|2018-02-15|
GIS, Teledetekcja, Instytucje
Urzędy będą mieć łatwiejszy dostęp do danych satelitarnych
Projekt „Sat4Envi” uzyskał blisko 18 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Celem tego przedsięwzięcia będzie zwiększenie dostępności zobrazowań satelitarnych w działalności administracji publicznej.
Zatoka Gdańska okiem Sentinela-2
|
|
|
|
|
|
Liderem projektu „Sat4Envi” jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a partnerami – Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz Centrum Komputerowe CYFRONET AGH.
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie na bazie istniejących zasobów IMGW infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych z satelitów Sentinel-1,-2 i -3 oraz powstałych na ich bazie produktów satelitarnych. Dzięki jego realizacji dane dostępne dla Polski w ramach m.in. misji programu Copernicus będą mogły być wykorzystywane przez administrację publiczną w działaniach związanych z realizacją jej statutowych zadań w zakresie np. ochrony środowiska, planowania przestrzennego, rozwoju urbanizacji i sieci transportowych. Infrastruktura Sat4Envi będzie mogła zostać wykorzystana również przez podmioty prywatne do tworzenia usług komercyjnych.
W ramach projektu przewidziano także opracowanie programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji publicznej. Za to zadanie odpowiedzialna będzie POLSA. Celem tych szkoleń będzie budowanie świadomości korzyści płynących z zastosowania danych satelitarnych w procesach decyzyjnych oraz rozszerzenie wiedzy i kompetencji urzędników związanych z narzędziami służącymi doborowi i wykorzystaniu tych danych w ich codziennej pracy.
– Najważniejszym odbiorcą zobrazowań satelitarnych jest obecnie administracja publiczna. Aby zwiększyć skalę wykorzystania przez nią danych dostarczanych przez satelity, musimy zapewnić urzędnikom odpowiednie narzędzia, ale też pokazać, jak je wykorzystywać do podnoszenia jakości i wydajności codziennej pracy w urzędach – mówi pułkownik Piotr Suszyński, wiceprezes ds. obronnych POLSA.
Program obejmie szkolenia ramowe dla decydentów wyższego i średniego szczebla oraz szkolenia specjalistyczne skierowane do urzędników-specjalistów. Zostaną nimi objęci pracownicy jednostek samorządu terytorialnego: pracownicy gmin, powiatów i urzędów marszałkowskich oraz pracownicy administracji rządowej i instytucji jej podległych bądź przez nią nadzorowanych.
Program edukacyjno-szkoleniowy ma zostać wdrożony na przełomie 2019 i 2020 roku. Realizacja całego projektu ma się z kolei zakończyć w 2020 roku.
JK
|