Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-20| Geodezja, Prawo

Warszawa: 98-proc. bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Na nadzwyczajnej sesji Rada Warszawy jednogłośnie zdecydowała dziś (20 grudnia) o przywróceniu 98-proc. bonifikaty w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla gruntów położonych na terenach należących do miasta. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Decyzja zapadła jednogłośnie.


Warszawa: 98-proc. bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego <br />
fot. transmisja Urzędu m.st. Warszawy
fot. transmisja Urzędu m.st. Warszawy

Temat bonifikaty nie schodził ostatnio z pierwszych stron gazet. Przed wyborami samorządowymi uchwałą Rady Miasta z 18 października 2018 r. ustalono 98% bonifikatę, a nawet 99%, jeśli ktoś wpłacał opłaty roczne ponad 50 lat. Ale z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego 13 grudnia 2018 r. radni zmienili uchwałę, obniżając bonifikatę do 60%. Wywołało to oburzenie mieszkańców stolicy, którzy za przekształcenie musieliby ponosić znacznie wyższe koszty. W efekcie prezydent stolicy zmienił zdanie i zwrócił się do radnych, by przywrócili 98-proc. bonifikatę opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Przypomnijmy, że pojęcie użytkowania wieczystego wprowadzono w lipcu 1961 r. ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. I choć o jego likwidacji mówiono od transformacji ustrojowej w 1989 r., to dopiero 4 września 1997 r. uchwalono przepisy pozwalające na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na wniosek użytkownika (ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności, DzU nr 123, poz. 781). Obecnie tego typu postępowania prowadzone są w trybie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU nr 175, poz. 1459).

Natomiast w 2016 r. rząd podjął prace nad likwidacją użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ich rezultatem jest uchwalona 20 lipca 2018 r. ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (DzU poz. 1716). Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2019 r. W przypadku gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60%. Natomiast w przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego pozostawiono im swobodę w zakresie ewentualnego przyznania bonifikaty.

Równocześnie warto zaznaczyć, że od kilku lat gminy (bo nie tylko Warszawa) zaczęły radykalnie podnosić wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów na podstawie nowych wycen (od nich będą też zależały opłaty za przekształcenie). Trzeba mieć na uwadze, że opłaty za użytkowanie wieczyste stanowią znaczną część dochodów JST, a nowe przepisy radykalnie odetną ten strumień pieniędzy.

Jak w praktyce w Warszawie wygląda kwestia zmieniających się opłat za użytkowanie wieczyste i jakie w nowych uwarunkowaniach prawnych będą opłaty za przekształcenie – w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA analizuje Bogdan Grzechnik.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS