Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-16| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Galileo: Start drugiego satelity testowego jesienią


Europejska Agencja Kosmiczna przeniosła na jesień start Giove-B, drugiego satelity testowego europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Według kierujących programem, pierwszy satelita Giove-A przekazuje wystarczająco dużo danych dla zapewnienia rozdzielenia częstotliwości sieci. „Nie ma konieczności pilnego startu Giove-B” - zapewnił Guliano Gatti z ESA.
Giove-B (oficjalna nazwa GSTB-V2/B) został zaprojektowany przez konsorcjum Galileo Industries, w skład którego wchodzą: Alcatel Space Industries, Alenia Spazio, Astrium GmbH, Astrium Ltd i Galileo Sistemas y Servicios. Sputnik wyposażony jest w pasywne wodorowe masery i może nadawać sygnał korzystając z trzech zsynchronizowanych kanałów. Jego start planowano pierwotnie na wiosnę br.
System nawigacji satelitarnej Galileo jest inicjatywą Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej i będzie współdziałać z funkcjonującymi już systemami GPS i GLONASS. Działanie Galileo rozpocznie się z chwilą umieszczenia w kosmosie czterech satelitów. W kolejnym etapie na orbitach znajdzie się jeszcze 26 satelitów. Testowy Giove-A (zbudowany przez Surrey Satellite Technology Ltd z Wlk. Brytanii) został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur 28 grudnia ub. r. na pokladzie rakiety Sojuz, a pierwszy sygnał nadał 12 stycznia. Europejski system nawigacji satelitarnej osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2010 r., a jego budowa pochłonie 3,4 mld euro.

geodezja

BBC, sience.compulenta.ru


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS