Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-22| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Imprezy

Jak polscy użytkownicy korzystają z QGIS?

Jeden dzień, 100 osób, 6 godzin na sali, 5 godzin dyskusji – tak najkrócej można podsumować I Spotkanie Użytkowników QGIS, które odbyło się 19 czerwca na Politechnice Krakowskiej.


Jak polscy użytkownicy korzystają z QGIS?

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie spotkania. Co istotne, większość autorów udostępniła tam swoje prezentacje.

W konferencji wzięli udział uczestnicy z całej Polski, a wniosek z wystąpień jest jeden – QGIS jest używany częściej, niż nam się wydaje, tylko nie wszyscy się do tego publicznie przyznają. Ale to na szczęście zaczyna się zmieniać.

Przez wiele lat użytkownicy wolnego oprogramowania byli postrzegani w najlepszym przypadku jako niegroźni dziwacy. Dzisiaj wiemy na przykład, że z wykorzystaniem programu QGIS tworzone są np. że mapy hydrograficzne Polski. Wiemy też, że program ten sprawdza się już nie tylko przy małych projektach. Można było o tym posłuchać w sesji drugiej, w której występowali przedstawiciele Orange, PGE czy Wodociągów i Kanalizacji z Opola. Oprócz użytkowników z branży inżynieryjnej, można było również dowiedzieć się, jak QGIS jest wykorzystywany przez przyrodników. W prezentacjach z tego zakresu prym wiodły panie.

I Spotkanie Użytkowników QGIS

Nie można nie wspomnieć o gospodarzu, czyli Politechnice Krakowskiej, która od lat promuje rozwój wolnego oprogramowania. To Wydział Inżynierii Środowiska tej uczelni udostępnia za darmo w internecie podręczniki akademickie, z których – jak się okazuje– korzystają nie tylko studenci. Politechnika jako pierwsza uczelnia w Polsce i jedna z pierwszych na świecie uzyskała prawo do certyfikowania zajęć dydaktycznych związanych z systemami informacji przestrzennej ze znakiem firmowym QGIS.

W trakcie inauguracji spotkania dziekan WIŚ PK dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki wręczył najlepszym studentom certyfikaty projektu QGIS. Zaprosił także społeczność QGIS w przyszłym roku na kolejne spotkanie do Krakowa. Jest więc duża szansa, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym i być może w pewnym zakresie zastąpi „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, które przez wiele lat gościły w stolicy Małopolski.

Robert Szczepanek


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS