Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-09-19| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Prawo, Instytucje

Komisja Europejska powiedziała jak dalej finansować budowę systemu Galileo



Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj (19 września) rozwiązania mające na celu zapewnienie kontynuacji europejskich programów radionawigacji satelitarnej EGNOS i Galileo. Zmieniono wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie finansowania obu programów. Przewiduje on teraz całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty.

Wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot powiedział: „Jestem przekonany, że Europa potrzebuje Galileo. W dniu dzisiejszym przedstawiłem wszystkie potrzebne dane, które pozwolą Parlamentowi Europejskiemu i ministrom na podjęcie przed końcem roku niezbędnych decyzji w sprawie programu i jego finansowania.”

Niepowodzenie negocjacji w sprawie umowy koncesyjnej dotyczącej rozwoju i komercyjnego zastosowania Galileo oraz w konsekwencji poddanie w wątpliwość planów związanych z programem, powodują konieczność wprowadzenia zmian do pierwotnego wniosku dotyczącego rozporządzenia Komisji w sprawie finansowania europejskich programów radionawigacji satelitarnej. Zaproponowane rozporządzenie przewiduje całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty Europejskiej. Wysokość środków budżetowych koniecznych do sfinansowania programów EGNOS i Galileo ustala się na 3,4 mld euro (okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r.). Wniosek ma również na celu poprawę publicznego zarządzania programami.



Komunikat Komisji, któremu towarzyszy szczegółowy dokument roboczy, stanowi odpowiedź na pytania zadane przez Radę i Parlament Europejski. Przedstawiono w nim główne elementy programów Galileo i EGNOS, w tym między innymi koszty infrastruktury, ryzyko związane z realizacją programów i zarządzaniem nimi, oczekiwane korzyści i dochody, finansowanie europejskich programów GNSS i publiczne zarządzanie programami.
Galileo jest strategicznym programem, który ma niezwykłą wagę dla niezależności Europy i posiada wiele obiecujących zastosowań. Galileo i EGNOS powinny być postrzegane jako ważna inwestycja, która umożliwi Europie zaistnienie w tej dziedzinie i utrzymanie dużej części rynku radionawigacji satelitarnej.
Komisja wzywa zatem państwa członkowskie i Parlament do wsparcia jej propozycji politycznie, finansowo i w zakresie zarządzania programem, aby zagwarantować udaną realizację projektu w terminie odpowiadającym potrzebom rynku.

Komisja ocenia, że w latach 2008-2013 faktyczne koszty realizacji fazy FOC (Full Operational Capability), czyli w pełni operacyjnego działania systemu, wyniosą 3,405 mld euro. W tej kwocie 1,6 mld euro pochłonie budowa i wystrzelenie w kosmos 26 satelitów systemu, 400 mln – budowa infrastruktury naziemnej, 330 mln – eksploatacja systemu EGNOS (do 2013 r.). W planach przewidziano 428 mln euro rezerwy.

Opóźnienie budowy Galileo i wzrost kosztów jego realizacji wynikające z przyczyn natury technicznej, finansowej, politycznej i złego zarządzania mogą zostać złagodzone przez proponowane przez Komisję publiczne zarządzanie projektem, zdyscyplinowane kierowanie, nadzór nad decyzjami oraz podejmowanie na czas decyzji politycznych. Dalsze opóźnienie uruchomienia systemu, to ryzyko nie tylko zwiększenia kosztów jego budowy, ale i strata dochodów z eksploatacji.

Zaproponowany scenariusz finansowania budowy systemów EGNOS i Galileo wymaga wydatkowania kwoty 3,4 mld euro w latach 2007-2013 (pierwotnie planowano wydatki na poziomie 1 mld). Dlatego konieczne było znalezienie dodatkowych funduszy w wysokości 2,4 mld euro. Do rozważenia były dwa scenariusze: sfinansowanie projektu z budżetu Unii lub wyłożenie pieniędzy przez poszczególne państwa, czyli poza jej budżetem. W drugim przypadku, gdyby wziąć pod uwagę (jak zakładano to na początku programu), że fazę rozwoju systemu Galileo w połowie sfinansuje Europejska Agencja Kosmiczna pojawia się kilka problemów. Jednym z nich jest fakt, że nie wszystkie kraje UE należą do ESA i odwrotnie. Innym rozwiązaniem, jakie brano pod uwagę, mogłoby być bezpośrednie finansowanie projektu przez kraje członkowskie poprzez korzystanie z instrumentu stosowanego w Europejskich Funduszach Rozwoju.

Według Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił spektakularny rozwój rynku nawigacji satelitarnej. Wartość aplikacji i urządzeń w segmencie GNSS rośnie najszybciej wśród rynków wysokiej technologii. Tylko w tym roku w krajach Unii spodziewana jest sprzedaż 10 mln odbiorników GNSS, zaś w 2011 roku powinna ona osiągnąć 230 mln. Europa nie może być jednak nieobecna na tym rynku, stąd strategiczne znaczenie europejskich programów EGNOS i Galileo.

Źródło: Komisja Europejska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama