Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-15| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Nowoczesne pomiary hydrograficzne w rozporządzeniu

W Dzienniku Ustaw (poz. 888) ukazało się rozporządzenie regulujące minimalne wymagania dla pomiarów hydrograficznych.


Nowoczesne pomiary hydrograficzne w rozporządzeniu <br />
fot. Wikipedia/University of Texas at Austin
fot. Wikipedia/University of Texas at Austin

Rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie minimalnych wymagań dla pomiarów hydrograficznych stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Celem tego aktu jest zapewnienie odpowiedniej jakości zbieranych danych hydrograficznych przez jednostki pomiarowe zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO), opisanymi w podręczniku S-44 edycja 5. W ocenie autorów rozporządzenia znormalizowana jakość pomiarów morskich wpłynie także na jakość informacji importowanych do zasobu danych hydrograficznych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi.

W rozporządzeniu zdefiniowano następujące kategorie pomiarów hydrograficznych:
• szczególna – na potrzeby projektowania posadawiania oraz kontroli budowli hydrotechnicznych oraz pomiaru akwenów o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa żeglugi;
• specjalna – pomiar akwenów portów i torów wodnych, dla których zapas wody pod stępką jest krytycznie mały, a głębokości nie przekraczają 20 m;
• 1a – pomiar akwenów o głębokościach nieprzekraczających 100 m, dla których zapas wody pod stępką jest mniej krytyczny, ale istnieje możliwość wystąpienia obiektów podwodnych zagrażających bezpiecznej żegludze nawodnej;
• 1b – pomiar akwenów o głębokościach nieprzekraczających 100 m, dla których zapas wody pod stępką nie jest istotny dla spodziewanego rodzaju żeglugi tranzytowej;
• 2 – pomiar akwenów o głębokościach powyżej 100 m, gdzie ogólny opis dna morskiego jest wystarczający dla spodziewanego rodzaju żeglugi.

Rozporządzenie wejdzie w życie 29 maja.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS