wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-03-13| Geodezja, Edukacja

SMOK zawitał do Rzeszowa

Grupa studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” rozpoczęła realizację nowego projektu – SMOK 2. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia pn. „System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji”.


SMOK zawitał do Rzeszowa <br />
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (fot. KNG Dahlta)

Celem pierwszego SMOK-a było stworzenie uniwersalnego systemu umożliwiającego monitorowanie przemieszczeń budowli w trybie ciągłym oraz okresowo. Studenci krakowskiej AGH badali wówczas most wantowy Brama Przemyska w Przemyślu. Więcej na ten temat można przeczytać w wiadomości „Wejście SMOK-a” oraz artykule „Krakowski SMOK w Przemyślu” (GEODETA 2/2018).

W ramach nowego projektu młodzi geodeci chcą sprawdzić, czy stworzony przez nich system uda się wdrożyć w innym miejscu, a także porównać wyniki otrzymane na różnych obiektach. „Ponadto planujemy zastosować w monitoringu nowe czujniki oraz wykorzystać metodę RTK przy pomiarze satelitarnym na pylonie” – napisał we wspomnianym już artykule Adam Wala, koordynator przedsięwzięcia.

6 marca uczestnicy projektu SMOK 2 (Agata Bochniarz, Anna Misztak, Jakub Broda, Przemysław Durda, Szymon Glinka, Adam Wala i Joachim Pawliński; na fot. poniżej) udali się do Rzeszowa, aby obejrzeć nowy obiekt badań – most im. Tadeusza Mazowieckiego. Po spotkaniu z pracownikiem technicznym Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie Wojciechem Rybką oraz krótkim szkoleniu BHP, studenci wspięli się na 108-metrowy żelbetowy pylon, aby zaplanować montaż urządzeń pomiarowych (m.in. anten i odbiorników GNSS). Następnie przenieśli się na wózek rewizyjny znajdujący się pod przęsłem mostu, który służy do okresowych kontroli stanu technicznego pomostu. Zostanie on wykorzystany do naklejenia folii dalmierczych oraz czujników światłowodowych na dźwigarze wybranego przęsła.

Ostatnim etapem wywiadu terenowego było zaplanowanie osnowy pomiarowej służącej do pomiarów przemieszczeń oraz odszukanie reperów na podporach i przyczółkach mostu. Wówczas okazało się, że teren wokół obiektu jest dość wymagający ze względu na obecność zbiornika elektrowni Polskiej Grupy Energetycznej oraz trwające w bezpośrednim sąsiedztwie mostu prace budowlane.

Już wkrótce poznamy więcej szczegółów nt. SMOK-a 2.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ale o co ta spina? O tę kładeczkę? Ponte Vasco da Gama, Oresundsbron, Viaduc de Millau - to są mosty! Widział ktoś? A Pan GeodetaMostowiec zasługuje na odrobinę empatii - wam też by nie było wesoło, gdyby wam płacili tyle, co cieciowi pilnującemu prętów zbrojeniowych. :-)

z usmiechem brawo! Studenciaczek. pozdrawiam

@GeodetaMostowiec Po pierwsze, korzystając z czytania ze zrozumieniem, rozumiem że artykuł dotyczy pomiarów przemieszczeń, a nie pomiarów realizacyjnych. Po drugie, skąd w ludziach tyle jadu? Oczywiście że nie byłoby aż tak wesoło, natomiast jakie to ma znaczenie dla w/w projektu? Szanowny Panie GeodetoMostowcu, a czy Panu byłoby wesoło na pomiary realizacyjne mostu w wieku 20lat? Wydaje mi się, że po to studenci teraz wykonują projekty ponadprogramowe, aby później już z większą wiedzą było trochę weselej. A my, pozwoli Pan, Panie Geodeto, że póki jeszcze na to czas, trochę pokicamy. Nie pozdrawiam

Studenciaczki mogą sobie kicać, ale jak by im przyszło do realizacji tego mostu już nie było by im tak wesoło.

no iii?? no i ????

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt