wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości



|2018-06-14| Geodezja, Prawo, Kataster

Geobid o wypisach z EGiB

Czy w wypisach z ewidencji gruntów i budynków powinno ujawniać się informację, czy działka objęta jest formą ochrony przyrody?


Geobid o wypisach z EGiB

Swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała właśnie śląska firma Geobid – producent m.in. oprogramowania EWOPIS do prowadzenia opisowej części EGiB. W jej ocenie z analizy rozporządzenia ws. EGiB wynika, że w rejestrze gruntów nie ma informacji o formie ochrony przyrody – taka informacja jest w bazie, lecz nie stanowi części rejestru, a wypis wykonuje się właśnie z rejestru, a nie z bazy (zgodnie § 52 rozporządzenia ws. EGiB).

„Informacja o formie ochrony przyrody jest wprowadzana do bazy najczęściej na podstawie innych rejestrów publicznych, i to na podstawie nie zawsze precyzyjne przestrzennie zlokalizowanych obiektów w tych rejestrach. Obiekty w tych rejestrach niejednokrotnie nie pokrywają się z granicami obiektów w EGiB, dlatego ta informacja w bazie może stanowić jedynie sygnał, że dla danej działki lub jej części została określona forma ochrony przyrody. Precyzyjne informacje mogą być pozyskane i wprowadzone do bazy w wyniku modernizacji ewidencji gruntów, dlatego ustawodawca przewidział pole w bazie EGiB, ale prawdopodobnie ze względu na duży wpływ tej informacji na wartość działki nie wprowadził jej do rejestru gruntów, a w konsekwencji do wypisu z rejestru gruntów” – wyjaśnia firma Geobid.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
oj Leonard, ty nie rozumiesz, że chodzi o to, żeby interesz się kręczył?

głupota 2 ...a po za tym. Skoro jest to tylko informacja w bazie danych, to tym bardziej pakowanie jej do bazy EGiB wydaje się być głupotą. Otóż, informacja ta jest już publikowana raz przez inne podmioty publiczne. Mamy więc już tu sprzeczność, z jedną z podstawowych zasad wynikających z INSPIRE - nie dublowania źródeł informacji. Każdy dziś może podczytać sobie WMSy z EGiB i WMSy z FOP i mieć to, co niby starosta ma umieścić w bazie EGiB, z taką samą precyzją... Głupota więc jakich mało...

głupota Myślę, że ta informacja pojawiła się ze względu na zainteresowanie się ostatnio tym tematem organów centralnych i nacisków WINGiKów na powiaty, żeby informacje o FOP znalazły się w EGiB. Problem polega na tym, że większość z tych danych, pomimo określenia przestrzennego lokalizacji obiektów, czy granic obszarów, nie ma odpowiedniej precyzji (tak na marginesie, skoro precyzja określenia położenia punktów granicznych w EGiB została ustalona, to obiekty FOP, powinny mieć choć określone położenie z podobną dokładnością). A tu... Większość z granic różnych chronionych obszarów, została określona z tego, co mi wiadomo, z wykorzystaniem map topograficznych. A jeśli tak, to skąd wiadomo, czy działka położona przy granicy takiego obszaru (a takich działek jest sporo), jest na takim obszarze, czy nie? Kto odpowie na takie pytanie i kto będzie odpowiadał za ewentualną nieprawdziwą informację wprowadzoną do bazy danych EGiB.

Rozp w sprawie EGiB Mówi o to jakie informacje zawiera wypis z rejestru gruntów. Nie ma tam informacji o FOP. Wiec dla mnie jest to jasne. Przede wszystkim należy ujednolicić nazewnictwo. Czy ta interpretacja wzięła się nacisków powiatów na GOBiD aby stworzył wydruk z ta informacja?

otóż to - nikt nie zastanawia się nad bezsensem prowadzenia zasobu "lokalnie" przez starostów. w konsekwencji, co kraj to obyczaj.

może czas, aby pojawiły się szablony nie tylko wniosków, ale też dokumentów jakie mają powstać przy wyborze odpowiednich wartości we wniosku? A tego typu szablonów jest sporo, mniej więcej tyle co powiatów:)

6 komentarzy



zobacz też:



reklama
reklama





2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt