wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mobilne skanowanie na Motławie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-08-10| Geodezja

Czy nowe technologie zawitają do krajowej kontroli dopłat?

Obowiązujące od maja br. unijne przepisy pozwalają stosować nowoczesne technologie pomiarowe w kontroli dopłat dla rolników, a także automatyzować te czynności. Czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skorzysta z tej możliwości?


Czy nowe technologie zawitają do krajowej kontroli dopłat? <br />
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)

Przypomnijmy, że według nowych regulacji będzie można całkowicie zastąpić kontrole fizyczne w gospodarstwach systemem zautomatyzowanym, opartym na analizie danych z obserwacji Ziemi – przede wszystkim zobrazowań satelitarnych (w tym z konstelacji Sentinel), ale także zdjęć z bezzałogowych statków powietrznych.

Wprowadzona przez nowe unijne przepisy możliwość automatyzacji kontroli dopłat dla rolników nie oznacza rezygnacji z prowadzenia kontroli na miejscu – zastrzega Biuro Prasowe ARiMR. „Kontrola na miejscu jako narzędzie weryfikacji deklaracji i zobowiązań rolników nadal będzie realizowana. W swoim zakresie może dotyczyć mniejszej liczby zobowiązań przyjętych przez rolników w związku z ubieganiem się o pomoc obszarową. Zależne będzie to jednak od przyjętego modelu wykorzystania nowych technologii do weryfikacji prowadzenia działalności rolniczej i weryfikacji zobowiązań. Nie wszystkie zobowiązania bowiem będzie można potwierdzić przy wykorzystaniu zobrazowań satelitarnych. Zmiany w zakresie kontroli mogłyby zostać wprowadzone wraz z początkiem nowego okresu programowania rozpoczynającego się w roku 2021” – podsumowuje ARiMR.

Agencja przypomina jednocześnie, że podczas KNM coraz rzadziej stosowana jest metoda inspekcji terenowej (IT). O ile początkowo dominowała, o tyle teraz stanowi jedynie niewielki odsetek kontroli, które obecnie wykonywane są przede wszystkim na podstawie ortofotomapy (metoda FOTO).

Agencja informuje jednocześnie, że w swoich działaniach kontrolnych chce wykorzystywać nie tylko – jak to się dzieje obecnie – wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne, ale także dane pochodzące z europejskich satelitów Sentinel – zarówno optycznych Sentinel-2, jak i radarowych Sentinel-1.

ARiMR rozważa także wykorzystanie dronów. UAV – wyjaśnia Biuro Prasowe – mogłyby być stosowane w kontrolach interwencyjnych, związanych z trudną dostępnością terenu do kontroli bądź znaczącą powierzchnią gospodarstw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt