Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-03| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Cała Szwajcaria w 3D

Szwajcarska agencja kartograficzna swisstopo zakończyła prace nad modelem 3D zabudowy dla całego kraju.


Cała Szwajcaria w 3D

Tym samym – jak podkreśla ta instytucja – Szwajcaria wraz z księstwem Liechtensteinu są pierwszymi państwami na świecie dysponującymi tego typu danymi obejmującym terytorium całego kraju.

Praca nad szwajcarską bazą trwały 5 lat. Modele uwzględniają geometrię dachów, przy czym nie posiadają tekstur. Dokładność danych wynosi 30-50 cm. Łącznie baza zawiera 3 mln budynków i ma być aktualizowana co 6 lat.

Swisstopo podkreśla, że opracowanie to już teraz jest wykorzystywane w wielu projektach realizowanych zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatne firmy. Jednym z najdonioślejszych przykładów jest słoneczny kataster (www.sonnendach.ch) wdrożony przez Federalny Urząd ds. Energii. Dzięki niemu obywatele mogą się łatwo dowiedzieć, czy dach ich budynku nadaje się do instalacji paneli słonecznych.

Choć pobieranie tych modeli 3D jest płatne, można je za darmo przeglądać w specjalnej, trójwymiarowej wersji szwajcarskiego geoportalu. Co ważne, oprócz budynków znajdziemy tam również odwzorowanie zieleni, mostów czy nawet kolejek górskich – łącznie 70 mln obiektów. Wraz z zakończeniem prac nad modelem 3D zabudowy geoportal 3D przeszedł z fazy beta do pełnej operacyjności. Jednocześnie został wzbogacony o nowe narzędzia, m.in. o możliwość wirtualnego przelotu. Ze szwajcarskiego geoportalu 3D można korzystać również za pomocą urządzeń mobilnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kolego mnichu, informuję ciebie że akurat skoro piszesz o TBD, którego następcą jest BDOT10k to co roku aktualizowana jest część powiatów w TOPO czyli baza natomiast KARTO czyli arkuszy rokrocznie na terenie Polski przybywa w setkach. Na ten moment robione jest kilka województw ze środków RPO czyli samorządów, dotacji i za chwilę będą kolejne obiekty z kasy GUGiK. Szwajcarzy natomiast oprócz moim zdaniem najlepszej na świecie instrukcji do robienia map topograficznych mają zatrudnionych fotogrametrów którzy na podstawie również modeli stereoskopowych powoli i metodycznie wykonują swoją pracę i nie są narażeni na rewolucyjne pomysły co kilka lat, a które skutkują zmianą schematu, formatu albo podejścia.
  
 1 
jak by tu złapać króliczka ? Szwajcarzy przynajmniej wiedzą co ile aktualizują swój model kraju. A tymczasem u nas...od kiedy zaczynało się TBD, a potem BDOT to chyba minęło już z kilkanaście lat a jeszcze za Edwarda Mechy to ktoś liczył tak chłopskim rozumem, że ilości arkuszy 10-tki x 20 tys zł za arkusz dawało jakieś 350 milionów złociszy. Wprawdzie ceny arkuszy spadły ale tu ciągle goni się króliczka, ale jak by tu złapać go ?
  
 1 
. może wysłać tam Głównego sprzeda im model geodezji z nad Wisły, dla niego MZ także jest szczytowym osiągnięciem :)))
  
 1 
ale bdota i gesuta nie mają. niech się uczą od najlepszych, jak się bazy buduje.
  
 1 
@Jarek Modele z głośnych to całkiem inny produkt...
  
hmm bez szału jak na 5 lat prac, ze zdjęc ukośnych lepiej by to wygladało
    2 
 1 
tymczasem nad wisłą to tak jakby nasza " SŁUŻBA GEODEZYJNA" coś sama z siebie bez wykonawców stworzyła pożytecznego i do wykorzystania.... dla ogółu społeczeństwa A tymczasem... u nas.... ewidencja gruntów i budynków ... leży i dogorywa.. jest tworem wirtualnym w 80 % niewiarygodnym mapa zasadnicza.... leży i dogorywa ....BDOT500 umrze zanim się narodzi.
    2 
 3 



zobacz też:

|2018-09-17| Konkurs GGK na wykorzystanie modeli budynków 3D rozstrzygnięty

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił, że Konkurs Głównego Geodety Kraju na ...

|2018-09-03| Zobacz model 3D Poznania w przeglądarce

Poznański Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ udostępnił testową wersję serwisu internetowego ...

|2018-08-28| Modele 3D budynków już w Geoportalu

Zgodnie z obietnicą złożoną przez GGK Waldemara Izdebskiego podczas konferencji podsumowującej projekty ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jacques Cassini (1677-1756)

Jacques  Cassini  (1677-1756)
Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934-1935

1934-1935
Robert Watson-Watt (1892-1973), szkocki fizyk, przeprowadza pomyślnie pierwsze próby z radarem - nadajnik radiowy wysyłał w stronę lecącego samolotu sygnały nadawane na falach krótkich. W końcu lat 40. technika radarowa umożliwiała ...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama