Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-10| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Edukacja, Software, Instytucje

Jak się miewa GIOVE-A po dwóch miesiącach od startu?


Już od prawie dwóch miesięcy satelita europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo nadaje sygnał. GIOVE-A okrąża Ziemię w ciągu 14 godzin i 22 minut, a znajduje się 23 260 km od Ziemi.

Satelita został umieszczony na orbicie 28 grudnia 2005 roku, a od 12 stycznia generuje sygnał. Jest on rejestrowany w obserwatoriach w Holandii, Belgii oraz w Wielkiej Brytanii i poddawany tam licznym testom. W brytyjskim obserwatorium Chilbolton znajduje się 25-metrowa antena, która uruchamiana jest, gdy satelita znajduje się w jej zasięgu. Każde przejście GIOVE-A umożliwia wykonywanie analiz sygnału. Inżynierowie w Chilbolton mają możliwość badania jego spektrum w czasie rzeczywistym. Sprawdzają siłę sygnału, częstotliwość oraz format generowanej depeszy pokładowej. GIOVE-A pozwala również na prowadzenie testów odbiorników oraz urządzeń naziemnych.
Jakość sygnału będzie miała wpływ na dokładność wyznaczania położenia. Dlatego tak istotne są prowadzone aktualnie badania tego sygnału oraz tego, jak zakłócany jest on podczas docierania do Ziemi.
Wkrótce na orbicie umieszczony zostanie drugi satelita – GIOVE-B.

geodezja

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS