacyjności oraz do budowy systemowej, centralnej platformy pozwalającej na jego implementację. W modelu wielostronnym funkcję wymiany danych między platformami dziedzinowymi lub oddzielnymi systemami rejestrowymi powinna przejąć centralna platforma integracyjna, udostępniająca warstwę uniwersalnych, jednolitych usług rejestrowych". Co za bełkot! Tu "jacyś informatycy byli czynni" i mają fuchę na 300 lat. Założę się, że większość z podpasujących to Stanowisko nie wie o co chodzi. Interoperacyjność to nie tylko sfera informatyczna (ta jest stosunkowo najprostsza), ale podstawowa - uzgodnienie wspólnego słownika pojęć. Przykłdy: 1) Budynek w EGiB, w podatkach i w Prawie budowlanym (vide wiata). 2) gospodarstwo rolne - Ustawa o podatku rolnym, Kodeks cywilny, itd.

do ee? widać, że nie znasz realiów Długo by tłumaczyć, nie to miejsce, nie ten czas. My tu korzystamy jeszcze z map w skali 1:2880 w układzie byłego zaboru austriackiego (lwowski, węgierski). W skutek zmian przepisów, "slalomów" w przepisach z ważnością map zasadniczych i samej jej definicji, a także w związku zabawami ustawodawcy treścią i atrybutami danych EGiB (np. co to kontur budynku), formatami SWDE, GML, mamy jeden wielki b...el. Do tego dochodzi akcyjność i zajmowanie się "wodotryskami", zamiast skoncentrować się na podstawowych zadaniach określonych w art. 21 Ustawy PGiK. O to rozpraszanie sił i środków, z zupełnym "olaniem" podstawowych spraw dotyczących katastru, map zasadniczych, mam pretensje do Rady IIP. W sprawozdaniach INSPIRE wyglądamy ponoć bardzo dobrze, ale to stwierdzenie podobne do tego mówią lekarze: "Operacja się udała, pacjent zmarł". Gminy nas "zabiją" za ten brak aktualnych i wiarygodnych map, bez których stoją inwestycje, zwłaszcza te unijne.

Realista Ale dlaczego w twoim powiecie na mapie ewidencyjnej analogowej jest co innego a na zasadniczej co innego? Co ma do tego rada?

Rada IIP i świat wirtualny Mam wrażenie, że GGK i Rada IIP żyją w świecie wirtualnym, równoległym. Tu "na dole" jest świat rzeczywisty, nie wiele mający wspólnego z ich "życzeniowym" podejściem. Przykłady: Na stronie Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów w kolorze niebieskim mają być działki z ODGiK. Sprawdziłem w moim powicie, to są działki z LPIS wprowadzone bez procedury typu modernizacja. Z Ministerstwa wylatują z hukiem wnioski o wyłączenie z produkcji rolniczej (przy opracowaniu planów zagosp.) bo na mapie ewidencyjnej analogowej jest co innego, na zasadniczej analogowej co innego, na klasyfikacyjnej analogowej co innego, w rejestrze gruntów jeszcze co innego, a mapy Googla (to sprawdza Ministerstwo) jeszcze co innego. Zdaniem samorządów i urbanistów "geodezję trzeba zaorać".

szkolenia I koniecznie Pani JBB powinna wziąć w nich udział, bo braki ogromne.

10 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt