Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-03-23 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

AutoCAD 2019 wzbogacony o narzędzia Map 3D

Popularne oprogramowanie projektowe AutoCAD dostępne jest już w wersji 2019. W programie zaszły istotne zmiany również z punktu widzenia geodetów i specjalistów od GIS-u.


Ilustracja: AutoCAD 2019 wzbogacony o narzędzia Map 3D

Dotychczas wokół AutoCAD-a producent rozwijał szeroki pakiet aplikacji specjalistycznych, które rozszerzały możliwości tego środowiska o narzędzia przeznaczone dla różnych branż. Począwszy od wersji 2019 programy te stają się zestawami narzędzi dostępnymi w ramach subskrypcji na AutoCAD-a (wyjątkiem jest Civil 3D). Tym samym – jak wylicza producent – użytkownicy zyskują dostęp do aż 750 tys. narzędzi pogrupowanych w następujące zestawy:
• AutoCAD Architecture (architektura),
• AutoCAD Mechanical (projektowanie mechaniczne),
• AutoCAD Electrical (projektowanie elektryczne),
• AutoCAD MEP (instalacje mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne),
• AutoCAD Raster Design (przekształcanie grafiki rastrowej),
• AutoCAD Plant 3D (projektowanie 3D procesów technologicznych),
• AutoCAD Map 3D (tworzenie map 3D).

Z punktu widzenia użytkowników z branży geodezyjnej i GIS-owej szczególnie istotny wydaje się ten ostatni punkt. AutoCAD Map 3D jest bowiem oprogramowaniem oferującym szeroki zestaw danych do wizualizacji, edycji i analizowania danych przestrzennych, w tym do pracy na chmurze punktów.

AutoCAD Map 3D

Okno AutoCAD Map 3D

Kolejną istotną nowością w pakiecie AutoCAD 2019 są aplikacje webowa i mobilna. Pozwalają one na wyświetlanie, edycję i udostępnianie projektów w formacie DWG odpowiednio w przeglądarce internetowej oraz na urządzeniach mobilnych.

Mobilna aplikacja AutoCAD 2019

Mobilna aplikacja AutoCAD 2019

Inne nowości w AutoCAD 2019 to m.in.:
• Grafika 2D – dwa razy szybsze powiększanie i przesuwanie oraz możliwość zmiany kolejności rysowania i właściwości warstw.
• Porównywanie DWG – narzędzie do porównywania dwóch wersji rysunku, a także do dokumentowania różnic między nimi.
• Widoki współdzielone – publikowanie widoków projektowych rysunku w przeglądarce internetowej w celu ich przeglądania i komentowania.
• Interfejs użytkownika – lepsze wrażenia wizualne dzięki nowym ikonom w stylu Flat Design oraz udoskonaleniom w zakresie obsługi rozdzielczości 4K.
• Import plików PDF – funkcja importu geometrii, w tym plików czcionek SHX, wypełnień, obrazów rastrowych i tekstu TrueType, do rysunku z pliku PDF

Podstawowy koszt rocznej subskrypcji na AutoCAD 2019 (wraz z dostępem do zestawów narzędzi oraz aplikacji webowej i mobilnej) wynosi 8,8 tys. zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

zainstalowałem - przy okazji instaluje się 5 dodatkowych programów i dodatkowe biblioteki... po 15 minutach odinstalowałem i wróciłem do wersji 2018.
  
Owszem, w zasadzie to stale dostaję prośby od projektantów, żeby im przetworzyć pliki od innych geodetów albo z urzędu. Ja nie neguję potrzeby istnienia oprogramowania bazodanowego, ale zakres i forma gromadzonych danych powinna wychodzić od gestorów sieci, a nie od starosty, który nigdy nie nadąży za potrzebami. Za to gestorzy mogą wygenerować ze swoich złożonych baz prosty rysunek, wystarczający dla powiatowego portalu z informacjami o sieciach czy choćby drogach. Ja nie rozumiem utopijnego wg mnie przekonania, że mamy mieć taki system dobry dla wszystkich. Od lat moja praca dla projektantów to głównie tworzenie aktualnej kwerendy z różnych baz, czasem z formy papierowej (EGiB, ZUDP) do jednej mapy, mniej lub bardziej obiektowej. Nawet w dxf można więcej zapisać w atrybutach bloków. Podobno to nie podlega pod prawo autorskie, tego też nie rozumiem. Rzecz w tym, że jak już nawet zrobimy te gesuty i bedoty, to już będzie przestarzałe, płaskie 2d, nieprzydatne projektantom i geostorom
  
W 2002 roku AutoCAD map miał rewolucyjna jak dla mnie kontrolę topologii jak na owe czasy. Tyle że sam format jakim jest dxf jej nie ma. Nie ma też standardu warstw i symboliki w skali kraju. Każdy rysuje sobie co chce i jak chce. I wierz mi że jakbyś zaproponował chociaż wspólne nazwy warstw i symbolikę w skali kraju to projektanci byliby szczęśliwi. Widziałem jednego co dostał kody geoinfo. Minę miał nieszczególna.
  
@taki sobie geodeta aż się rozrzewniłem, bo tak się składa, że pierwsza mapę obiektową robiłem właśnie na Autocad Map kilkanaście lat temu, na zlecenie jednego z operatorów mediów. Rozbraja mnie, jak dziś ci sami inspektorzy, którzy wtedy mieli tylko pierowrysy i gdzieniegdzie wektorowe rysunki granic z zupełnie osobnymi aplikacjami do danych opisowych teraz tłumaczą mi, czym jest topologia. Albo dane dodatkowe, gdy przez lata robiłem osobne pliki dla gazowni, a w podgik wciąż były matryce. Mówimy ty samym językiem, ale się nie rozumiemy. I tak tez jest z tym GML-em a'la PODGiK. Dlatego nasi architekci mają słuszne obawy przed BIM-em, wdrażanym przez urzędników. Bo będą musieli, jak my, zakupić jakieś dziwadło, które może za kilkanaście lat osiągnie funkcjonalności oczywiste już dziś. Gdy po raz kolejny dostaję "wypis" z danymi innymi, niż na "wyrysie", a to jest standard wydawania zbiorów danych EGB już tylko się śmieję. Ale gdy zbieram dane do niczego, nie dla gestorów, tylko "do mapy", to czegoś mi żal.
  
Pozwolisz ze użyje Twojego pytania do dyskusji z kilkoma ludźmi. Jest bowiem jak najbardziej zasadne. I myślę nawet że twórcy schematu Gml czyli uznani naukowcy przez niektórych moich kolegów zwani ekspertami razem z producentami deklarującymi zgodność z prawem powinni usiąść i przekonać że jest to możliwe. A jeśli nie poddać się osądowi gdzie leży problem w schemacie, wewnętrznych uwarunkowaniach programów, woli producentów, konwersji kodów producenckich do schematów czy po prostu nie wykonywaniu przez GUGiK obowiązków synchronizacji baz i nadzoru. I to wysłuchanie powinno być publiczne. Może wtedy ktoś wreszcie coś z tym zrobi.
  
~troll 3dan ! Tyle to ja i bez forum wiem. Chodzi mi o to, czy po pięciu dniówkach (5 x 8h) poświęconych na ustawienie programu - rozumiem przez to zdefiniowane głównych założeń, definicji linii, kolorów czcionek i przekodowana symboli właśnie, program wczyta i doprowadzi mapę do wyglądu zgodnego z przepisami dla importu map z pięciu ośrodków?? Mapa z każdego ośrodka pochodzi z innego programu i pliki jakie dostaję (kupuję)są oczywiście różne. Czy program będzie potem w stanie w czasie do 15 sek. przekonwertować każdą mapę o pow do 10 ha z każdego z tych ośrodków, i następnie czy będzie możliwy (zakładam że tak) poprawny eksport do poprawnego GML'a? - Albo inaczej: ile czasu trzeba poświęcić, żeby doprowadzić to cudo do takiego stanu, żeby realizowało to, o czym napisałem?
  
troll wszystko jak zawsze zależy od operatora. Czyli jak ty sobie za pomocą tego cuda poradzisz to da radę. Samo niestety nic się nie zrobi....
  
Nie znam się, więc powiedzcie mi proszę, czy to nowe cudo za 8K poradzi sobie z kretyńskimi nazwami i poronioną filozofią ich (symboli) stosowania? Chodzi mi oczywiście o moje "ulubione" : POINT, OKRAG_PELNY, SZAFA_1, KOLO, PION_C, ?
  
tak sobie myślę możesz też odwołać się do projektantów np brytyjskich i standardu IFC. Rozumiesz to też XML. Cholerka..... :):)
  
bo wiesz Autodesk jest amerykański a GML jest pokłosiem INSPIRE, które jest europejskie. Rozumiem że skoro tak kochasz standardy zza oceanu to mierzysz w feetach ? :)
  
Tak na marginesie. Byłem na pokazie Leica gdzie pokazywali system tworzenia mapy od razu w terenie w trakcie pomiaru. Słowo GML nie padło tam ani razu ani od prezentujących ani od uczestników.
  
@taki sobie geodeta Jak kupuję MZ do dostaję ją w formacie dxf. Jak przekazuję pliki swoich opracowań to w formacie dxf lub dwg. Projektant czy inżynier nie wiedział by co zrobić GMLem. Ciekawe od kogo usłyszałeś ten wyświechtany slogan: "Sam format GML wymusza pewien sposób mierzenia który sprawia że masz myśleć o obiektach"? Jeśli GML był by tak uniwersalny to Autodesk by używał go jako swój główny format przekazywania danych a tak nie jest. Projektant potrzebuje rysunku a nie bazy danych z abstrakcyjnymi atrybutami oraz metadanymi. GML to sztuczny twór - sztuka dla sztuki. Geodeta powinien tworzyć mapy a nie zasilać bazy danych (nikomu nie potrzebne).
  
rozmarzony opisany powyżej Autocad importuje GML w rozszerzeniu Map które zgodnie z powyższą informacją możesz dostać przy zakupie zwykłego Autocada. https://autode.sk/2G5qpX0 Tezy więc twoje nie do końca sprawdzają się w rzeczywistości. Tak też się składa że od 2000 roku Autodesk posiada format Landxml który służy przekazywaniu informacji w tym graficznej między programami. W pierwotnym dxf lata temu istniało również rozszerzenie XDATA zawierające atrybuty które tak negujesz. W dzisiejszych czasach nie da się po prostu wszystkiego wrzucić na rysunku. Sam format GML wymusza pewien sposób mierzenia który sprawia że masz myśleć o obiektach. Np. to że budynek ma być linią zamkniętą. Oczywiście zgoda że atrybutów jest za dużo i niektóre nie mają sensu. Zgoda że schemat napisany przez uznanych naukowców jest nie najlepszy. Ale przecież już teraz wydajesz twojego osławionego GML z C-Geo. Traktuj więc go jak format wymiany. Bardziej europejski niż polski.
  
. Ależ drogi kolego wiadomo, są to tez projektanci którzy coraz częściej używają MZ lub EWID. do projektowania, gminy zakupują bardzo często, a teraz po wyroku WSA to juz na potęgę będą brały bo za free, fuchmeni z ośrodka, wykonawcy co nie mierzą tylko kserują .....itd., itp.....
  
Do zwolenników mapy zasadniczej i GML-a - proszę sobie na tym prostym przykładzie zaobserwować, jakie zmiany dokonują się w oprogramowaniu inżynierskim, a czego oczekuje się od oprogramowania dla PZGiK. Dlaczego faktem jest, że dla projektanta wykonujemy zupełnie inną mapę, w innym oprogramowaniu, niż do zasobu. Że zbierane dane do baz nie sa przekazywane projektantowi poza obrazkiem w dxf. Proszę przemyśleć, dlaczego pisząc rozporządzenia BDOT i GESUT pomyślano o formatach wymiany danych zupełnie niekompatybilnych z wiodącymi aplikacjami CAD. Może to uzmysłowi niektórym, że mapa zasadnicza już dawno nie służy podstawowemu celowi, do jakiego została wymyślona, stała się odrębnym bytem, obciążeniem, nie ułatwieniem projektowania, jest wręcz niczym dodatkowy podatek od projektowania, zaspokajający jakieś wydumane potrzeby nie bardzo nawet wiadomo czyje.
  
o proszę, Autodesk zaczął podawać ceny na swojej stronie.
  
cena Teraz widziałem że jest promocja na 2018 za 7 tys.
  
a jaka cena?
  



zobacz też:

Bentley prezentuje usługi CONNECTservices

Bentley Systems ogłosił wprowadzenie SELECT CONNECTservices – nowych usług opartych na platformie...

Autodesk i Esri będą integrować BIM i GIS

Twórcy popularnych pakietów AutoCAD oraz ArcGIS ogłosili rozpoczęcie współpracy, która ma usprawnić...

Modele 3D otworzysz w ArcGIS Earth

Najnowsza wersja ArcGIS Earth – darmowej przeglądarki danych 2D i 3D firmy Esri, umożliwia otwieranie modeli...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
już Newton twierdził, że światło może ulegać odchyleniu w wyniku grawitacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 330 p.n.e.
Autolycus (ok. 360-290 p.n.e.) z Pitane (w Azji Mniejszej) pisze jedne z pierwszych prac na temat geometrii sfery - "O ruchomej kuli" i obserwacji astronomicznych - "O wschodach i zachodach". W pierwszej porusza 13 problemów z zakresu astronomii, w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2