|2018-06-05|
GNSS, Sprzęt
Pierwszy smartfon z dwuczęstotliwościowym odbiornikiem GNSS wchodzi na rynek
Chińska firma Xiaomi zaprezentowała nowy smartfon Mi 8. Choć wielu zarzuca mu, że jest kopią najnowszego iPhone’a, to wyróżnia go przynajmniej jeden element – dwuczęstotliwościowy odbiornik GNSS.
Już od kilku lat nikogo na rynku elektroniki użytkowej nie dziwią urządzenia śledzące więcej niż jeden system nawigacji satelitarnej. Instrumenty wielosystemowe zapewniają m.in. szybszy czas inicjalizacji czy większą dokładność pozycjonowania, choć obie te zalety są odczuwalne w gorszych warunkach pomiarowych – w szczególności w tzw. miejskich kanionach. Dokładność pozycjonowania przy dobrej widoczności satelitów nie uległa natomiast większym zmianom i wynosi kilka metrów.
Wykorzystanie w smartfonie więcej niż jednej częstotliwości jest natomiast zupełną nowością – pozwala bowiem osiągnąć dokładność pomiaru niedostępną dla amatorskich urządzeń jednoczęstotliwościowych, nawet rzędu kilku decymetrów. Jest to możliwie, gdyż przetworzenie sygnałów nadawanych na różnych częstotliwościach pozwala oszacować błąd związany z opóźnieniem atmosferycznym. Nie bez znaczenia jest także specyfika nowych sygnałów nawigacyjnych (np. GPS L5 i Galileo E5), które pozwalają lepiej redukować efekt wielodrożności, dokuczliwy szczególnie wśród wysokiej zabudowy.
W Xiaomi Mi 8 zainstalowano czip odbiorczy Broadcom BCM47755. Śledzi on sygnały GPS L1 i L5 oraz Galileo E1 i E5. W ocenie Gherardo Caliniego z Europejskiej Agencji ds. GNSS (GSA), wejście odbiorników dwuczęstotliwościowych na masowy rynek oznacza przełom w branży nawigacyjnej. – Zapewniona przez te urządzenia wyższa dokładność pomiaru da deweloperom impuls do tworzenia nowych aplikacji, w tym takich, które dotychczas były dostępne tylko dla profesjonalistów – podkreśla. Wśród przykładów wymienia m.in. rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej, pozycjonowanie pojazdów czy produkty dla kartografii.
Jak zwraca uwagę GSA, rozwijanie tych innowacyjnych zastosowań w amatorskim sprzęcie z pewnością ułatwi możliwość korzystania w systemie Android z surowych obserwacji GNSS. Opcja ta dostępna jest począwszy od wydania 7 Nougat tego systemu operacyjnego i pozwala deweloperom implementować algorytmy podobne do tych stosowanych w profesjonalnych odbiornikach GNSS.
JK
|