|2019-01-30|
Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje
Rada IIP o edukacji i cyfryzacji
Jak skuteczniej propagować w kraju wiedzę o danych przestrzennych? – to jeden z wielu tematów pierwszego tegorocznego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (28 stycznia).
Zmiany w składzie
Zgodnie z ustawą o IIP w Radzie zasiada trzech przedstawicieli samorządów. Jednym z nich był dotychczas geodeta m.st. Warszawy Tomasz Myśliński. W związku tym, że formalnie piastuje on to stanowisko tylko do marca, a w praktyce jest już pracownikiem Orlenu, w Radzie IIP zastąpił go Jan Schnerch – dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji oraz geodeta miasta Łodzi.
Ewidencja danych i usług po nowemu
Główny geodeta kraju i przewodniczący Rady Waldemar Izdebski omówił niedawną nowelizację rozporządzenia ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ten akt, jest rozbudowanie tej ewidencji o adresy poszczególnych usług sieciowych, co ma zostać zakończone do 8 marca br. Jak zauważył GGK, dotychczasowe prace nad uzupełnianiem tego rejestru pokazały, że wiele zgłoszonych wcześniej serwisów w praktyce nie istniało. Ponadto okazało się, że niektóre podmioty wciąż nie rozumieją, czym są usługi sieciowe, bo do ewidencji zgłaszają np. adresy geoportali.
Nowe tematy w Geoportalu
GGK Waldemar Izdebski przedstawił nowe warstwy tematyczne, jakie w ostatnich tygodniach wzbogaciły rządowy serwis Geoportal.gov.pl. Zostały one udostępnione we współpracy z: Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urzędem Transportu Kolejowego, Polskimi Liniami Kolejowymi oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Waldemar Izdebski zachęcał do podobnej współpracy inne podmioty, nawet jeśli udostępnione przez nich dane byłyby niszowe.
Cyfrowa administracja docelowo pod jednym adresem
Karol Okoński oraz Tomasz Napiórkowski z Ministerstwa Cyfryzacji zaprezentowali założenia budowanej właśnie platformy Gov.pl. Docelowo ma ona nie tylko integrować strony internetowe poszczególnych resortów czy urzędów, ale także stanowić centralny punkt dostępu do danych i usług oferowanych przez administrację publiczną.
Podczas posiedzenia wiceminister Karol Okoński zadeklarował chęć współpracy z Radą IIP w celu wprowadzenia rozwiązań informatycznych skrojonych pod potrzeby infrastruktury informacji przestrzennej. Jako przykład podał możliwość wdrożenia w serwisie Widok.gov.pl narzędzi prezentujących statystyki wykorzystania danych przestrzennych i związanych z nimi usług.
Prostszy monitoring INSPIRE
Ewa Surma z GUGiK zaprezentowała zmiany, jakie zaszły w zasadach monitorowania postępu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Od tego roku proces ten będzie realizowany w dużej mierze automatycznie (tj. na podstawie katalogu metadanych INSPIRE), mocno ograniczona zostanie ponadto liczba wyznaczanych wskaźników (z 48 do 20).
Jak upowszechnić wiedzę o danych przestrzennych
Podczas posiedzenia debatowano również o tym, jak skutecznie upowszechniać w kraju wiedzę o danych przestrzennych. W ocenie Waldemara Izdebskiego dotychczasowe podejście w tym zakresie nie zdało egzaminu, bo koncentrowało się na „wiedzy z wyższej półki”. Tymczasem w ocenie GGK trzeba używać znacznie prostszego języka. Postulat ten ma realizować m.in. podręcznik użytkownika Geoportalu przygotowywany obecnie przez GUGiK.
Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zasugerował, by Rada podjęła starania, aby podstawy wykorzystania danych przestrzennych wpisać do szkolnych programów nauczania – są to bowiem fundamentalne umiejętności z punktu widzenia obywatela. Z postulatem tym zgodził się Waldemar Izdebski, który zaproponował zaproszenie do Rady przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dr hab. Joanna Bac-Bronowicz (przewodnicząca Stowarzyszenia Kartografów Polskich) zasugerowała natomiast przygotowanie stosownych szkoleń dla nauczycieli. Jak przekonywała, poprzednie tego typu kursy (zorganizowane we współpracy z GUGiK) cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dr Adam Iwaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zachęcał zaś do pokazywania zalet płynących z uwalniania danych przestrzennych. W tym celu można np. organizować hackatony. – Choć to wydarzenia niszowe, mają spory zasięg oddziaływania – przekonywał. Wtórował mu dr hab. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej, która to uczelnia już wkrótce będzie gospodarzem tego typu imprezy – hackatonu Geo Smart City. Naukowiec zwrócił jednak uwagę, że przy organizacji takich wydarzeń należy kłaść nacisk na ich interdyscyplinarność, tak aby grono ich uczestników nie ograniczało się jedynie do branży geodezyjnej.
W kierunku interoperacyjności IIP
Rada IIP otrzymała do zaopiniowania stanowisko Konwentu Marszałków Województw RP z 21 listopada ubiegłego roku ws. interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych. Wśród 18 wniosków samorządowcy postulują m.in. budowę centralnej platformy pozwalającej na stosowanie wielostronnych ram interoperacyjności, zapewnienie większej swobody w zakresie implementacji oprogramowania do prowadzenia rejestrów publicznych czy zobligowanie dostawców danych oraz właścicieli rejestrów do referowania na już istniejące rejestry i dane.
Podczas posiedzenia członkowie Rady generalnie z uznaniem wyrażali się o propozycjach Konwentu. Uzgodniono, że szczegółowym odniesieniem się do poszczególnych postulatów zajmie się specjalny podzespół.
Kolejne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 25 lutego.
Jerzy Królikowski
|