W warszawskim Centrum Finansowo-Bankowym odbyła się wczoraj (30 sierpnia) konferencja pt. „Narzędzia informatyczne geodezji i kartografii, nowe regulacje geoinformatyczne”.
Prawie sto osób uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez Centrum Promocji Informatyki na temat współczesnych narzędzi informatycznych stosowanych w geodezji oraz regulacji prawnych w dziedzinie geoinformacji.
Przepisy normujące obszar pozyskiwania, zastosowania i zarządzania danymi przestrzennymi w niedługim czasie będą musiały być dostosowane do uchwalonej w maju tego roku unijnej dyrektywy INSPIRE. Jak dowodził prof. Jerzy Gaździcki, prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, większość z nas nie zdaje sobie jeszcze sprawy z wagi zmian, jakie zajdą w wyniku wejścia w życie tej dyrektywy w naszym kraju (maj 2009 r.). Ale, jak zaznaczył, INSPIRE nie jest panaceum na nasze (infrastruktury przestrzennej) bolączki.
Z kolej dr Kajetan Wojsyk (fot.) z Urzędu Miasta w Częstochowie przedstawił problem informatyzacji zasobu geodezyjnego będącego w posiadaniu gminy w świetle zmian, jakie niesie za sobą wspomniana dyrektywa. Jednym z głównych zadań, przed jakim stoimy, będzie normalizacja danych i zapewnienie ich wiarygodności.
Dr Grzegorz Sibiga z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie zajął się tematyką dostępu do informacji przestrzennej w świetle prawa unijnego, a prof. Henryk Izdebski z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wyniki badań na temat przepisów z zakresu planowania przestrzennego.
Informatyczną część konferencji wypełniły m.in.: prezentacja firmy Wasko (sponsora imprezy) na temat interoperacyjności usług sieciowych i dr. Waldemara Izdebskiego z Politechniki Warszawskiej o wykorzystaniu technologii internetowej w kilku ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Uczestnikami konferencji byli głównie przedstawiciele administracji powiatowej i wojewódzkiej.