Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-22 | Geodezja, GIS, Mapy, Software, Imprezy

Jak polscy użytkownicy korzystają z QGIS?

Jeden dzień, 100 osób, 6 godzin na sali, 5 godzin dyskusji – tak najkrócej można podsumować I Spotkanie Użytkowników QGIS, które odbyło się 19 czerwca na Politechnice Krakowskiej.


Ilustracja: Jak polscy użytkownicy korzystają z QGIS?

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie spotkania. Co istotne, większość autorów udostępniła tam swoje prezentacje.

W konferencji wzięli udział uczestnicy z całej Polski, a wniosek z wystąpień jest jeden – QGIS jest używany częściej, niż nam się wydaje, tylko nie wszyscy się do tego publicznie przyznają. Ale to na szczęście zaczyna się zmieniać.

Przez wiele lat użytkownicy wolnego oprogramowania byli postrzegani w najlepszym przypadku jako niegroźni dziwacy. Dzisiaj wiemy na przykład, że z wykorzystaniem programu QGIS tworzone są np. że mapy hydrograficzne Polski. Wiemy też, że program ten sprawdza się już nie tylko przy małych projektach. Można było o tym posłuchać w sesji drugiej, w której występowali przedstawiciele Orange, PGE czy Wodociągów i Kanalizacji z Opola. Oprócz użytkowników z branży inżynieryjnej, można było również dowiedzieć się, jak QGIS jest wykorzystywany przez przyrodników. W prezentacjach z tego zakresu prym wiodły panie.

I Spotkanie Użytkowników QGIS

Nie można nie wspomnieć o gospodarzu, czyli Politechnice Krakowskiej, która od lat promuje rozwój wolnego oprogramowania. To Wydział Inżynierii Środowiska tej uczelni udostępnia za darmo w internecie podręczniki akademickie, z których – jak się okazuje– korzystają nie tylko studenci. Politechnika jako pierwsza uczelnia w Polsce i jedna z pierwszych na świecie uzyskała prawo do certyfikowania zajęć dydaktycznych związanych z systemami informacji przestrzennej ze znakiem firmowym QGIS.

W trakcie inauguracji spotkania dziekan WIŚ PK dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki wręczył najlepszym studentom certyfikaty projektu QGIS. Zaprosił także społeczność QGIS w przyszłym roku na kolejne spotkanie do Krakowa. Jest więc duża szansa, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym i być może w pewnym zakresie zastąpi „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, które przez wiele lat gościły w stolicy Małopolski.

Robert Szczepanek


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A gdzie są takie szkolenia? Ty prowadzisz?
  
 1 
musisz sobie stworzyć. Albo ktoś kto to czyta stworzy i udostępni. Na tym właśnie polega siła Qgis. Chciałeś przykłady to masz. Dałbym bardziej spektakularne o które proszą ludzie na szkoleniach ale nie będę karmił konkurencji.
    1 
 1 
Dzięki~ ~gi Czy QGis ma takie szablony czy trzeba sobie stworzyć np. że wczytuję z podgik dane budynku wczytuję do szablonu wykaz zm d.ewid. zmieniam i drukuję?
  
 2 
Niech pomyślę, możesz przeliczyć dane między układami, geokodowac adresy, wczytać dane GIS i CAD, podczepić prosto pod to wms np z ortofotomapa, ze swoich danych możesz wytworzyć automatem stronę internetową, wreszcie na podstawie Gml możesz sobie przygotować szablon np do kartoteki budynku czy coś jak wypis i wyrys.
  
 4 
geodeta , a do czego może się przydać gejodecie arcGIS? widocznie nie korzystałeś z Qgis - skoro nie wiesz. przykładowo, nie dostaleś z pewnością nigdy danych w formacie .shp, które były ci potrzebne. nie potrzebowałeś także nigdy wczytać danych z .gml i porównać ich z ortofotomapą... a zanim zaczniesz wymyślać, że inne programy to potrafią (i zrobią to lepiej), to pamiętaj, że Qgis jest za darmo dla wszystkich.
  
 2 
Podpowiedzcie do czego geodecie może się przydać QGis?
  
 1 
odbyło się, ale to akurat nie jest przypadek, ta uczelnia to wyjątek, bo o ile się orientuję, to na niej właśnie powstał jedyny obszerniejszy skrypt z Qgis... są tam poważni użytkownicy Qgis, a ten wyjątek potwierdza tylko moje słowa, bo nie widzę w tym info ani agh ani uniwersytetu rolniczego... poza tym pisałem głownie o studiach geodezyjnych, a na tzw. uznanych uczelniach, które ten kierunek prowadzą, Qgis nie istnieje - jest argis.
  
Może się mylę ale czy to spotkanie nie odbyło się właśnie na uczelni ? Nie powiedziałbym że Qgis nie jest nauczany na uczelniach. Wpisz qgis site:edu.pl w google to zobaczysz. I szczerze powiedziawszy nie chciałbym żeby uczelnie uczyły tylko jednego programu gisowego np qgis. Widzę rożne ciekawe podejścia i narzędzia w rożnych programach. Wazne żeby studenci potrafili znaleźć rozwiązanie problemu niezależnie od narzędzia. Choć patrząc na podejście studentów w dzisiejszych czasach to chyba marzenie.
  
@karol wciskanie polega na tym, że wiele uczelni opiera swoją dydaktykę o produkty esri. nie mówi się o rozwiązaniach alternatywnych, bo to wymaga zaangażowania, chęci, czasu... oczywiście analitycy będą korzystać z arcgis, ale zwykły wykonwaca w firemce geodezyjnej?? ten program jest mu po nic, ale qgis już nie. nawet gdyby wykorzystywać go tylko jako klinta usług... i piszę to z własnego doświadczenia, którego profesory na uczelniach nie mają.
  
 2 
Niby z tym Arcgis Pro masz rację, tyle że rynek wskazuje że idzie w kierunku Qgis. Ostatnio nawet GISPartner znany z używania technologii ESRI szuka programistów Qgis. Z drugiej strony nie rozumiem takiej zjadliwości w mówieniu o "wciskaniu" ludziom arcgisa. Każdy soft ma swojego klienta który decyduje co chce mieć. Ktoś chce kupić Arcgisa, Mapinfo, Geomedia czy inny soft, proszę bardzo. Jak nie chce albo nie ma pieniędzy to jest Qgis czy inny opensource. Cieszmy się czymś, a nie z czegoś.
  
 2 
arcGIS Taka uwaga - ArcGIS juz za bardzo sie nie bedzie rozwijal, zastepowany jest powoli przez ArcGIS PRO, widac ze ESRI mocno sie przyklada do rozwoju, bo co chwile dostaje nowe aktualizacje.
  
Gratulacje dla Roberta Za inicjatywę i sympatyczną atmosferę należą się Robertowi Sz. gratulacje. To była świetna promocja narzędzia któremu ArcGIS może pozazdrościć tempa rozwoju. Warto kontynuować, krakowskie spotkania z QGIS brzmi fajnie.
  
 4 
@Kartograf Faktycznie wkradł się błąd - już poprawione
  
Mapa Hydrograficzna Qgis wykorzystywany jest Przy wykonywaniu Map Hydrograficznych w skałach 1:50 000 i 1:10 000 Które zaprzestał wykonywać GUGIK W tym tekście jest błąd na seminarium Gepol przedstawił linie produkcyjna do Mapy Hydrograficznej Polski Mapa podziału hydrograficznego jest innym opracowaniem
  
 1 
arc arc to wyłudzanie kasy 95% da sie zrobić qgisem, czasem trzeba dopisać jakieś skrypty
    1 
 4 
i pięknie, to na pewno lepsze niż wciskanie wszystkim arcgisa.
    1 
 9 



zobacz też:

Premiera QGIS 3.0 Girona

Popularne otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.0 Girona. Znajdziemy w nim nie tylko nowe narzędzia, ale...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w okresie 1919-37 w wyniku parcelacji gruntów utworzono ponad 696 tys. działek?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1936
Geodeta przysięgły Kazimierz Kucharski (1909-95) zdobył czwarte miejsce w biegu na 800 m na olimpiadzie w Berlinie. Kucharski był zawodnikiem klubu "Pogoń" Lwów. W swojej karierze sportowej był 11-krotnym mistrzem Polski na 400, 800 i 1500 m...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2