Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-13| Geodezja, Edukacja

SMOK zawitał do Rzeszowa

Grupa studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” rozpoczęła realizację nowego projektu – SMOK 2. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia pn. „System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji”.


SMOK zawitał do Rzeszowa <br />
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)

Celem pierwszego SMOK-a było stworzenie uniwersalnego systemu umożliwiającego monitorowanie przemieszczeń budowli w trybie ciągłym oraz okresowo. Studenci krakowskiej AGH badali wówczas most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu. Więcej na ten temat można przeczytać w wiadomości „Wejście SMOK-a” oraz artykule „Krakowski SMOK w Przemyślu” (GEODETA 2/2018).

W ramach nowego projektu młodzi geodeci chcą sprawdzić, czy stworzony przez nich system uda się wdrożyć w innym miejscu, a także porównać wyniki otrzymane na różnych obiektach. „Ponadto planujemy zastosować w monitoringu nowe czujniki oraz wykorzystać metodę RTK przy pomiarze satelitarnym na pylonie” – napisał we wspomnianym już artykule Adam Wala, koordynator przedsięwzięcia.

6 marca uczestnicy projektu SMOK 2 (Agata Bochniarz, Anna Misztak, Jakub Broda, Przemysław Durda, Szymon Glinka, Adam Wala i Joachim Pawliński; na fot. poniżej) udali się do Rzeszowa, aby obejrzeć nowy obiekt badań – most im. Tadeusza Mazowieckiego. Po spotkaniu z pracownikiem technicznym Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie Wojciechem Rybką oraz krótkim szkoleniu BHP, studenci wspięli się na 108-metrowy żelbetowy pylon, aby zaplanować montaż urządzeń pomiarowych (m.in. anten i odbiorników GNSS). Następnie przenieśli się na wózek rewizyjny znajdujący się pod przęsłem mostu, który służy do okresowych kontroli stanu technicznego pomostu. Zostanie on wykorzystany do naklejenia folii dalmierczych oraz czujników światłowodowych na dźwigarze wybranego przęsła.

Ostatnim etapem wywiadu terenowego było zaplanowanie osnowy pomiarowej służącej do pomiarów przemieszczeń oraz odszukanie reperów na podporach i przyczółkach mostu. Wówczas okazało się, że teren wokół obiektu jest dość wymagający ze względu na obecność zbiornika elektrowni Polskiej Grupy Energetycznej oraz trwające w bezpośrednim sąsiedztwie mostu prace budowlane.

Już wkrótce poznamy więcej szczegółów nt. SMOK-a 2.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS