|2018-12-10|
Geodezja, GIS, Prawo
Ewidencja zbiorów i usług IIP będzie wiarygodniejsza
8 grudnia weszły w życie przepisy, które mają usprawnić ewidencjonowanie zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej.
Zmiany wprowadza rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej, które opublikowano w Dzienniku Ustaw 7 grudnia (poz. 2284).
Obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorów i usług wprowadziła obowiązująca od 2010 roku ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP). Rejestr ten jest dostępny w formie tabelarycznej na stronie Geoportalu. Od dłuższego czasu nie brak jednak głosów, że zawarte w nim dane bywają obarczone istotnymi błędami, przez co przydatność tej ewidencji jest niewielka. Zdarza się np., że do rejestru zgłaszany jest zbiór lub usługa, które w rzeczywistości nie istnieją.
W związku z tym znowelizowane przepisy przewidują wprowadzenie mechanizmów weryfikacji zgłoszeń do ewidencji – dopiero po jej przeprowadzeniu zbiór/usługa będą publikowane w ewidencji. Główny geodeta kraju niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia zweryfikuje jego prawidłowość w uzgodnieniu z organem administracji, który je przekazał.
Rozporządzenie wprowadza ponadto obowiązek przekazywania tych zgłoszeń drogą elektroniczną. Co więcej, zgłoszenie usługi musi zawierać również jej adres URL. Zmiana ta została wprowadzona w związku z analizą treści ewidencji dokonaną przez GGK. W jej wyniku ustalono, że w przypadku niektórych zaewidencjonowanych zbiorów nie zgłoszono żadnych usług albo podano wszystkie serwisy wymagane przepisami prawa, co było stanem nieprawdziwym.
Zmienia się także forma prowadzenia ewidencji. Obecnie jest ona zapisywana jako plik Excel, a po zmianie ma być prowadzona w systemie teleinformatycznym, którego baza danych jest zintegrowana z geoportalem IIP.
Projekt reguluje ponadto weryfikację tych zapisów w ewidencji, które dodano jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji. Ma ona zostać przeprowadzona w ciągu 3 miesięcy przez GGK w uzgodnieniu z organem, na podstawie którego zgłoszenia dokonano wpisu w ewidencji. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości główny geodeta kraju zamieści stosowną adnotację. Zatem kompletna ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych objętych IIP powinna być gotowa do 8 marca 2019 roku.
Przepisy mają także charakter dostosowawczy, tj. obowiązek prowadzenia tej ewidencji przenoszą z Ministerstwa Cyfryzacji (które do czerwca br. odpowiadało za sprawy IIP) na głównego geodetę kraju.
JK
|