Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-10| Geodezja

Czy nowe technologie zawitają do krajowej kontroli dopłat?

Obowiązujące od maja br. unijne przepisy pozwalają stosować nowoczesne technologie pomiarowe w kontroli dopłat dla rolników, a także automatyzować te czynności. Czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skorzysta z tej możliwości?


Czy nowe technologie zawitają do krajowej kontroli dopłat? <br />
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)

Przypomnijmy, że według nowych regulacji będzie można całkowicie zastąpić kontrole fizyczne w gospodarstwach systemem zautomatyzowanym, opartym na analizie danych z obserwacji Ziemi – przede wszystkim zobrazowań satelitarnych (w tym z konstelacji Sentinel), ale także zdjęć z bezzałogowych statków powietrznych.

Wprowadzona przez nowe unijne przepisy możliwość automatyzacji kontroli dopłat dla rolników nie oznacza rezygnacji z prowadzenia kontroli na miejscu – zastrzega Biuro Prasowe ARiMR. „Kontrola na miejscu jako narzędzie weryfikacji deklaracji i zobowiązań rolników nadal będzie realizowana. W swoim zakresie może dotyczyć mniejszej liczby zobowiązań przyjętych przez rolników w związku z ubieganiem się o pomoc obszarową. Zależne będzie to jednak od przyjętego modelu wykorzystania nowych technologii do weryfikacji prowadzenia działalności rolniczej i weryfikacji zobowiązań. Nie wszystkie zobowiązania bowiem będzie można potwierdzić przy wykorzystaniu zobrazowań satelitarnych. Zmiany w zakresie kontroli mogłyby zostać wprowadzone wraz z początkiem nowego okresu programowania rozpoczynającego się w roku 2021” – podsumowuje ARiMR.

Agencja przypomina jednocześnie, że podczas KNM coraz rzadziej stosowana jest metoda inspekcji terenowej (IT). O ile początkowo dominowała, o tyle teraz stanowi jedynie niewielki odsetek kontroli, które obecnie wykonywane są przede wszystkim na podstawie ortofotomapy (metoda FOTO).

Agencja informuje jednocześnie, że w swoich działaniach kontrolnych chce wykorzystywać nie tylko – jak to się dzieje obecnie – wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne, ale także dane pochodzące z europejskich satelitów Sentinel – zarówno optycznych Sentinel-2, jak i radarowych Sentinel-1.

ARiMR rozważa także wykorzystanie dronów. UAV – wyjaśnia Biuro Prasowe – mogłyby być stosowane w kontrolach interwencyjnych, związanych z trudną dostępnością terenu do kontroli bądź znaczącą powierzchnią gospodarstw.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS