Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-05-25| Geodezja, Prawo

OZZG apeluje do MIiR o zmiany w weryfikacji prac geodezyjnych

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów wystąpił do wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia z konkretną propozycją zmiany zapisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego dotyczących weryfikacji prac.


OZZG apeluje do MIiR o zmiany w weryfikacji prac geodezyjnych

Jak podkreśla Związek, samo zweryfikowanie, czy praca została sporządzona zgodnie z przepisami, jest procedurą niewystarczającą, długotrwałą, a – co najważniejsze – niezapewniającą eliminacji niewiarygodnych danych. Na jakość i wiarygodność opracowań wyłączny wpływ mają przyjęte w trakcie realizacji zleceń geodezyjnych odpowiednie metody pomiarów, zastosowanie odpowiedniego sprzętu oraz dysponowanie odpowiednimi umiejętnościami, co w obecnym stanie Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie jest w ogóle uwzględnione. Problemem jest także brak jednoznacznej deklaracji w ustawie, kto odpowiada za jakość danych w PZGiK.

W ocenie OZZG procedura weryfikacji jest fasadowa i stanowi „przejadanie” pieniędzy podatników, na dowód czego organizacja prezentuje wyliczenia: w 2016 r. weryfikacją zajmowało się 1153 pracowników samorządowych w 382 ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie tylko koszty wynagrodzeń pracowników weryfikujących mogły osiągnąć 56 mln zł brutto. Dla porównania całkowity roczny dochód z tytułu opłat za udostępnianie materiałów z PZGiK oraz z uwierzytelniania dokumentów to wg szacunków GUGiK 85-90 mln zł. Oznacza to – podkreśla związek – że ponad 66% dochodów budżetu z tytułu obsługi PZGiK jest „przejadane” tylko przez weryfikatorów, choć to przecież nie jedyne zadanie nałożone na ODGiK-i.

W liście od wiceministra podano też inny przykład mający świadczyć na niekorzyść procedury weryfikacji: „(…) w województwie zachodniopomorskim, gdzie na 20 kontrolnych pomiarów wykonanych w 2017 r. we wszystkich przypadkach stwierdzono nierzetelne wcześniejsze pomiary i nierzetelne opracowania pomimo, że wcześniej operaty techniczne z tych prac zostały pozytywnie zweryfikowane przez powiatowych inspektorów ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (…)”.

OZZG zwraca ponadto uwagę na częstą przewlekłość weryfikacji, która trwa niekiedy nawet miesiąc, a także na negatywne skutki płynące z procedury uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej.

„Dlatego proponujemy jedno proste, a co najważniejsze bezkosztowe dla budżetu publicznego rozwiązanie, które problemy, jakości i wiarygodności danych, a przede wszystkim odpowiedzialności przenosi z administracji publicznej na bezpośredniego wykonawcę prac, który będzie zobowiązany zapewnić odpowiednie rozwiązania i środki na sprawdzanie wytwarzanych danych i opracowań” – pisze Związek. OZZG proponuje następującą zmianę Pgik:

„Art. 12b. 1. Wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych niezależnie od ustanowienia kierownika prac, o którym mowa w art. 11 ust. 2 lub osoby legitymującej się uprawnieniami zawodowymi samodzielnie realizującej prace w całości, ma obowiązek zapewnić sprawdzenie przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbioru danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wymaganych przepisami wydanymi na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11, przez osobę legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, pod względem, odpowiedniej jakości danych i materiałów oraz zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi:
1) wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a, oraz opracowywania wyników tych pomiarów;
2) kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:
1) prac i opracowań, których wynikiem są małe obiekty w szczególności pojedyncze podłączenia, budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze i pojedyncze elementy naziemnych urządzeń podziemnych jak studzienki, zawory, zasuwy, map do celów projektowych pod budownictwo jednorodzinne;
2) zakresu objętego sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisów szczególnych.
3. Osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi samodzielnie realizująca prace w całości lub osoba, której wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych powierzył funkcje kierownika prac, jak również osoba sprawdzająca, o której mowa w ust. 1, dołączają do przekazywanego zbioru danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, oświadczenie o sporządzeniu prac i opracowań zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
4. Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne kopie materiałów stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, przyjmuje te zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, co potwierdza wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu oraz opatrzeniem dokumentów przeznaczonych dla podmiotu na rzecz, którego wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych realizuje prace geodezyjne lub prace kartograficzne, odpowiednimi klauzulami urzędowymi, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 8.”
2) w art. 12d ust. 1. uchyla się pkt 4
3) w art. 40 ust. 3 wykreśla się słowa „oraz weryfikacja opracowań przyjmowanych do zasobu”.

W ocenie OZZG wprowadzenie takiej zmiany zapewni wiele korzyści. Między innymi przyspieszy proces inwestycyjny, zredukuje biurokrację, co pozwoli skupić się urzędnikom na jakości baz, uprości procedury, zmniejszy koszty administracyjne oraz przywróci normalność w geodezji.

Pełna treść wystąpienia OZZG

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama