|2018-06-22|
Geodezja, GIS, Mapy, Software, Imprezy
Jak polscy użytkownicy korzystają z QGIS?
Jeden dzień, 100 osób, 6 godzin na sali, 5 godzin dyskusji – tak najkrócej można podsumować I Spotkanie Użytkowników QGIS, które odbyło się 19 czerwca na Politechnice Krakowskiej.
Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie spotkania. Co istotne, większość autorów udostępniła tam swoje prezentacje.
W konferencji wzięli udział uczestnicy z całej Polski, a wniosek z wystąpień jest jeden – QGIS jest używany częściej, niż nam się wydaje, tylko nie wszyscy się do tego publicznie przyznają. Ale to na szczęście zaczyna się zmieniać.
Przez wiele lat użytkownicy wolnego oprogramowania byli postrzegani w najlepszym przypadku jako niegroźni dziwacy. Dzisiaj wiemy na przykład, że z wykorzystaniem programu QGIS tworzone są np. że mapy hydrograficzne Polski. Wiemy też, że program ten sprawdza się już nie tylko przy małych projektach. Można było o tym posłuchać w sesji drugiej, w której występowali przedstawiciele Orange, PGE czy Wodociągów i Kanalizacji z Opola. Oprócz użytkowników z branży inżynieryjnej, można było również dowiedzieć się, jak QGIS jest wykorzystywany przez przyrodników. W prezentacjach z tego zakresu prym wiodły panie.
Nie można nie wspomnieć o gospodarzu, czyli Politechnice Krakowskiej, która od lat promuje rozwój wolnego oprogramowania. To Wydział Inżynierii Środowiska tej uczelni udostępnia za darmo w internecie podręczniki akademickie, z których – jak się okazuje– korzystają nie tylko studenci. Politechnika jako pierwsza uczelnia w Polsce i jedna z pierwszych na świecie uzyskała prawo do certyfikowania zajęć dydaktycznych związanych z systemami informacji przestrzennej ze znakiem firmowym QGIS.
W trakcie inauguracji spotkania dziekan WIŚ PK dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki wręczył najlepszym studentom certyfikaty projektu QGIS. Zaprosił także społeczność QGIS w przyszłym roku na kolejne spotkanie do Krakowa. Jest więc duża szansa, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym i być może w pewnym zakresie zastąpi „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, które przez wiele lat gościły w stolicy Małopolski.
Robert Szczepanek
|