|2018-12-20|
Geodezja, Prawo
Warszawa: 98-proc. bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego
Na nadzwyczajnej sesji Rada Warszawy jednogłośnie zdecydowała dziś (20 grudnia) o przywróceniu 98-proc. bonifikaty w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla gruntów położonych na terenach należących do miasta. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Decyzja zapadła jednogłośnie.
fot. transmisja Urzędu m.st. Warszawy
|
|
|
|
|
|
Temat bonifikaty nie schodził ostatnio z pierwszych stron gazet. Przed wyborami samorządowymi uchwałą Rady Miasta z 18 października 2018 r. ustalono 98% bonifikatę, a nawet 99%, jeśli ktoś wpłacał opłaty roczne ponad 50 lat. Ale z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego 13 grudnia 2018 r. radni zmienili uchwałę, obniżając bonifikatę do 60%. Wywołało to oburzenie mieszkańców stolicy, którzy za przekształcenie musieliby ponosić znacznie wyższe koszty. W efekcie prezydent stolicy zmienił zdanie i zwrócił się do radnych, by przywrócili 98-proc. bonifikatę opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Przypomnijmy, że pojęcie użytkowania wieczystego wprowadzono w lipcu 1961 r. ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. I choć o jego likwidacji mówiono od transformacji ustrojowej w 1989 r., to dopiero 4 września 1997 r. uchwalono przepisy pozwalające na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na wniosek użytkownika (ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności, DzU nr 123, poz. 781). Obecnie tego typu postępowania prowadzone są w trybie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU nr 175, poz. 1459).
Natomiast w 2016 r. rząd podjął prace nad likwidacją użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ich rezultatem jest uchwalona 20 lipca 2018 r. ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (DzU poz. 1716). Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2019 r. W przypadku gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60%. Natomiast w przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego pozostawiono im swobodę w zakresie ewentualnego przyznania bonifikaty.
Równocześnie warto zaznaczyć, że od kilku lat gminy (bo nie tylko Warszawa) zaczęły radykalnie podnosić wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów na podstawie nowych wycen (od nich będą też zależały opłaty za przekształcenie). Trzeba mieć na uwadze, że opłaty za użytkowanie wieczyste stanowią znaczną część dochodów JST, a nowe przepisy radykalnie odetną ten strumień pieniędzy.
Jak w praktyce w Warszawie wygląda kwestia zmieniających się opłat za użytkowanie wieczyste i jakie w nowych uwarunkowaniach prawnych będą opłaty za przekształcenie – w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA analizuje Bogdan Grzechnik.
Anna Wardziak
|