|2018-05-23|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje
Nowe możliwości portalu Zabytek.pl
Zabytek.pl to rozwijany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa portal, który w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, zdjęciami, towarzyszącymi im multimedialnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D zabytków i chmurami punktów) oraz lokalizacją obiektów. Właśnie został on rozbudowany o nowe, interesujące narzędzia.
1. Dodanie kont użytkowników, newsletter, ulubione
Portal umożliwia założenie spersonalizowanego konta użytkownika, dzięki któremu możliwe jest m.in. dodawanie obiektów do ulubionych, modyfikację (w pewnym zakresie) treści strony oraz otrzymywanie newslettera. Dane z portalu można będzie nadal przeglądać bez rejestracji, jednak by korzystać z dodatkowych funkcjonalności (jak tworzenie własnych wycieczek, opisów i dodawanie zdjęć), wymagana będzie rejestracja i logowanie.
2. Dodanie możliwości uzupełniania treści strony (dodawania zdjęć i opisów)
Nowa wersja strony umożliwia dodawanie brakujących zasobów do obiektów. Zarejestrowany i zalogowany użytkownik będzie miał możliwość redagowania not o zabytkach, które jeszcze ich nie posiadają. Noty przygotowane przez pracowników NID oraz pozostałych użytkowników (WIKI, zalogowani użytkownicy) będą rozróżnione graficzne.
3. Dodanie modułu WYCIECZKI
Obok istniejących już KOLEKCJI powstał analogiczny moduł związany w WYCIECZKAMI. Zarejestrowany i zalogowany użytkownik może stworzyć za pomocą serwisu propozycje wycieczek szlakiem zabytków, znajdujących się na portalu. Wycieczki można tworzyć z wykorzystaniem różnych środków lokomocji (rowerowa, piesza, samochód), różnego czasu trwania wycieczki, a następnie przygotowaną wycieczkę zapisać w formie pliku PDF lub z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z GPS nawigować się między kolejnymi punktami szlaku.
4. Dodanie modułu PANORAMY (Street View) do obiektów
Sekcja zasobów cyfrowych (zawierająca już: GALERIĘ, CUMULUS, 3D) rozbudowana została o kolejną zakładkę: PANORAMA. Za jej pośrednictwem dostępny jest moduł Google Street View pokazujący najbliższe otoczenie 360° wokół obiektu, zaś w przypadku niektórych obiektów widok jego wnętrza, o ile Google taki zasób posiada. Lokalizacja Street View została przypisana automatycznie do najbliższej drogi (co nie zawsze daje dobry obraz zabytku), ale zalogowany użytkownik może modyfikować ten widok, przesuwając się w inne miejsce, obracając i zapisując widok. Taka panorama będzie od tej pory dostępna dla wszystkich kolejnych użytkowników.
5. Prezentacja na portalu wszystkich polskich zabytków rejestrowych
Na stronie znaleźć można cały rejestr zabytków nieruchomych, archeologicznych oraz Pomniki Historii i obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dane te zostały zaimportowane z Portalu mapowego NID (mapy.zabytek.gov.pl), a następnie połączone z już istniejącymi zasobami strony. Po tej operacji strona zabytek.pl prezentuje prawie 83 tys. obiektów, z czego ponad 4,1 tys. posiada pełne noty, a 18,5 tys. zawiera jedynie zdjęcia. Pozostałe 60 tys. obiektów czeka na uzupełnienie przez użytkowników strony.
6. Dodanie możliwości zgłaszania zagrożeń obiektów do właściwego miejscowo konserwatora zabytków
Nowa odsłona strony zawiera mechanizm zgłoszeń do konserwatora różnego rodzaju zagrożeń związanych z obiektami zabytkowymi. Dla zalogowanych użytkowników na stronie każdego zabytku jest dostępny przycisk „zgłoś problem do konserwatora zabytków”. Za jego pomocą będzie można wybrać rodzaj zagrożenia, dodać opis oraz zdjęcia np. z telefonu. Maile te będą automatycznie przesyłane do właściwego miejscowo konserwatora. Ma to wspomóc system ochrony zabytków w Polsce i dać możliwość szybszego reagowania służb konserwatorskich na potencjalne zagrożenia.
Źródło: NID
|