Celem pierwszego SMOK-a było stworzenie uniwersalnego systemu umożliwiającego monitorowanie przemieszczeń budowli w trybie ciągłym oraz okresowo. Studenci krakowskiej AGH badali wówczas most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu. Więcej na ten temat można przeczytać w wiadomości „Wejście SMOK-a” oraz artykule „Krakowski SMOK w Przemyślu” (GEODETA 2/2018).
W ramach nowego projektu młodzi geodeci chcą sprawdzić, czy stworzony przez nich system uda się wdrożyć w innym miejscu, a także porównać wyniki otrzymane na różnych obiektach. „Ponadto planujemy zastosować w monitoringu nowe czujniki oraz wykorzystać metodę RTK przy pomiarze satelitarnym na pylonie” – napisał we wspomnianym już artykule Adam Wala, koordynator przedsięwzięcia.
6 marca uczestnicy projektu SMOK 2 (Agata Bochniarz, Anna Misztak, Jakub Broda, Przemysław Durda, Szymon Glinka, Adam Wala i Joachim Pawliński; na fot. poniżej) udali się do Rzeszowa, aby obejrzeć nowy obiekt badań – most im. Tadeusza Mazowieckiego. Po spotkaniu z pracownikiem technicznym Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie Wojciechem Rybką oraz krótkim szkoleniu BHP, studenci wspięli się na 108-metrowy żelbetowy pylon, aby zaplanować montaż urządzeń pomiarowych (m.in. anten i odbiorników GNSS). Następnie przenieśli się na wózek rewizyjny znajdujący się pod przęsłem mostu, który służy do okresowych kontroli stanu technicznego pomostu. Zostanie on wykorzystany do naklejenia folii dalmierczych oraz czujników światłowodowych na dźwigarze wybranego przęsła.
Ostatnim etapem wywiadu terenowego było zaplanowanie osnowy pomiarowej służącej do pomiarów przemieszczeń oraz odszukanie reperów na podporach i przyczółkach mostu. Wówczas okazało się, że teren wokół obiektu jest dość wymagający ze względu na obecność zbiornika elektrowni Polskiej Grupy Energetycznej oraz trwające w bezpośrednim sąsiedztwie mostu prace budowlane.
Już wkrótce poznamy więcej szczegółów nt. SMOK-a 2.
