wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-02-22| Teledetekcja

Start radarowego satelity Paz

Dziś (22 lutego) z bazy Vandenberg w Kalifornii wystrzelono hiszpańskiego satelitę Paz. Pozwoli on znacznie zwiększyć częstotliwość wykonywania wysokorozdzielczych radarowych zobrazowań satelitarnych.


Start radarowego satelity Paz

Misja Paz (po hiszpańsku „pokój”) początkowo rozwijana była pod nazwą SEOSAR. Jej operatorem jest hiszpańska firma Hisdesat. Satelita został zbudowany przez Airbus Defense and Space na bazie radarowych aparatów TerraSAR-X (wystrzelonego w 2007 roku) oraz TanDEM-X (który znalazł się w kosmosie dwa lata później). Przypomnijmy, że jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć tych misji było opracowanie globalnego numerycznego modelu terenu WorldDEM.

Orbita Paz została dobrana tak, by zbierane przez niego dane uzupełniały obserwacje TerraSAR-X oraz TanDEM-X. Satelita został wyposażony w radar SAR działający w paśmie X promieniowania mikrofalowego. Sensor ma wyróżniać, po pierwsze, możliwość pracy w różnych trybach, a po drugie, wysoka rozdzielczość zbieranych danych dochodząca nawet do 25 cm. Z orbity na wysokości 514 km będzie on okrążać Ziemię 15 razie dziennie, a czas rewizyty wyniesie 11 dni. Uwzględniając jednak również aparaty TerraSAR-X oraz Tandem-X, dzięki Paz pojawi się możliwość codziennego obrazowania dowolnego zakątka globu w wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia. Te trzy aparaty pozwolą ponadto wykonywać pomiary interferometryczne (np. na potrzeby monitoringu deformacji) co 4-7 dni.

Paz jest wyposażony również w zaawansowany system automatycznej identyfikacji (AIS), który w połączeniu z radarem SAR ma zapewnić nową jakość w monitorowaniu jednostek pływających na całym świecie. Zamontowano ponadto instrument ROHP (Radio Occultation and Heavy Precipitation). Zostanie on wykorzystany w eksperymencie mającym przetestować przydatność pomiaru odbitych sygnałów GNSS do identyfikacji silnych opadów atmosferycznych. Co istotne, ROHP jako pierwszy sensor będzie wykonywać pomiary tzw. okultacji radiowej dla dwóch polaryzacji, a nie jednej.

Satelita Paz ma być jednym z dwóch elementów hiszpańskiego narodowego programu obserwacji satelitarnej PNOTS (Programa Nacional de Observación de la Tierra por Satélite). Drugim będzie aparat Ingenio wyposażony w sensor optyczny. Dane z Paz mają być także wykorzystywane w usługach europejskiego systemu obserwacji środowiska Copernicus.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS