Głównym zadaniem zespołu będzie wsparcie ministra inwestycji i rozwoju w zakresie opracowania reformy procesu inwestycyjno-budowlanego w sposób szczególny obejmującej zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmianę ustawy Prawo budowlane. Obecnie liczy on 16 osób.
„Zgodnie z treścią zarządzenia tworzącego zespół poszczególnych jego członków może w dowolnym momencie powołać lub odwołać Minister Inwestycji i Rozwoju” – czytamy w odpowiedzi Biura Komunikacji MIiR przesłanej Geoforum.pl. „W związku z tym, w ramach doraźnej konieczności, skład zespołu może ulegać zmianie. Członkami zespołu mogą być osoby posiadające wiedzę w zakresie prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, geodezji i kartografii, finansów publicznych, lub innych dziedzin niezbędnych do przygotowania założeń reformy. Do udziału w pracach mogą zostać dołączone również osoby niebędące powołanymi członkami, jeśli tylko jest to niezbędne do realizacji zadań zespołu”.
„Prace zespołu w sposób szczególny będą dotyczyć dwóch ustaw: Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ocena i ewentualna zmiana w pierwszej kolejności tych aktów prawnych będzie stanowiła podstawę przygotowywanej reformy” – wyjaśnia Biuro Komunikacji MIiR. „Konsekwencje, jakie zmiana tych dwóch ustaw wywoła w aktach związanych z prawem geodezyjnym i kartograficznym, będą przedmiotem dalszych prac zespołu. Powołanie przedstawicieli środowiska geodezyjnego i kartograficznego w skład zespołu jest więc możliwe na dalszym etapie prac”.