Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-26| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Dofinansowanie na satelitarny monitoring deformacji z AGH

Firma SATIM Monitoring Satelitarny – spółka spin-off z Akademii Górniczo-Hutniczej, podpisała umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu. Zgodnie z porozumieniem SATIM otrzyma grant na transfer technologii w wysokości ponad 170 tys. zł. Jest to pierwsza umowa w ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji (SOI).


Dofinansowanie na satelitarny monitoring deformacji z AGH <br />
Wizualizacja pionowych przemieszczeń terenu (źródło: SATIM Monitoring Satelitarny, spółka spin-off z AGH)
Wizualizacja pionowych przemieszczeń terenu (źródło: SATIM Monitoring Satelitarny, spółka spin-off z AGH)

SATIM Monitoring Satelitarny – spółka typu spin-off (tj. wydzielona z jednostki naukowej) założona przez naukowców z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, zajmuje się przede wszystkim badaniami satelitarnymi osiadań gruntu na terenach górniczych i pogórniczych. Środki pozyskane w ramach grantu twórcy spółki przeznaczą na oprogramowanie, które udoskonali usługi satelitarnego monitoringu ruchów powierzchni terenu. Narzędzie umożliwi wyznaczenie pionowych przemieszczeń poszczególnych obiektów infrastruktury z milimetrową dokładnością.

Zestawienia opracowywane przez naukowców dla konkretnych lokalizacji, bazując na danych satelitarnych, pokazują wielkość i zasięg osiadań terenu występujących w wyniku m.in. regularnej eksploatacji górniczej. Satelity rejestrują także historię zmian terenu. Dokładność analizy, sięgająca 1 cm, może być bardzo przydatna dla mieszkańców obszarów górniczych, deweloperów, inwestorów oraz kancelarii prawnych prowadzących sprawy związane ze szkodami górniczymi.

W Polsce szkody górnicze występują najczęściej na terenach kopalnianych, między innymi na Górnym Śląsku. Jak mówi jeden z założycieli spółki dr inż. Jacek Strzelczyk z WGGiOŚ: – Osiadania terenu mogą powstawać zarówno w wyniku występowania zjawisk o charakterze naturalnym, jak również jako skutki działalności człowieka. W przypadku planowania inwestycji warto sprawdzić, czy dana działka znalazła się w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej. Monitoring satelitarny, którym zajmujemy się na co dzień, dostarcza niezbędnych informacji, umożliwiając tym samym podjęcie odpowiedniej decyzji.

SATIM jest jednym z wielu udanych przykładów komercjalizacji badań naukowych w AGH. Od kilku lat firma prowadzi projekty badawczo-rozwojowe we współpracy między innymi z Europejską Agencją Kosmiczną. Prócz niej w AGH powstało blisko 20 innych spółek spin-off, które wprowadzają na rynek przełomowe rozwiązania i nowe technologie z sektora IT, telekomunikacji, mechaniki, robotyki czy energetyki.

Źródło: AGH, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS