wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-04| Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja

Udany start rakiety Falcon 9 z polskimi rozwiązaniami na pokładzie

Wczoraj (3 grudnia) z Bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której pokładzie znalazł się skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita PW-Sat2, ale także inne satelity, w których tworzenie zaangażowane były polskie podmioty.


Udany start rakiety Falcon 9 z polskimi rozwiązaniami na pokładzie <br />
fot. SpaceX
fot. SpaceX

PW-Sat2 to czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany na tej stołecznej uczelni. Najważniejszym jego zadaniem jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego jako technologii przydatnej pod kątem przyszłej walki z problemem kosmicznych śmieci. Otwarcie żagla planowane jest na około 40 dni po starcie.
Warto przypomnieć, że prace projektowe nad satelitą i samym żaglem deorbitacyjnym rozpoczęły się w 2013 r. Powstał on dzięki współpracy studentów PW z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, OMAX Polska, EC Test Systems i z firmą Astronika (miała ona też swój duży udział w misji InSight, która w ubiegłym tygodniu wylądowała bezpiecznie na Marsie). Z kolei firmy Future Processing i FP Instruments dostarczyły oprogramowanie sterujące satelitą.

Na pokładzie Falcon 9 wystrzelony został także m.in. satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2, który zaprojektowała fińska spółka ICEYE przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A. z Piaseczna. Celem ICEYE jest stworzenie unikatowej konstelacji satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary SAR. Tego typu urządzenia mogą skanować powierzchnię planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Docelowo maja też oferować relatywnie krótki czas rewizyty, co ułatwi monitorowanie zmian w środowisku. Satelita ICEYE-X2 waży 85 kg i będzie zdolny do wykonywania zobrazowań o rozdzielczości nawet 3 x 3 m. Zobrazowania dostarczane przez konstelację ICEYE będą zgodne z wymaganiami polskiej platformy komputerowej CREODIAS budowanej przez konsorcjum, którego liderem jest Creotech, i przechowującej oraz udostępniającej wszelkie dane satelitarne unijnego programu Copernicus.

Rakieta wyniosła również satelitę ESEO/S-50 zrealizowanego w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny przygotowano w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej.

Przypomnijmy, że pierwotnie start rakiety Falcon 9 był zaplanowany na 19 listopada. Jednak trzykrotnie go przekładano. Powodem były dodatkowe inspekcje rakiety, ale także złe warunki pogodowe, które mogłyby spowodować destabilizację rakiety, a przez to niedotarcie jej na właściwą orbitę. Satelity zostały wyniesione w ramach koordynowanej przez Spaceflight Industries misji „SSO-A: SmallSat Express”.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS