Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-05| GNSS, Sprzęt

Pierwszy smartfon z dwuczęstotliwościowym odbiornikiem GNSS wchodzi na rynek

Chińska firma Xiaomi zaprezentowała nowy smartfon Mi 8. Choć wielu zarzuca mu, że jest kopią najnowszego iPhone’a, to wyróżnia go przynajmniej jeden element – dwuczęstotliwościowy odbiornik GNSS.


Pierwszy smartfon z dwuczęstotliwościowym odbiornikiem GNSS wchodzi na rynek

Już od kilku lat nikogo na rynku elektroniki użytkowej nie dziwią urządzenia śledzące więcej niż jeden system nawigacji satelitarnej. Instrumenty wielosystemowe zapewniają m.in. szybszy czas inicjalizacji czy większą dokładność pozycjonowania, choć obie te zalety są odczuwalne w gorszych warunkach pomiarowych – w szczególności w tzw. miejskich kanionach. Dokładność pozycjonowania przy dobrej widoczności satelitów nie uległa natomiast większym zmianom i wynosi kilka metrów.

Wykorzystanie w smartfonie więcej niż jednej częstotliwości jest natomiast zupełną nowością – pozwala bowiem osiągnąć dokładność pomiaru niedostępną dla amatorskich urządzeń jednoczęstotliwościowych, nawet rzędu kilku decymetrów. Jest to możliwie, gdyż przetworzenie sygnałów nadawanych na różnych częstotliwościach pozwala oszacować błąd związany z opóźnieniem atmosferycznym. Nie bez znaczenia jest także specyfika nowych sygnałów nawigacyjnych (np. GPS L5 i Galileo E5), które pozwalają lepiej redukować efekt wielodrożności, dokuczliwy szczególnie wśród wysokiej zabudowy.

W Xiaomi Mi 8 zainstalowano czip odbiorczy Broadcom BCM47755. Śledzi on sygnały GPS L1 i L5 oraz Galileo E1 i E5. W ocenie Gherardo Caliniego z Europejskiej Agencji ds. GNSS (GSA), wejście odbiorników dwuczęstotliwościowych na masowy rynek oznacza przełom w branży nawigacyjnej. – Zapewniona przez te urządzenia wyższa dokładność pomiaru da deweloperom impuls do tworzenia nowych aplikacji, w tym takich, które dotychczas były dostępne tylko dla profesjonalistów – podkreśla. Wśród przykładów wymienia m.in. rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej, pozycjonowanie pojazdów czy produkty dla kartografii.

Jak zwraca uwagę GSA, rozwijanie tych innowacyjnych zastosowań w amatorskim sprzęcie z pewnością ułatwi możliwość korzystania w systemie Android z surowych obserwacji GNSS. Opcja ta dostępna jest począwszy od wydania 7 Nougat tego systemu operacyjnego i pozwala deweloperom implementować algorytmy podobne do tych stosowanych w profesjonalnych odbiornikach GNSS.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS