wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-12-04| Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja

Udany start rakiety Falcon 9 z polskimi rozwiązaniami na pokładzie

Wczoraj (3 grudnia) z Bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której pokładzie znalazł się skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita PW-Sat2, ale także inne satelity, w których tworzenie zaangażowane były polskie podmioty.


Udany start rakiety Falcon 9 z polskimi rozwiązaniami na pokładzie <br />
fot. SpaceX
fot. SpaceX

PW-Sat2 to czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany na tej stołecznej uczelni. Najważniejszym jego zadaniem jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego jako technologii przydatnej pod kątem przyszłej walki z problemem kosmicznych śmieci. Otwarcie żagla planowane jest na około 40 dni po starcie.
Warto przypomnieć, że prace projektowe nad satelitą i samym żaglem deorbitacyjnym rozpoczęły się w 2013 r. Powstał on dzięki współpracy studentów PW z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, OMAX Polska, EC Test Systems i z firmą Astronika (miała ona też swój duży udział w misji InSight, która w ubiegłym tygodniu wylądowała bezpiecznie na Marsie). Z kolei firmy Future Processing i FP Instruments dostarczyły oprogramowanie sterujące satelitą.

Na pokładzie Falcon 9 wystrzelony został także m.in. satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2, który zaprojektowała fińska spółka ICEYE przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A. z Piaseczna. Celem ICEYE jest stworzenie unikatowej konstelacji satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary SAR. Tego typu urządzenia mogą skanować powierzchnię planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Docelowo maja też oferować relatywnie krótki czas rewizyty, co ułatwi monitorowanie zmian w środowisku. Satelita ICEYE-X2 waży 85 kg i będzie zdolny do wykonywania zobrazowań o rozdzielczości nawet 3 x 3 m. Zobrazowania dostarczane przez konstelację ICEYE będą zgodne z wymaganiami polskiej platformy komputerowej CREODIAS budowanej przez konsorcjum, którego liderem jest Creotech, i przechowującej oraz udostępniającej wszelkie dane satelitarne unijnego programu Copernicus.

Rakieta wyniosła również satelitę ESEO/S-50 zrealizowanego w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny przygotowano w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej.

Przypomnijmy, że pierwotnie start rakiety Falcon 9 był zaplanowany na 19 listopada. Jednak trzykrotnie go przekładano. Powodem były dodatkowe inspekcje rakiety, ale także złe warunki pogodowe, które mogłyby spowodować destabilizację rakiety, a przez to niedotarcie jej na właściwą orbitę. Satelity zostały wyniesione w ramach koordynowanej przez Spaceflight Industries misji „SSO-A: SmallSat Express”.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt