Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-06-06| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Czy weryfikacja EGiB co 15 lat wystarcza?

Według obecnie obowiązujących przepisów dane ewidencji gruntów i budynków powinny być weryfikowane przynajmniej co 15 lat. Czy jednak taki termin jest wystarczający? Na ten temat wypowiedział się wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.


Czy weryfikacja EGiB co 15 lat wystarcza?

Okazją ku temu była interpelacja posłanki Krystyny Sibińskiej (PO). Pytała ona w niej ministra inwestycji i rozwoju, czy nie zachodzi potrzeba skrócenia cyklów weryfikację EGiB i zabezpieczenia na ten cel dodatkowych środków. W jej ocenie stan aktualności danych ewidencyjnych pozostawia bowiem wiele do życzenia, co negatywnie rzutuje na wpływy gmin z tytułu podatków od nieruchomości.

W odpowiedzi Artur Soboń zwrócił uwagę, że zapisany w rozporządzeniu ws. EGiB termin 15 lat jest terminem maksymalnym. W przypadku obszarów rolnych i leśnych taka długość cyklu jest wystarczająca, natomiast na obszarach zurbanizowanych może zachodzić konieczność jego skrócenia. O tym powinni decydować miejscowi starostowie. Jednocześnie wiceminister przypomina, że rozporządzenie ws. EGiB zawiera regulację dającą właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru geodezyjnego i kartograficznego kompetencje do zarządzenia (w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu operatu ewidencyjnego) okresowych weryfikacji w krótszych odstępach czasowych.

Artur Soboń poinformował jednocześnie, że wystąpił do głównego geodety kraju o przeprowadzenie kwerendy wśród starostów na temat adekwatności obecnych mechanizmów weryfikacji danych EGiB. Uzyskane informacje pozwolą na oszacowanie ewentualnych kosztów skrócenia obecnie obowiązujących terminów przeprowadzenia weryfikacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama