Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-03-13 | Geodezja, Edukacja

SMOK zawitał do Rzeszowa

Grupa studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” rozpoczęła realizację nowego projektu – SMOK 2. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia pn. „System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji”.


Ilustracja: SMOK zawitał do Rzeszowa <br />
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)

Celem pierwszego SMOK-a było stworzenie uniwersalnego systemu umożliwiającego monitorowanie przemieszczeń budowli w trybie ciągłym oraz okresowo. Studenci krakowskiej AGH badali wówczas most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu. Więcej na ten temat można przeczytać w wiadomości „Wejście SMOK-a” oraz artykule „Krakowski SMOK w Przemyślu” (GEODETA 2/2018).

W ramach nowego projektu młodzi geodeci chcą sprawdzić, czy stworzony przez nich system uda się wdrożyć w innym miejscu, a także porównać wyniki otrzymane na różnych obiektach. „Ponadto planujemy zastosować w monitoringu nowe czujniki oraz wykorzystać metodę RTK przy pomiarze satelitarnym na pylonie” – napisał we wspomnianym już artykule Adam Wala, koordynator przedsięwzięcia.

6 marca uczestnicy projektu SMOK 2 (Agata Bochniarz, Anna Misztak, Jakub Broda, Przemysław Durda, Szymon Glinka, Adam Wala i Joachim Pawliński; na fot. poniżej) udali się do Rzeszowa, aby obejrzeć nowy obiekt badań – most im. Tadeusza Mazowieckiego. Po spotkaniu z pracownikiem technicznym Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie Wojciechem Rybką oraz krótkim szkoleniu BHP, studenci wspięli się na 108-metrowy żelbetowy pylon, aby zaplanować montaż urządzeń pomiarowych (m.in. anten i odbiorników GNSS). Następnie przenieśli się na wózek rewizyjny znajdujący się pod przęsłem mostu, który służy do okresowych kontroli stanu technicznego pomostu. Zostanie on wykorzystany do naklejenia folii dalmierczych oraz czujników światłowodowych na dźwigarze wybranego przęsła.

Ostatnim etapem wywiadu terenowego było zaplanowanie osnowy pomiarowej służącej do pomiarów przemieszczeń oraz odszukanie reperów na podporach i przyczółkach mostu. Wówczas okazało się, że teren wokół obiektu jest dość wymagający ze względu na obecność zbiornika elektrowni Polskiej Grupy Energetycznej oraz trwające w bezpośrednim sąsiedztwie mostu prace budowlane.

Już wkrótce poznamy więcej szczegółów nt. SMOK-a 2.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Ale o co ta spina? O tę kładeczkę? Ponte Vasco da Gama, Oresundsbron, Viaduc de Millau - to są mosty! Widział ktoś? A Pan GeodetaMostowiec zasługuje na odrobinę empatii - wam też by nie było wesoło, gdyby wam płacili tyle, co cieciowi pilnującemu prętów zbrojeniowych. :-)
  
z usmiechem brawo! Studenciaczek. pozdrawiam
  
 1 
@GeodetaMostowiec Po pierwsze, korzystając z czytania ze zrozumieniem, rozumiem że artykuł dotyczy pomiarów przemieszczeń, a nie pomiarów realizacyjnych. Po drugie, skąd w ludziach tyle jadu? Oczywiście że nie byłoby aż tak wesoło, natomiast jakie to ma znaczenie dla w/w projektu? Szanowny Panie GeodetoMostowcu, a czy Panu byłoby wesoło na pomiary realizacyjne mostu w wieku 20lat? Wydaje mi się, że po to studenci teraz wykonują projekty ponadprogramowe, aby później już z większą wiedzą było trochę weselej. A my, pozwoli Pan, Panie Geodeto, że póki jeszcze na to czas, trochę pokicamy. Nie pozdrawiam
    2 
 10 
Studenciaczki mogą sobie kicać, ale jak by im przyszło do realizacji tego mostu już nie było by im tak wesoło.
    10 
 4 
no iii?? no i ????
    4 
 1 



zobacz też:

Krakowski SMOK w Przemyślu

W lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA publikujemy materiał nt. projektu „System Monitorowania Odkształceń...

Wejście SMOK-a

System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji (w skrócie SMOK) to nazwa przedsięwzięcia, które od niespełna miesiąca realizowane jest...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1320
W chińskim dziele "Kuang Yu Tu" ukazują się mapy Chin i Azji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2