Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-06 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Czy weryfikacja EGiB co 15 lat wystarcza?

Według obecnie obowiązujących przepisów dane ewidencji gruntów i budynków powinny być weryfikowane przynajmniej co 15 lat. Czy jednak taki termin jest wystarczający? Na ten temat wypowiedział się wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.


Ilustracja: Czy weryfikacja EGiB co 15 lat wystarcza?

Okazją ku temu była interpelacja posłanki Krystyny Sibińskiej (PO). Pytała ona w niej ministra inwestycji i rozwoju, czy nie zachodzi potrzeba skrócenia cyklów weryfikację EGiB i zabezpieczenia na ten cel dodatkowych środków. W jej ocenie stan aktualności danych ewidencyjnych pozostawia bowiem wiele do życzenia, co negatywnie rzutuje na wpływy gmin z tytułu podatków od nieruchomości.

W odpowiedzi Artur Soboń zwrócił uwagę, że zapisany w rozporządzeniu ws. EGiB termin 15 lat jest terminem maksymalnym. W przypadku obszarów rolnych i leśnych taka długość cyklu jest wystarczająca, natomiast na obszarach zurbanizowanych może zachodzić konieczność jego skrócenia. O tym powinni decydować miejscowi starostowie. Jednocześnie wiceminister przypomina, że rozporządzenie ws. EGiB zawiera regulację dającą właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru geodezyjnego i kartograficznego kompetencje do zarządzenia (w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu operatu ewidencyjnego) okresowych weryfikacji w krótszych odstępach czasowych.

Artur Soboń poinformował jednocześnie, że wystąpił do głównego geodety kraju o przeprowadzenie kwerendy wśród starostów na temat adekwatności obecnych mechanizmów weryfikacji danych EGiB. Uzyskane informacje pozwolą na oszacowanie ewentualnych kosztów skrócenia obecnie obowiązujących terminów przeprowadzenia weryfikacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wpływy dla gmin ! Jeśli gminy uzyskują wpływy po modernizacji, to dlaczego gminy nie zlecają modernizacji. Proste jak "batorego komin"
  
 3 
Weryfikacja??? Po co weryfikować skoro niektóre powiaty jeszcze nie zrobiły numerycznych map ewidencyjnych nie mówiąc o modernizacjach egib. Kto do tego dopuścił niech się przyzna?
  
 5 
Kwerenda A może Pan Wiceminister zapyta podległych mu Wojewodów ile pieniędzy w latach 2015-2017 przekazali Prezydentom i Starostom na realizację wszystkich zadań z zakresu geodezji, a prezydentów i starostów poprosi o podanie kwoty jaką dołożyli ze swoich budżetów na te zadania, a później te kwoty porówna. Wyjdzie mu z pewnością, że dotacje stanowią niespełna 10-15 % kwoty niezbędnej na wykonanie zadania. Pewnie, że można wydać rozporządzenie, że do 2020 r. wszyscy kierowcy muszą się poruszać po ulicy samochodami, których rok produkcji nie jest starszy niż 2015, a następnie co 5 lat wymieniać (czytaj kupować za swoje) stare samochody na nowe, tylko z nierealności takiego przepisu zdaje sobie sprawę każdy. Może jaki nowy projekt "1000 ha na stulecie"?
    1 
 10 
Ewidencja to podatki. Podatki w Polsce to 500 . Prosta matematyka :D
    2 
Ludzie! nie rozśmieszajcie mnie! Jaka "weryfikacja EGiB " ??? Przecież Atrakcyjny Kazimierz wprowadził fantastyczy, - nie! Genialny! plan "EGiB WIECZNIE ŻYWY" zmuszając tysiące geodetów do weryfikacji i naprawy tego wynalazku przy każdym zleceniu, każdej okazji,i bez znaczenia czy te czynności były składową ZLECENIA, a w konsekwencji ZAPŁATY. Tak więc na początku XXI wieku tysiące geodetów zostało sprowadzonych w kraju - członku Unii Europejskiej do pozycji NIEWOLNIKA. I to by było na tyle. Dziękuję za uwagę.
    7 
 11 
Weryfikacja musi być co 3 lata Jakie 15 lat?! Po zmianach przepisów w 2013 i 2015 (od 11.01.2016 r.) wszystkie dane, nawet te dopiero co po modernizacji lub aktualizacji, muszą być weryfikowane i poprawiane w drodze np. modernizacji. To pętla nieustającej pracy lub inaczej "Szyfrowe prace", za które geodeci dostają pieniądze, więc nich się tak kręci.
    5 
 3 



zobacz też:

MIiR o nieznanych właścicielach w EGiB

Czy rząd ma pomysły na rozwiązanie problemów, jakie powodują wpisy o nieznanych właścicielach nieruchomości w...

Ostatnie Spotkania z INSPIRE: geoportale, EGiB i miasta 3D

Jak budować regionalne geoportale? Jak efektywnie zasilać EGiB danymi o budynkach? Jak...

Nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB w planach MIiR

Do planu prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dopisano zmianę rozporządzenia ws...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Pachelski (1939-2018)

Wojciech Pachelski (1939-2018)
Naukowiec, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie opracowania danych pomiarowych w geodezji i kartografii oraz modelowania informacji geograficznej. Urodził się w kwietniu 1939 r. w Warszawie. Był absolwentem stołecznego Technikum...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1822
George Biddell Airy (1801-92), fizyk i astronom brytyjski, oblicza parametry elipsoidy ziemskiej. Elipsoida Airy'ego znalazła zastosowanie w systemie odniesień przestrzennych w Wielkiej Brytanii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2